Євро замість долара: що означає заява НБУ про перехід на нову валюту (Відео)

Україна розглядає можливість зміни базової валюти. Про такий сценарій заявили в Національному банку. Такий перехід від долара до євро піде на користь економіці. Однак чи означає це, що всі розрахунки здійснюватимуться саме в євро, з'ясовувала журналістка "5 каналу" Діана Шликова. Більше дивіться в сюжеті.
Україна може перейти на євро: НБУ розглядає зміну орієнтиру з долара
Євро замінить долар як основну валюту для розрахунку курсу в Україні. Таку резонансну заяву зробив голова Нацбанку. Перехід буде поступовим і непомітним, без різких змін. Головна причина – більшість угод укладають у євро, зокрема через підтримку Євросоюзу під час війни. Водночас озвучувати конкретні терміни такого переходу не стали. Прив'язка гривні до євро замість долара – ідея не нова. Експерти вважають, що такий крок допоможе зробити валюту стабільнішою у разі подальшої євроінтеграції.
"Потенційне приєднання до Європейського Союзу, посилення ролі ЄС у забезпеченні обороноздатності, більша волатильність на глобальних ринках і ймовірність фрагментації світової торгівлі змушують Національний банк замислитися, чи слід використовувати євро як курсоутворювальну валюту. Відновлення інвестицій і споживчої активності завдяки зближенню з Європою та економічній нормалізації може сприяти помірному зростанню економіки України в найближчі два роки – до 3,7-3,9%", – зазначив голова НБУ Андрій Пишний.
$46 млрд – саме стільки сягають валютні резерви в Україні. Тож, запит доцільності прив'язки гривні до євро викликає запитання.
"Європа на сьогоднішній момент не пускає український аграрний сектор до себе на внутрішній ринок. У нас на сьогоднішній момент загальна кількість контрактів, номінованих в євро, зменшується, а не збільшується. Виходячи з цього, ми маємо номінувати нашу грошову одиницю по відношенню до основних поступлень іноземної валюти в країну. Якщо основні поступлення в доларах – значить будуть долари", – сказав економіст Олег Пендзин.
Перехід на євро — перспектива до 10 років, але без різких змін
Попри те, що євро видається логічним вибором для України на шляху до євроінтеграції, перехід на спільну європейську валюту – це тривалий процес. Навіть після вступу до ЄС країну очікує щонайменше трирічний випробувальний період, протягом якого потрібно буде дотримуватися суворих фінансових стандартів. Лише після цього можна буде говорити про перехід на євро.
"Якщо ми стаємо членом Європейського Союзу, я вірю, що за 5 років ми це завдання виконуємо, а може навіть швидше, то логічно, абсолютно логічно брати за якорну валюту євро. Ще буде такий період, ми маємо, знаєте, стати прогнозованою країною. Ми маємо тримати дисципліну бюджету, вільне курсову творення, там фінансову дисципліну, певний контроль за фінансовими установами і банками. І коли ми три роки будемо дотримуватись певних стандартів, які ЄС ухвалить, зараз одні стандарти може перейти на інші, тоді нам можуть дати можливість повністю перейти на євро. Але це станеться не раніше, ніж 8, 9, 10 років", – пояснив ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
Перехід української економіки на євро, за оцінками економістів, є перспективним кроком. Водночас навіть у разі запровадження євро істотних змін для українців не очікується, адже базова валюта – радше розрахункова одиниця. Але поки що зміна валюти залишається на рівні стратегічних планів і реальні терміни визначити важко.
Діана Шликова, "5 канал"
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською
Останні новини
