Важіль ядерного тиску: РФ хоче зломити єдність Заходу та України

Горіхова шкаралупа
Загроза ядерного російського удару по Україні чи Європі - це, здається, ситуація з серії "ніколи такого не було, й ось знову". Так, здається, казав у минулому колишній - до речі теж російський - посол в Україні Віктор Чорномирдін .
Нагадаємо, перші подібні погрози Україна отримала на самому початку війни. Й з тих пір ця тема перманентно спливала знову і знову.
Більше того, кремлівський диктатор Путін періодично витягає цей "козир" (як любить говорити вже його приятель, президент США Дональд Трамп ). Й найчастіше це стається у патових для російської армії ситуаціях, коли військові зусилля окупантів по завоюванню української території сходять нанівець.
Тож 10 травня посольство США в Україні попередило, що найближчими днями Росія може завдати удару по Києву. Ці побоювання базувалися на тому, що влада РФ закрила повітряний простір над полігоном Капустін Яр, звідки, за даними ЗМІ, запускали Орєшнік, балістичну ракету середньої дальності, що здатна нести ядерний заряд.
Повідомлення про закриття повітряного простору над Капустіним Яром з 09.00 12 травня до 19.00 13 травня за московським часом було направлено 8 травня ростовським районом польотної інформації. Російські Telegram-канали Mash і Baza 8 травня теж повідомили, що Путін нібито дав міністерству оборони РФ вказівку "визначити цілі" у Києві для удару Орєшніком.
Та цей удар, вочевидь, "перебила" відчайдушна дружня дипломатія: як відомо, до Києва 10 травня приїхали провідні європейські лідери Макрон, Стармер , Мерц , Туск , котрі висловили ультиматум РФ з вимогою припинити вогонь. Й удару Орєшніком, відповідно, не було.
Правда, потім їх гру оперативно зіпсував Трамп : спочатку змусивши Україну до перемовин з РФ у Стамбулі, а потім проговоривши дві години поспіль з військовим злочинцем Путіним телефоном і так і не досягши ceasefire.
Трухлява зброя
Тим часом Путін свої ядерні брязкальця далеко не ховав: за свіжими даними ГУР, Росія з метою демонстративного тиску та залякування України в ніч 19 травня мала здійснити демонстративний "навчально-бойовий" запуск міжконтинентальної балістичної ракети РС-24 Ярс з мобільного комплексу у Свердловській області.
Проте і цей запуск не відбувся. Причина скасування "випробувань" наразі невідома. Але варто згадати, що міжконтинентальна балістика, до котрої відноситься Ярс - це клас стратегічних керованих балістичних ракет з дальністю польоту більше 5500-9000 км. Тобто, загрожувати удар міг і Європі.
Звичайно, якщо планований запуск Ярсу не був блефом, його вірогідно відмінили через закриті міждержавні консультації. Проте цікаво, що порівняно нові для армії РФ ракети Ярс під час навчань постійно збиваються з курсу й летять не туди, тож міг статися і черговий російський трабл.
При цьому росіяни багато років сподіваються взяти на озброєння міжконтинентальну балістичну ракету п'ятого покоління Сармат, котра теж може нести ядерний заряд. Й вона нібито здатна атакувати США через Південний полюс.
Однак і з Сарматом ворог має великі складнощі. Нагадаємо, востаннє запуск Сармата закінчився вибухом прямо в шахті. Тому, за словами головреда Defence Express Олега Каткова, заява про прийняття цієї ракети на озброєння Росією не мала жодного відношення до реальності.
За нормативами, котрі існували ще за часів Радянського Союзу і вже під час прийняття на озброєння міжконтинентальної балістичної ракети підводного базування Булава, необхідно було здійснити поспіль десять успішних випробувань ракети, розповів він у коментарі 24 каналу. Тільки після цього ракету могли ставити на озброєння офіційно.
Саме тому, наприклад, ракету Булава дуже довго випробовували, тому що не могли досягти саме десять успішних пусків поспіль, додав Катков . Тому коли росіяни оголосили, що запустили Сармат один раз і успішно - це не має жодного стосунку до реальності, підкреслив експерт.
Білоруський привид бродить Європою
Втім невдахи-росіяни ніяк не вгамуються. Й здається, потяглися "за черговою мітлою" до свого Орєшніка, бо знову збираються відпрацювати ядерний удар на російсько-білоруських навчаннях Захід-2025 восени цього року.
За даними ЗМІ, ці військові навчання будуть спрямовані проти західних країн й враховуватимуть досвід війни РФ з Україною.
"Ці навчання не матимуть абстрактного характеру. Ми саме врахуємо проведення навчань Сполученими Штатами та їхніми союзниками, врахуємо військово-політичну обстановку, що складається сьогодні в нашому напрямку. Виходячи з цього, ми проведемо ці навчання", - цитує Еспресо заступника начальника факультету Генерального штабу збройних сил Військової академії Білорусі Андрія Богоделя .
За його словами, у цих навчаннях насамперед буде відпрацьовано "найсучасніші форми і способи застосування військ" з урахуванням ведення війни в Україні.
"Чи буде застосування "Орешника" і тактичної ядерної зброї відпрацьовуватися? Можна припустити, що так", - додав він.
Але це поки що - лише плани. А паралельно з переговорами в Туреччині РФ намагалася грати в натяки на шантаж, - зауважив у блозі для NVполітичний аналітик Ігар Тишкевич , нагадавши про нещодавній візит міністра оборони РФ Андрія Бєлоусова до Білорусі.
"...Він багато говорить із Лукашенком про озброєння, "політику стримування" (читай ядерний шантаж). А потім зустрічається зі своїм колегою Віктором Хреніним і обговорює посилення взаємодії двох міністерств. А армія РФ активізувалася на фронті. Путін грає у війну і в гру "що мені буде за те, що я згоден розмовляти з Україною". Вкотре підвищує ставки. Точніше, починає підвищувати перед літньою кампанією. За таких умов можливості досягнення бодай якихось мирних угод є лише за колосальних поступок з українського боку. Йти на які немає сенсу", - констатував Тишкевич .
При цьому три дні тому заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що мирні переговори самі не завжди призводять до закінчення боїв. Мовляв, у разі невдачі вони навіть можуть призвести до ще жахливішої стадії конфлікту з новою зброєю та учасниками.
Таким чином варто просто визнати, що "війна триває за спроб РФ розділити питання війни в Україні та відносини з ЄС і США", резюмував Тишкевич .
Ірина Носальська
Останні новини
