UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Культура подолання агресії. Чому ми маємо про це говорити й до чого тут демократія

www.pravda.com.ua
Sun, 25 May 2025 09:00:00 +0300
Культура подолання агресії. Чому ми маємо про це говорити й до чого тут демократія

Дослідження, проведені в багатьох країнах, які пережили військові конфлікти, підтверджують, що навіть після завершення військових дій у суспільстві зберігається високий рівень агресії, який може проявлятися як у міжособистісних стосунках (зокрема це домашнє насильство в сім'ях), так і в соціальних відносинах.

Війна, з одного боку, руйнує умовні межі норм мирного часу та стає чинником соціалізації агресії. З іншого, ми постійно перебуваємо у стані надмірного психоемоційного навантаження, що перевищує природну здатність психіки до адаптації. За результатами дослідження "Grade", 87 % населення відчувають дуже високий рівень стресу. 39 % респондентів зізнаються у відчутті емоційного вигорання. Така ситуація руйнує звичні моделі поведінки й може формувати так звані заморожені емоційні стани: порушення емоційної регуляції, самоконтролю та зниження здатності до емпатії. Своєю чергою, поганий контроль гальмування реакцій передбачає вищу ймовірність участі в агресивних актах. Реактивну агресію – для емоційного захисту себе, чи проактивну – задля отримання бажаного.

Як показують дослідження, завершення війни не означає автоматичне відновлення змінених норм і рівня агресії до тих, які були за мирного часу. У психології вважається, що з усіх афектів агресивність є найважчою для подолання і водночас однією з тих, що проникають найглибше. Вона пов’язана не лише з почуттям гніву, а й з відчуттям сорому, образою, почуттям несправедливості, роздратуванням та фрустрацією, а також із розчаруванням.

З огляду на це, варто подивитися на конфлікт між містянами й ветераном, що нещодавно стався у Львові в одному з відділень банку, коли жінка обурилася через те, що ветерана обслуговують поза чергою (хоча це передбачено законом), геть з іншого боку. У частини населення – тих, хто особисто або члени їхніх сімей не брали безпосередньо участь у бойових діях, – зустріч із військовим може викликати сором через невідповідність ідеальному образу українського громадянина чи громадянки. Коли ми проживаємо такі почуття, то інша людина, яка їх викликала, стає особою, від якої хочеться втекти (відвернутися) чи атакувати, щоб упоратися з власними важкими емоціями.

В одній з особистих розмов я нещодавно почула історію про те, що підприємець відмовився брати на роботу колишнього військового, бо не може дивитися йому у вічі. Але якщо ви відвернетеся, то як почуватиметься військовий? Чи відчуватиме він знецінення, чи, можливо, агресію як звичайна людина?

На цьому історію можна було б і полишити. Проте цей випадок є одним з маркерів тенденції – розмежування українського суспільства на групи. На тих, хто брав безпосередню участь у війні, і тих, хто не брав.

Інше розмежування – вимушено переміщені особи й ті, хто не залишав свої домівки. Ті, хто виїхав з України, і ті, хто залишився тут. Нині наша агресія сублімується в ненависть до агресора й продовження війни. Коли війна завершиться, внутрішня агресія не зникне. Вона шукатиме шляхи для реалізації та скидання напруження, що може виражатися як в особистих стосунках, так і у відносинах між різними суспільними групами. Наприклад, між цивільними й колишніми військовими.

Наведу приклад. У Сполучених Штатах було зафіксовано сплески рівня насильницьких злочинів у 1860-х і 1870-х роках (під час і після Громадянської війни), після Першої світової війни, після Другої світової війни та під час війни у В’єтнамі. На думку Мелвіна Ембера, американського культурного антрополога й дослідника, одним з наслідків участі США у війнах є високий рівень агресії, що знаходить вихід у стрілянині, яка періодично трапляється серед мирного населення. Адже під час військових дій суспільство не лише переживає стрес, що може сублімуватися в агресивні дії, а й у ньому відбувається певна соціалізація хлопчиків для потенційної участі в насильницьких конфліктах. Населення почувається вразливим і сприймає світ як небезпечний. Відтак треба будувати відповідні стратегії виживання.

Подібні наслідки також спостерігалися в Колумбії, яка переживала внутрішній збройний конфлікт із 1964 року. У Руанді. У Боснії та Герцеговині. Дослідження на тлі ізраїльсько-палестинського конфлікту підтверджують, що при повторному впливі насильства люди стають байдужими до насильства. Відчувають менше занепокоєння з кожним новим впливом. Це, своєю чергою, робить людей толерантнішими до насильства й дедалі жорстокішими.

