UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Комунальні тарифи значно зростуть: коли чекати збільшення сум у платіжках

ua.korrespondent.net
Mon, 07 Jul 2025 15:45:00 +0300
Комунальні тарифи значно зростуть: коли чекати збільшення сум у платіжках

Фатальний крок

Війна ще невідомо коли закінчиться, а МВФ уже вимагає підвищити тарифи після того, як наступить мир.

"У МВФ визнають, що українці оплачують лише близько 50 % ринкової вартості електроенергії та газу. Тож у Вашингтоні вважають, що після завершення війни країна має перейти до економічно обґрунтованих тарифів", - заявив голова ГО "Спілка споживачів комунальних послуг" Олег Попенко.

Він припускає, що за вартістю електроенергії та газу потягнуться більшість комунальних тарифів, таких як теплопостачання, гаряча вода та послуги водоканалів.

Фактично, на думку експерта, нас очікує значне підвищення комунальної платіжки. А враховуючи постійне зменшення субсидій, сплачувати за комуналку українцям буде ще тяжче.

Попенко звернув увагу на платоспроможність українців.

"У нас 10% населення живе на рівні біологічного виживання. Тобто у них не вистачає грошей на їжу, про комуналку мова не йде. А загалом, 70% населення, за європейськими нормами, живе за межею бідності", - сказав він в ефірі YouTube каналу Юрія Романенка.

За таких умов, вважає він, підвищення тарифів стане фатальним для більшості громадян: будуть платити тільки ті, у кого зарплата 200-300 тисяч гривень, а 95% населення не зможе оплачувати такі тарифи.

На думку експерта, логічним наслідком зростання тарифів повинно б стати збільшення субсидій, але і тут є проблема: якщо ми підвищуємо платіжки втричі, тоді треба, як мінімум, в три рази підвищити і розмір субсидій. А у нас на субсидії виділено 45 млрд грн. Виходить, що треба додати до цієї суми ще 90 млрд.

Як можуть змінитися комунальні платіжки: зараз ми платимо за 50 квадратів 2-2,5 тис. грн за тепло в середньому, хоча в Києві вже й до трьох тисяч доходить. А так будемо платити 9 тис. грн, каже Попенко.

При цьому він звертає увагу на те, що мінімальну зарплату в 10 тис. грн Кабмін планує ввести тільки в 2028 році. То ж невідомо, де зможуть брати люди кошти на оплату комунальних послуг.

Експерт припускає, якими драматичними можуть бути наслідки такої політики, посилаючись на вже існуючі тенденції. В десятках міст центральної України нині можна знайти багатоквартирні будинки з покинутими квартирами. Люди переїжджають, залишаючи своє житло.

Для прикладу він згадав Кам’янське - колишній Дніпродзержинськ: там покинутих квартир - до 20-30%. Люди їдуть тому що не можуть платити за комуналку, адже там немає роботи. А квартира там в середньому коштує близько 5 тис. доларів.

Голова "Спілки споживачів комунальних послуг" прогнозує масштабування цієї проблеми на всю країну. Щоправда, вона може загрожувати відносно невеликим містам.

Потрібен захист від цінових шоків

Експерт нагадав, як європейці, на яких нам пропонують рівнятися, реагують на підвищення комунальних тарифів. Наприклад, коли у Болгарії в 2014-2016 роках кілька разів поспіль піднімали вартість електроенергії, щоразу до 200 тис. людей виходили з протестами на площі по всій країні.

Разом з тим, всупереч заявам українських можновладців про необхідність впровадження "європейських стандартів" у тарифоутворенні, в реальності лише окремі європейські країни застосовують ринкові ціни на газ для населення. Решта - використовують різні механізми компенсації для захисту громадян від цінових шоків.

Попенко також наголосив, що прирівнювання комунальних тарифів для населення до ринкових тарифів відсутнє в Європі. Адже серед усіх європейських країн, не лише Євросоюзу, а взагалі всіх європейських країн, лише п'ять використовують ринкову ціну на газ для населення.

