Влітку закінчується допомога США: що чекає Україну

Влітку закінчується пакет військової допомоги Джо Байдена, і поки що в американському бюджеті не передбачено нових поставок зброї Україні, повідомила нардепка Ірина Геращенко. Тим часом ще один народний обранець Ярослав Железняк стверджує, що нині понад 400 мільярдів гривень не вистачає на фінансування армії у бюджеті.
Ймовірна зупинка підтримки України з боку США стала б важким ударом для Києва, але чи буде вона повною – розбираємось в сюжеті.
Які види допомоги надають Україні Штати
З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Сполучені Штати виділили Києву 66,5 мільярда доларів військової допомоги, а також понад 50 мільярдів доларів фінансової допомоги, повідомляє американський Центр стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS).
Хоча ці гроші призначені для України, 90% цієї військової допомоги складається з коштів, витрачених у США на створення нової зброї або заміну зброї, що постачається для ЗСУ з американських запасів.
Окрім військового обладнання та навчання, Сполучені Штати надають Україні широку розвідувальну підтримку та проведення інструктажів.
Підтримка України з боку США також виходить за рамки бойових інструментів та розвідки, охоплюючи військове планування та довгострокове нарощування потенціалу. США також керують транспортом та логістикою для надання допомоги Києву.
Наскільки масштабним може бути обмеження
Як повідомляє CSIS, якщо адміністрація Трампа вирішить припинити допомогу Україні, багато що залежатиме від того, що саме означає "припинення" на практиці. Воно може варіюватися від раптової заборони будь-якої допомоги, включаючи підтримку союзників, до більш обмеженого припинення майбутніх передач з боку Сполучених Штатів.
Хоча майбутнє допомоги США Україні невизначене, припинення фінансування не обов'язково призведе до негайного припинення поточних поставок зброї. Значна частина допомоги, вже схваленої Конгресом, все ще перебуває на стадії поставок і продовжуватиме надходити до України протягом наступних кількох років, якщо адміністрація Трампа не прийме рішення скасувати вже зобов'язану підтримку.
Це означає, що зброя за контрактами, підписаними за останні три роки, продовжуватиме надходити до України ще багато років, хоча навчання роботі з американськими системами може бути припинено.
У разі припинення поставок важливим питанням є те, чи буде дозволено Європі передавати Україні військову техніку та розвідувальні дані, отримані від США. Щодо військової техніки, це відбуватиметься через передачу третім сторонам.
Сполучені Штати вимагають від будь-якого одержувача оборонних товарів чи послуг отримання письмового дозволу Державного департаменту, перш ніж використовувати або утилізувати їх способами, не передбаченими початковою угодою про придбання.
Найгірший сценарій
Окрім передачі європейськими країнами власного обладнання американського виробництва у разі припинення поставок, Сполучені Штати могли б дозволити Європі придбати додаткову американську зброю та передати її безпосередньо Україні.
У лютому президент Трамп заявив, що він відкритий для такої пропозиції. Наприклад, Європа могла б придбати ракети AMRAAM та Patriot у Сполучених Штатів, а потім експортувати їх до України. Це було б вигідно американським компаніям і гарантувало б Києву доступ до ключових систем озброєння.
Вашингтон також може заохотити або дозволити Starlink припинити надання послуг Україні. ЗСУ залежать від Starlink для командування та управління, і розробка альтернативи була б трудомісткою та складною. У короткостроковій перспективі втрата Starlink може значно перешкодити українським військовим операціям, зменшивши їхню спритність (ключову перевагу над Росією) та здатність швидко реагувати на будь-які потенційні російські прориви.
Сполучені Штати також можуть припинити технічне обслуговування та ремонт існуючих американських систем озброєння, які Україна отримала або придбала у США. Бойові дії пов'язані з постійним пошкодженням та зносом обладнання, а Україна має тисячі одиниць військової техніки, що потребують ремонту. США також можуть перешкодити європейським союзникам купувати запасні частини для України.
Найгірший сценарій для України полягає в тому, що Сполучені Штати заборонять використання будь-якої допомоги – військової та розвідувальної – і припинять продаж зброї, навіть через треті сторони.
"Наразі повне припинення підтримки США Україні здається малоймовірним сценарієм. 30 квітня 2025 року президент Трамп схвалив прямі комерційні продажі Україні на суму 50 мільйонів доларів. Це, разом з новою угодою про інвестиції в реконструкцію, свідчить про відхід від попередньої риторики щодо України. Проте, риторика та політичні декларації США коливалися, і повне припинення залишається можливим", – резюмують експерти CSIS.
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp
Останні новини