Чи впливатимуть такі тенденції на демократію та політичні вподобання? Так. Якщо ми як суспільство не усвідомлюватимемо, що з нами відбувається, то шукатимемо лідерів, які будуть здатні втілити нашу внутрішню агресію, за якою стоять як сором, та і почуття несправедливості, розчарування чи просто гніву. Це розбиває наше суспільство на неочевидні групи виборців. Наприклад, ті, хто відчуває сором через те, що не брав участь у війні, не підтримуватимуть тих, хто говоритиме про війну. Ті, хто відчувають розчарування, прагнутимуть помститися та обиратимуть радикальніші гасла й крайні праві політичні сили. Така сегментація для повоєнної країни стане ще одним викликом. А бажання реалізувати власну агресію підштовхуватиме нас обирати агресивних лідерів, які рідко є втіленням демократичних чеснот. Це також має наслідки у вигляді зниження довіри до уряду, дискримінації безпартійних людей, підтримки теорій змов і політичного  популізму. Підтримці протестів тощо. Зрештою, це загрожує тим, що популярність серед населення здобуватимуть радикальні авторитарні політики й політичні сили. Крім того, така ситуація може стати драйвером фрагментації суспільства, що є небезпечним сценарієм для соціальної ситуації в країні загалом. Бо замість єдності виникає розкол.

Все зрозуміло. Що ж робити?

Тут можна було б підсумувати: агресія здатна стати творчою силою, а не тільки деструктивною, якщо ми як суспільство, по-перше, працюватимемо з нею, а по-друге, сублімуватимемо її в реалізацію спільного майбутнього. Але як демонструє досвід інших країн, тут треба докладати більше зусиль.

Хоча ми вже понад три роки живемо в умовах повномасштабної війни, досі ще не сформували адекватну культуру країни, яка існує в таких реаліях. Населення здебільшого не розуміє, що таке ПТСР чи бойова травма, і які чинники можуть спровокувати такий стан; як правильно поводитися з людьми, які перебувають у зоні ризику. Чи не хоче навчатися розуміти, що може відчувати військовий, повернувшись до мирного життя, і як саме ми маємо будувати наші стосунки. Адже після війни додому повернуться сотні тисяч українців, які нині захищають наші життя на війні. Таке невігластво породжуватиме конфлікти, агресію, небезпеку у внутрішньогрупових соціальних відносинах. Ми змінилися за час війни. Але й досі не розуміємо, як упоратися із цими змінами в нас. Відповідь на це запитання має давати як держава у вигляді певної ідеології та норм, так і українська еліта.

Відомо, що для поступового виходу з травматичного стану важливою є наявність так званої точки Б. Це точка сенсів, до яких ми рухаємося в майбутньому. Це правило є таким самим важливим і для суспільства. Якою є мета нашого майбутнього, окрім завершення війни? Як ми житимемо потім? Хто ми є в тому майбутньому? Такі сенси має транслювати еліта, але цього майже немає в публічному дискурсі.

Також додам, що в багатьох країнах, які пережили війни чи військові конфлікти, було запроваджено спеціальні програми суспільного благополуччя задля навчання населення навичкам саморегуляції. Наприклад, після війни на Балканах створили психоосвітні програми, які охоплювали заняття з когнітивно-поведінкової терапії та навчання методів самоконтролю. У США реалізується програма "Cure Violence", яка навчає "переривників" насильства – людей, які здатні втручатися в конфлікти й запобігати насильству, що посприяло зниженню кількості стрілянин.

Зрештою хоча б почнімо говорити в суспільстві про цю проблему. Адже поки ми її замовчуємо, то її ніби немає. Але вона є.