Навіть Франція цього не робить, адже там опалення йде через електроенергію, бо у них атомна електроенергія досить дешева.

А ті країни, які застосовують ринкові ціни при наданні послуг для населення, роблять це з особливих причин.

"Це скандинавські країни. І це робиться для того, щоб люди не використовували газ, а більшою мірою використовували електроенергію. Як у Норвегії, де вона дуже дешева за рахунок внутрішніх чинників", - каже Попенко.

Аналогічна ситуація і з електроенергією: ринкові тарифи для населення в європейських країнах використовуються також у чотирьох-п'яти країнах. Усі інші використовують різні способи компенсації - для того, щоб комунальна платіжка для населення не була обтяжливою.

Загалом ключовий принцип європейської соціальної політики такий: усі країни застосовують компенсації, і ніхто не прирівнює тарифи до ринку, а прирівнюють до того, щоб платіжка за комуналку не була вищою за 10% від доходу домогосподарства.

Наприклад, у Нідерландах, де одні з найвищих тарифів і високі зарплати, сума в комунальній платіжці не перевищує 10% від зарплати. А в Україні для тих, хто має право на отримання субсидії, ця позначка встановлена не на рівні 10%, а - 15%. Тобто навіть тут не виконується європейська норма.

Експерт нагадав, що навіть під час енергетичної кризи 2022 року європейці не перекладали ринкові ціни на населення: 99% країн застосували компенсації різниці тарифів, коли газ коштував 3тис. доларів на ринку за тисячу кубів, до того ж його не було ніде.

Показовий приклад Великої Британії: навіть ця країна, яка є великим прихильником ринкових тарифів, створила спеціальну державну програму для того, щоб знизити вартість послуг водоканалів на 7%, тому що борги, які накопичили споживачі за останні 30 років, обчислюються десятками мільярдів фунтів стерлінгів.

Попенко вважає, що посилання МВФ та української влади на "європейські стандарти" при обґрунтуванні переходу до ринкових тарифів є маніпуляцією.

"Нам на кожному кроці кажуть, що для вступу до Євросоюзу ми маємо виконати європейські норми. Але реальна європейська практика кардинально відрізняється від того, що нам пропонують",- підсумував він.

Експерт вважає, що українська влада має вивчити реальний європейський досвід захисту населення від цінових шоків у комунальній сфері, а не прикриватися хибними посиланнями на "євростандарти".

Галина Гірак

Читати повністю

Останні новини

Нардеп "розгромив" ухилянтів за винахідливість: право використали, щоб уникнути мобілізації
Нардеп "розгромив" ухилянтів за винахідливість: право використали, щоб уникнути мобілізації
Право на освіту mdash не спосіб уникнути мобілізації. Парламентарі наголошують - навчання не повинне ставати прикриттям для ухилення від служби.Народний депутат України Федір Веніславський, член...
zk.znaj.ua
Mon, 07 Jul 2025 19:35:00 +0300
"Пакунок школяра": у Мінсоцполітики пояснили, як можна буде отримати допомогу
"Пакунок школяра": у Мінсоцполітики пояснили, як можна буде отримати допомогу
В Україні запустили програму Пакунок школяра, у рамках якої батьки школярів класу зможуть отримати грошову допомогу. Заявки можна буде подавати через Дію або ПФУ.Про це заявила міністр соціа...
www.rbc.ua
Mon, 07 Jul 2025 19:33:50 +0300
Остання українка вибула з Вімблдону-2025: Людмила Кіченок завершила виступ
Остання українка вибула з Вімблдону-2025: Людмила Кіченок завершила виступ
Людмила Кіченок останньою з українок завершила виступи на Вімблдоні-. Про це повідомля РБК-Україна з посиланням на результат зустрічі.У матчі фіналу парного розряду дует українки та її а...
www.rbc.ua
Mon, 07 Jul 2025 19:32:07 +0300
Як вижити у спеку в квартирі без кондиціонера: прості лайфхаки, що працюють
Як вижити у спеку в квартирі без кондиціонера: прості лайфхаки, що працюють
Коли стовпчики термометрів вперто тримаються вище градусів, а кондиціонера нема, оселя дуже швидко перетворються на сауну. Знаходитися вдома неможливо, та й на вулиці - не краще. Як охолодити ...
www.rbc.ua
Mon, 07 Jul 2025 19:30:17 +0300
На Житомирщині 19-річний хлопець зарізав 41-річну родичку-коханку
На Житомирщині 19-річний хлопець зарізав 41-річну родичку-коханку
Хлопець зарізав свою вдвічі старшу двоюрідну тітку. Заданими місцевих ЗМІ, він зізнався, щомав знею інтимні стосунки.
tsn.ua
Mon, 07 Jul 2025 19:29:02 +0300
«Застрягла». Російська екстенісистка поскаржилася на проблеми з авіасполученням
«Застрягла». Російська екстенісистка поскаржилася на проблеми з авіасполученням
Російська екстенісистка Олена Весніна відреагувала на проблеми з авіасполученням у Москві. Про це повідомля laquoГлавкомraquo.laquoЗастрягла в аеропорту. Всі рейси затримуються на добу. Хто...
glavcom.ua
Mon, 07 Jul 2025 19:28:54 +0300
Чи може Україна перейти на 4-денний робочий тиждень: у Держслужбі зайнятості відповіли
Чи може Україна перейти на 4-денний робочий тиждень: у Держслужбі зайнятості відповіли
Про це повідомила пресслужба Держслужби зайнятості.Говорити про перехід України на чотириденний робочий тиждень під час війни було б дивно. Українці або у війську, або для війська, - йдеться у по...
espreso.tv
Mon, 07 Jul 2025 19:27:00 +0300
"Я почала кричати, що жива": страшні подробиці атак дронів по Харкову, Запоріжжю й Одесі від людей, які вижили – відео (Відео)
"Я почала кричати, що жива": страшні подробиці атак дронів по Харкову, Запоріжжю й Одесі від людей, які вижили – відео (Відео)
росія завдала серію атак по мирних містах України. Харків, Запоріжжя та Одеса опинилися під прицілом ударних дронів, які вдарили по житлових кварталах, освітніх закладах і цивільній інфраструктурі....
www.5.ua
Mon, 07 Jul 2025 19:26:15 +0300
В Іраку 12 турецьких солдатів загинули під час операції, отруївшись метаном
В Іраку 12 турецьких солдатів загинули під час операції, отруївшись метаном
Дванадцять турецьких солдатів загинули через отруння метаном у печері на півночі Іраку під час військової операції у неділю, липня. Про це заявило Міністерства національної оборони Туреччини. ...
ua.korrespondent.net
Mon, 07 Jul 2025 19:26:00 +0300
ЄС призначив колишню єврокомісарку спецпредставницею з питань українців
ЄС призначив колишню єврокомісарку спецпредставницею з питань українців
вропейський Союз призначив колишню врокомісарку з внутрішніх справ Ілву Йоганссон спеціальним представником з питань українців. Про це повідомля laquoГлавкомraquo з посиланням на віцепремр...
glavcom.ua
Mon, 07 Jul 2025 19:24:21 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

За атаками «Шахедів» по Україні стоїть не тільки Росія – The Times
За атаками «Шахедів» по Україні стоїть не тільки Росія – The Times
Вибух та пожежа у Києві: що відомо про наслідки (фото)
Вважають "історично російським": рф планує окупувати одне з найбільших міст України
У росіян імовірна втрата стратегічного бомбардувальника – моніторингові канали (Відео)
Атака на Київ: стало відомо про наслідки
"Такого ще немає ніде у світі": переможниця "Битви екстрасенсів" передбачила несподіваний переворот у війні
Навіть їсти – вже розкіш: рівень бідності в Україні зашкалює
Вже не просто проривають оборону: у Нацгвардії заявили про критичну ситуацію на фронті
Далай-лама напередодні дня народження зробив нове передбачення
Прилітав на храм вертольотом та співав у хорі: що кажуть про митрополита Онуфрія у його рідному селі
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми