Мінливості війни: чому США не квапляться з посольством у РФ

Захарова - проти довгих пауз
Сполучені Штати Америки скасували новий раунд консультацій із агресивною Росією, що мав стосуватися нормалізації двосторонніх дипломатичних відносин, - повідомила речниця російського МЗС Марія Захарова 16 червня.
"На сьогодні чергова зустріч у межах двосторонніх консультацій щодо усунення "подразників" задля нормалізації роботи дипломатичних представництв обох країн скасована за ініціативи американських перемовників", - йдеться у відповіді Захарової на запит медіа.
Однак речниця російського МЗС також висловила сподівання, що взята американською стороною пауза "не стане занадто довгою".
Нагадаємо, 24 березня у Саудівській Аравії відбулись переговори між США і Росії. Американську делегацію представляв старший директор Ради національної безпеки Білого дому Ендрю Пік і високопоставлений чиновник Держдепартаменту США Майкл Антон . З боку РФ були голова комітету Ради Федерації з міжнародних справ Григорій Карасін та радник директора російської Федеральної служби безпеки (ФСБ) Сергій Бєсєда . Речник Кемля Дмитро Пєсков назвав їх тоді "технічними консультаціями".
Потім 10 квітня у Стамбулі відбувся ще один раунд консультацій російської та американської делегацій. У Держдепартаменті США тоді повідомляли, що на переговорах з РФ у Туреччині не планувалось обговорення питань безпеки та політики, зустріч мала бути зосереджена саме на роботі дипломатичних відомств у країнах.
А 9 червня заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков заявив, що "третій раунд консультацій" між російською та американською делегаціями відбудеться вже найближчим часом. Він також повідомив, що на переговорах РФ і США обговорять "цілий комплекс питань".
Але, вочевидь, щось нині пішло не так.
До чого тут чужа війна?
Тим самим знаком "стоп" для Штатів міг виявитися конфлікт між Ізраїлем та Іраном, котрий має одразу три наслідки для режиму в Росії - один позитивний та два негативних.
Позитив для Кремля полягає у тому, що Москва отримала можливість скористатися відволіканням уваги від війни в Україні, й агресор намагається діяти "у моменті".
Саме з цим пов'язані масовані ракетні і дронові атаки Росії на Україну, що почастішали, - вважає правозахисник і блогер Марк Фейгін .
"Погана новина для кремлівського диктатора Володимира Путіна у тому, що адміністрація президента США Дональда Трампа поставила на паузу діалог із Москвою. Адже поки що неясно, кого насправді підтримає Кремль і як ситуація розвиватиметься далі. Сам Трамп опинився під тиском своїх однопартійців і вже не може вільно допомагати "другу Володимиру". Третій наслідок війни на Близькому Сході для Путіна в тому, що він катастрофічно втрачає геополітичний вплив. Якщо Іран програє, то програє і Путін", - сказав Фейгін в інтерв'ю OBOZ.UA.
Фейгін також зауважив, що Росія політично підтримала Іран, оскільки вона засудила атаку Ізраїлю.
Але того, що відбувається приховано, ми не бачимо, додав він. Нагадавши при цьому, що Москва напрошувалася на роль посередника між Ізраїлем та Іраном й домовлялася щодо цього зі США.
Проте, підкреслив експерт, Путін остаточно втратить Іран, якщо ця країна програє - причому не у військовому, а у політичному сенсі.
Втім Фейгін вважає, що США та Росія таки продовжать переговори про відновлення дипстосунків, але тепер все рухатиметься не настільки швидко, як хотілось би Москві чи Вашингтону.
"Не буде швидкого полегшення візового режиму, полегшення ведення бізнесу тощо. На тлі чого? Куди їхати? У Росію, яка бомбардує дронами? Це було б очевидною дурістю. Це другий напрямок, який пов'язаний із наслідками війни (на Близькому Сході - ред.) - взаємини Трампа та Путіна", - продовжив він.
"Якби Трамп був президентом"
Правда, сам Трамп з обраного щодо Росії курсу поки, на жаль, не збивається.
Доказом є те, що під час перебування на саміті G7 він вкотре розкритикував виключення Росії з G8, назвавши рішення 2014 року - великою помилкою.Про це Трамп заявив під час брифінгу з прем’єр-міністром Канади Марком Карні .
"Я б не сказав, що Путін повинен бути (у G7 - ред.)наразі, вже багато води витекло. (Виключення Росії з G8 - ред.)було великою помилкою", - зазначив Трамп .
Він також додав, що виступали проти присутності Путіна у цій організації тодішній президент США Барак Обама та експрем’єр Канади Джастін Трюдо .
Окрім того Трамп вже звично стверджував, що Путін спілкується з ним, а не з іншими лідерами, бо "був дуже ображений виключенням Росії з G8.
"Це була велика помилка, війни б не було… В той час він не був ворогом… Якби він був членом G8, війни б зараз не було", - заявив Трамп , якось "забувши", що Путіна якраз і виключили з Групи семи за агресію проти України.
При цьому Трамп саботував рішення G7 по Україні та навіть раніше втік з саміту, аби не зустрічатисятамз президентом Володимир ом Зеленським і не обговорювати постачання зброї Україні.
За словами американського дипломата, колишнього постпреда США в НАТО та спецпредставника Держдепартаменту США з питань України (2017-2019) Курта Волкера , Трамп дійсно "уникає жорсткої риторики, особистої критики Путіна, критики Росії, а також досить часто звинувачує обидві сторони (війни в Україні - ред.)".
"Вважаю, роблячи це, він намагається створити простір, в якому можна втягнути Путіна в переговори і угоду. Трамп дійсно хоче закінчити війну і думає, що можна зробити це через персональну логіку дій Трампа щодо Путіна. Але Путін читає це як щось зовсім протилежне тому, на що розраховує Трамп", - сказав він у свіжому інтерв’ю виданню Настоящее время.
Між тим, заважує дипломат, Трамп все-таки усвідомив, що в України на даному етапі є більше можливостей і більше рішучості, ніж він думав раніше.
"А у Путіна трохи менше. І Україна має винахідливість у веденні бойових дій", - також зауважує Волкер , розмірковуючи про російсько-українську війну.
Тож "заморозка" російсько-американських відносин залежить велико мірою й від того, як Україна надалі протистоятиме російській агресії. Бо допомагають тим, хто бореться сам: приклад Ізраїлю це яскраво доводить.
Ірина Носальська
Останні новини
