UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Чому Вашингтон не зміг покласти край російсько-українській війні

www.pravda.com.ua
Wed, 28 May 2025 09:00:51 +0300
Чому Вашингтон не зміг покласти край російсько-українській війні

На початку XIX століття один із засновників сучасних військових наук, німецький генерал і військовий історик Карл фон Клаузевіц так прокоментував наполеонівські війни: "Завойовник завжди миролюбний; він вважав би за краще спокійно вторгнутися в нашу державу".

Таке зауваження все ще не втрачає актуальності для більшості військових агресій. Однак після того, як 2014 року розпочалася російсько-українська війна, переважна кількість європейців проігнорували цю базову ідею Клаузевіца, намагаючись пояснити поведінку Москви.

Натомість до 2022 року більша частина європейських політиків, дипломатів і коментаторів спиралися на хибне припущення. А саме: якщо Кремль публічно заявляє про мирні наміри щодо Києва, то це означає, що можна і потрібно вести переговори – щоб пом'якшити цілі та поведінку Росії в Україні.

Ця хибна аксіома ігнорувала той факт, що 2014-го Путін просто віддав перевагу тому, щоб в ненасильницький спосіб захопити Україну, аніж одразу вирушити на Київ військовим походом. Коли 11 років тому Росія анексувала Крим і приховано вторглася на східну частину України, війна як така не приносила вигоди керівнику Кремля та його оточенню.

Путін вважав за краще здійснити підрив української держави за допомогою російських агентів і колаборантів, задіявши незначні сили, замість провести насильницьку окупацію більшої частини українських територій, пустивши в хід десятки тисяч солдатів регулярних російських військ.

За останні три роки роль воєнного вторгнення в Україну для режиму Путіна змінилася. Так само, як і те, як Європа розуміє мотиви та поведінку Москви.

З одного боку, сама війна набула стабілізуючої функції для російської політичної системи. Остання, до речі, спирається на дедалі екстремістську ідеологію, мілітаризовану економіку та мобілізоване суспільство.

З іншого боку, на тлі похмурих подій, свідками яких ми стали, починаючи з 2022 року, більшість європейських політиків, дипломатів та експертів мають менше ілюзій, ніж 10 років тому, щодо уявної миролюбності Путіна.

Тим часом у Вашингтоні, навпаки, до січня 2025 року переважно адекватне сприйняття стратегії Москви змінилося на ескапістський підхід до російсько-української війни. Ступінь політичної наївності, моральної байдужості та дипломатичного дилетантизму нової адміністрації США за перші чотири місяці її перебування при владі вражає.

Навіть на тлі відхилень, які траплялися під час першого президентського строку Трампа в 2017–2021 роках, неадекватність заяв та дій Білого дому в контексті російсько-української війни останніми місяцями викликала шок у Європі та за її межами.

Можна підозрювати, що причиною нещодавніх зигзагів, які продемонстрували Сполучені Штати Америки, став не лише стратегічний інфантилізм, а й політична повага та навіть особиста симпатія до Путіна з боку адміністрації Трампа.

Чотири місяці американської човникової дипломатії та спроб бути посередниками принесли лише незначні плоди. Результати двогодинної бесіди Трампа та Путіна минулого тижня також виявилися мізерними. Втім, звісно ж, після телефонної розмови обидва президенти заявили про успіх переговорів…

Однак варто зауважити, що ми не стали свідками жодних відчутних наслідків, окрім обміну військовополоненими, інтенсивних тристоронніх переговорів між Вашингтоном, Москвою та Києвом, а також прямих контактів між президентами США та Росії.

Путін чітко дав зрозуміти, що зараз немає і найближчим часом не буде припинення вогню. Трамп оголосив, що мають бути прямі переговори між Росією та Україною – начебто ці дві країни не ведуть перемовин одна з одною в різних форматах уже понад одинадцять років.

У своєму усному коментарі за підсумками телефонної розмови в понеділок Путін фактично двічі підколов Україну, США та весь Захід.

По-перше, термін, який Росія нещодавно ввела в обіг і який Путін використав для позначення основної мети майбутніх переговорів – "меморандум".