Читати повністю

Останні новини

Чи може РФ три дні поспіль масовано бити по Україні: що кажуть Повітряні сили
Чи може РФ три дні поспіль масовано бити по Україні: що кажуть Повітряні сили
Повітряні сили ЗСУ не мають даних щодо можливих наступних ударів РФ. Проте таку можливість не відкидають.Про це повідомля РБК-Україна з посиланням на начальника управління комунікацій Командуванн...
www.rbc.ua
Sun, 25 May 2025 13:41:59 +0300
На початок тижня в Україні прогнозують дощі і грози
На початок тижня в Україні прогнозують дощі і грози
В Україні у понеділок, травня, прогнозують короткочасні дощі у північних, більшості західних, центральних областях, а також в Одеській і Миколаївській, місцями будуть грози.Джерело Інтерфакс-...
www.pravda.com.ua
Sun, 25 May 2025 13:39:28 +0300
Атака РФ на Хмельниччину: Очевидиця розповіла про загиблих
Атака РФ на Хмельниччину: Очевидиця розповіла про загиблих
У ніч на травня Хмельницька область зазнала чергового ворожого обстрілу, що призвів до руйнувань цивільної інфраструктури, загибелі та поранень мирних мешканців. Очевидиця подій розповіла про жа...
glavcom.ua
Sun, 25 May 2025 13:38:05 +0300
Комбінований удар РФ: понад 70 постраждалих і 12 загиблих по Україні
Комбінований удар РФ: понад 70 постраждалих і 12 загиблих по Україні
Про це повідомив Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко, переда RegioNews.За його словами, серед загиблих тро дітей з однії сімї на Житомирщині. Їх батьків госпіталізовано, мама...
regionews.ua
Sun, 25 May 2025 13:36:36 +0300
Природні ліки від холестерину: названо супернасіння, яке потрібно часто їсти
Природні ліки від холестерину: названо супернасіння, яке потрібно часто їсти
Насіння чіа доступним продуктом, який ефективно допомага знижувати рівень холестерину в крові та покращу стан серцево-судинної системи. До того ж його легко ввести у раціон.Про це повідомля Р...
www.rbc.ua
Sun, 25 May 2025 13:33:07 +0300
Комуналка стане дешевшою: хто з українців заощадить тисячі гривень
Комуналка стане дешевшою: хто з українців заощадить тисячі гривень
Житлово-комунальні послуги можуть стати значно дешевшими для українців, які виконають певні умови.Що потрібно зробити, щоб заощаджувати кілька тисяч гривень на рік, йдеться на офіційному порталі Х...
zk.znaj.ua
Sun, 25 May 2025 13:30:00 +0300
ЄС готує удар по Росії: що відомо про 18-й пакет санкцій
ЄС готує удар по Росії: що відомо про 18-й пакет санкцій
вропейський Союз розгляда можливість відключення понад двох десятків банків від міжнародної платіжної системи SWIFT, атакож зниження граничної ціни наросійську нафту йзаборону наперезапуск П...
tsn.ua
Sun, 25 May 2025 13:26:12 +0300
Україна повернула з російського полону ще 70 захисників Маріуполя
Україна повернула з російського полону ще 70 захисників Маріуполя
Великий обмін України та РФ на завершився. З російського полону звільнили ще воїнів, які обороняли Маріуполь.Про це повідомля РБК-Україна з посиланням на Координаційний штаб з пита...
www.rbc.ua
Sun, 25 May 2025 13:20:41 +0300
Гречка з овочами та спеціями
Гречка з овочами та спеціями
Гречка це не просто смачна, а й надзвичайно корисна крупа, яка містить багато вітамінів і мінералів. Вона чудовою основою для приготування різноманітних страв, а якщо поднати її з овочами та с...
toastpad.com
Sun, 25 May 2025 13:15:24 +0300
"Три роки ми не їли шоколаду": перші кадри зі звільненими захисниками
"Три роки ми не їли шоколаду": перші кадри зі звільненими захисниками
УМережі публікують зворушливі кадри зізвільними українськими захисниками, щоповернулися врамках фінального, третього етапу.Відео, яктро звільнених ласують шоколадом, опублікував омбудсмен Дм...
tsn.ua
Sun, 25 May 2025 13:15:08 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
"Ці дні закінчилися": Трамп назвав нові цілі армії США
Захисника Маріуполя від розстрілу врятувало прізвище
У Росії пролунали вибухи: Москва та інші міста опинилися під атакою дронів
Росія здійснила масований ракетний удар по Україні: куди цілився ворог
Під час атаки на Київ 22-річний хлопець намагався скоїти самогубство в укритті
Путін не хотів і не хоче миру. РФ готує новий наступ на три області – Bild
Дружина полоненого італійця назвала абсурдну причину, через яку він пішов до російського війська
ЗМІ оприлюднили інформацію про всіх дружин Портнова
Фінансовий удар по пенсіонерам: у стареньких відберуть надбавки – кого залишать з пустим гаманцем
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми