Майже 45 тисяч чоловіків незаконно виїхали за кордон - ТСК ВР

З початку війни майже 45 тисяч чоловіків незаконно перетнули кордон. Стосовно незаконного перетину кордону порушено понад 7 тисяч кримінальних справ, проте реальних вироків суду більше ніж 400. Таку статистику щодо незаконного перетину українського кордону чоловіками, озвучену під час засідання Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України (ТСК), опублікувала народна депутатка IX скликання, юрист Юлія Яцик.
Зазначається, що з початку 2022 року затримано майже 30 тис осіб під час спроби незаконного перетину кордону. Незаконно перетнули кордон ще 44 тисяч 900 осіб.
Як зазначили учасники засідання ТСК, чоловіки намагалися перетнути державний кордон, використовуючи: підроблені документи про зняття з військового обліку; довідки ВЛК про непридатність до військової служби, про статус багатодітних батьків, чи рішення судів про наявність на утриманні дітей; документи про статус здобувача вищої освіти, лікування чи реабілітацію за кордоном; паспорти іноземних держав.
Також зафіксовані випадки перетинання лінії зіткнення з подальшим виїздом за кордон через тимчасово окуповану територію і РФ, та виїзд через систему "Шлях" (як водія, який здійснює перевезення медичних та гуманітарних вантажів або водія з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів).
Були й спроби виїзду за кордон на підставі листів державних та правоохоронних органів до Державної прикордонної служби з клопотаннями щодо сприяння військовозобовʼязаним особам у перетині державного кордону.
На засіданні ТСК окреслили проблеми контролю нелегального перетину кордону:
- відсутність правових підстав для перевірки документів прикордонниками;
- немає чіткого переліку документів, які прикордонники повинні вимагати у особи під час перетину кордону (зараз, в кожному конкретному випадку рішення приймається особисто, виходячи з загальних норм та логіки);
- в електронній системі прикордонників не зберігаються копії (скани) документів, які є підставою для перетину особою державного кордону, тому перевірити законність такого перетину неможливо;
- прикордонники не ведуть контроль за поверненням особи, яка виїхала у встановлений строк, що призводить до непоодиноких випадків неповернення спортсменів, держслужбовців та ін. осіб, а також до несвоєчасного повідомлення про такі факти правоохоронних органів;
- листи ГУР, ВЦА, держорганів мають безконтрольний та корупційний характер (ТСК витребувало інформацію з цього приводу для перевірки).
Нагадаємо, СБУ спільно з ДБР та Нацполіцією викрили п’ять схем ухилення від мобілізації в різних регіонах України. Організатори переправляли чоловіків за кордон поза пунктами пропуску або продавали фіктивні меддовідки.
Затримано 13 організаторів схем для ухилянтів
Останні новини