Усім, хто знайомий з історією пострадянських російсько-українських відносин, відомо, що понад 30 років тому в столиці Угорщини вже мав місце історичний "меморандум" з питань безпеки, підписаний Москвою та Києвом (а також Вашингтоном та Лондоном).

Йдеться про сумнозвісний "Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї", підписаний у грудні 1994 року Україною та трьома державами-депозитаріями.

У Будапештському меморандумі Москва в обмін на згоду Києва передати всі свої атомні боєголовки Росії гарантувала, що не нападатиме на Україну. Вашингтон і Лондон також запевнили Київ, що поважають кордони та суверенітет України. І ось тепер, після того, як Москва протягом одинадцяти років демонстративно зневажала букву і дух Будапештського меморандуму, Кремль пропонує підписати ще один російсько-український "меморандум".

По-друге, у своєму коментарі після розмови з Трампом Путін не виключив, що майбутні переговори з Києвом можуть призвести до перемир'я. Однак російський президент додав, що навіть "у разі досягнення відповідних домовленостей" "можливе припинення вогню" буде лише "на певний час". Тобто, навіть якщо переговори матимуть успіх, перемир'я буде лише тимчасовим.

Це застереження керманича Кремля є певним зізнанням: російська військова економіка й мобілізація населення настільки просунулися, що їх неможливо легко зупинити. Москва більше не може різко припинити військові дії.

Що буде із сотнями тисяч призовників, масштабним виробництвом зброї, рутинною войовничістю та інтенсивними кампаніями з розпалювання ненависті до України в багатьох сферах російського громадського життя (освіта, ЗМІ, культура тощо), якщо раптом настане стабільний мир?

Ці та подібні сигнали з Москви дозволяють зробити лише один висновок: щоб покласти край російсько-українській війні, Росія має зазнати принизливої поразки на полі бою.

Урок минулого полягає в тому, що військові поразки Росії викликали лібералізацію всередині країни. Наприклад, Великі реформи після Кримської війни 1854–1856 років чи запровадження напівконституціоналізму після Російсько-японської війни 1904–1905 років. А невдача радянської армії в Афганістані в 1979–1989 роках стала одним із факторів, що дали поштовх виникненню гласності та початку перебудови в СРСР.

Російський імперіалізм не можна нейтралізувати переговорами, компромісами чи поступками. Навпаки, такі підходи лише сприяють тому, що зовнішньополітичний авантюризм Москви та військова ескалація на кордонах Росії тільки наростають.

Одного разу Кремль покладе край експансіоністським війнам Росії та геноцидному терору проти мирного населення в Україні та інших країнах. Однак для цього російський народ спершу має повірити, що така поведінка не може призвести до перемоги, викличе внутрішню кризу і буде рішуче покарана.

Д-р Андреас Умланд – аналітик Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень (SCEEUS) при Шведському інституті міжнародних відносин (UI)

Читати повністю

Останні новини

Xiaomi оновила список смартфонів, які більше не отримуватимуть оновлення. Перевірте, чи є серед них ваш
Xiaomi оновила список смартфонів, які більше не отримуватимуть оновлення. Перевірте, чи є серед них ваш
Компанія Xiaomi оновила список пристроїв, для яких припиняться підтримка EOL, додавши одразу моделей, які більше не отримуватимуть оновлень програмного забезпечення і патчів безпеки.Про це п...
www.rbc.ua
Thu, 29 May 2025 18:30:00 +0300
У Польщі скасовують пластикові студентські квитки: чим їх замінять
У Польщі скасовують пластикові студентські квитки: чим їх замінять
З липня року основним документом, що підтверджу статус студента в Польщі, стане мобільний студентський квиток у додатку mObywatel.Про це розповіда РБК-Україна із посиланням на Nauka w Pol...
www.rbc.ua
Thu, 29 May 2025 18:29:42 +0300
Скандал у Львові: учні школи, де вчився Руф, танцюють на відео під російську попсу
Скандал у Львові: учні школи, де вчився Руф, танцюють на відео під російську попсу
Львівський ліцей опинився в центрі грандіозного скандалу. Група школярів записала відео, де вони співають та танцюють під пісні російського виконавця Моргенштерна. Відео було розміщено у соцмер...
www.rbc.ua
Thu, 29 May 2025 18:25:25 +0300
За народження дітей планують платити пристойні гроші: як збираються підняти виплати
За народження дітей планують платити пристойні гроші: як збираються підняти виплати
Влада України ма намір оновити систему соціальної підтримки сімей у періоди вагітності, пологів та догляду за новонародженими.Ініціатива спрямована на стимулювання народжуваності, створення умов ...
znaj.ua
Thu, 29 May 2025 18:20:00 +0300
Сто ракет, 9 млн снарядів і не тільки: звіт ООН викрив, як КНДР постачає зброю Росії
Сто ракет, 9 млн снарядів і не тільки: звіт ООН викрив, як КНДР постачає зброю Росії
Північна Корея могла передати Росії до мільйонів артилерійських снарядів і щонайменше ракет лише за останні півтора року.Про це повідомля РБК-Україна з посиланням на доповідь Багатостороннь...
www.rbc.ua
Thu, 29 May 2025 18:18:18 +0300
Без черешні, малини та яблук. Що ще знищили весняні заморозки
Без черешні, малини та яблук. Що ще знищили весняні заморозки
Весна року виявилася холоднішою, ніж зазвичай. Як погода вплинула на насадження в садах і полях та на майбутні врожаї
epravda.com.ua
Thu, 29 May 2025 18:18:10 +0300
Нещасний випадок в Одесі: хлопчика, який забрався на дах вантажного вагону, вдарило струмом (фото) (Відео)
Нещасний випадок в Одесі: хлопчика, який забрався на дах вантажного вагону, вдарило струмом (фото) (Відео)
В Одесі на залізничній станції -річного хлопця вдарило струмом на даху вантажного потяга. Від сили удару дитину відкинуло під поїзд. Про це повідомля Головне управління ДСНС України в Одеській о...
www.5.ua
Thu, 29 May 2025 18:16:16 +0300
Брентфорд продовжив контракт Ярмолюку до 2031 року
Брентфорд продовжив контракт Ярмолюку до 2031 року
Брентфорд продовжив контракт з українським півзахисником гором Ярмолюком до року. У минулому сезоні Ярмолюк у Брентфорді отримував значно більше ігрового часу, ніж раніше. Кермани...
ua.korrespondent.net
Thu, 29 May 2025 18:16:00 +0300
Брентфорд продовжив контракт із Ярмолюком до 2031 року
Брентфорд продовжив контракт із Ярмолюком до 2031 року
Брентфорд продовжив контракт з українським півзахисником гором Ярмолюком до року. У минулому сезоні Ярмолюк у Брентфорді отримував значно більше ігрового часу, ніж раніше. Кермани...
ua.korrespondent.net
Thu, 29 May 2025 18:16:00 +0300
"Я - жінка, яка буде вибирати": Олена Світлицька відповіла на чутки про роман із "Холостяком"
"Я - жінка, яка буде вибирати": Олена Світлицька відповіла на чутки про роман із "Холостяком"
Акторка Олена Світлицька прокоментувала чутки про можливі романтичні стосунки з Тарасом Цимбалюком, який став головним гером нового сезону шоу Холостяк.Про це повідомля РБК-Україна прокт Sty...
www.rbc.ua
Thu, 29 May 2025 18:15:29 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Читач по губах розкрив діалог подружжя Макронів після публічного ляпасу
Читач по губах розкрив діалог подружжя Макронів після публічного ляпасу
Зеленський терміново повертається з Німеччини? Що каже джерело РБК-Україна
Кремль в істериці: далекобійні ракети з Німеччини викликали нову хвилю погроз
Українцям готують виплати по 2000 та 3000 грн: кому надійдуть гроші
Готуються до війни з РФ? НАТО просить Німеччину надати 40 тисяч військових, - Reuters
Чому Орбан почав кампанію проти України: думка аналітиків
Категорії українців, яких не мають права мобілізувати: хто уникне ТЦК
Готуйтеся до інтернет-апокаліпсису: вчені попереджають про надпотужну сонячну бурю, яка паралізує світ
В Україні вдвічі подорожчав популярний сезонний овоч: скільки тепер платити за кілограм
Бужинська проти Бучинської. Співачки, у прізвищах яких відрізняється одна літера, заочно поскандалили
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми