Два сценарії. Реалії угоди Трампа з Путіним

Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з російським диктатором Володимиром Путіним вирішив не запроваджувати подальші санкцій проти РФ, «оскільки є шанс» на прогрес у напрямку припинення вогню.
"Є шанс досягти результату, а якщо посилити санкції, ситуація може стати гіршою. Але може настати момент, коли це доведеться зробити", – сказав він.
Рішення про угоду з Москвою замість тиску приречене, пишуть західні ЗМІ. Тому невдовзі перед Трампу доведеться вибрати один із шляхів взаємодії із Путіним, які саме – далі у сюжеті.
Трамп про "червоні лінії"
Загалом, президент США розповів про "червоні лінії" щодо тиску на Росію та Україну, повідомляє Sky News. Однак американський лідер додав, що він "не скаже", яка саме ця "лінія".
Президент США також зазначив, що не вірить, що РФ зволікає з переговорами щодо припинення війни з Україною.
Водночас у розмові зі ЗМІ Трамп знову повторив, що готовий "відійти" від переговорів між Києвом та Москвою, якщо не буде досягнуто прогресу.
"Кажу вам, тут задіяні великі егоїстичні погляди, але я думаю, що щось станеться. А якщо ні, я просто відступлю, і їм доведеться продовжувати", – сказав він.
Людина, яка укладає угоди
Вашингтонський кореспондент ВВС Ентоні Цурчер також вважає існує ймовірність, що остання позиція Трампа щодо війни в Україні може бути ознакою того, що США зрештою покинуть стіл переговорів.
Проте поки Білий дім пропонує послаблення санкцій проти Росії, а також нові торговельні угоди та економічні інвестиції. З іншого боку, очільник Білого дому не обговорював жодні негативні наслідки, такі як нові санкції на російський банківський сектор та експорт енергоносіїв.
"Трамп раніше погрожував запровадити санкції проти Росії, на яку вже накладено серйозні санкції, але це так і не дало жодних результатів. А віце-президент Джей Ді Венс говорив про потенційні економічні стимули. Ми знаємо, що Трамп – це людина, яка укладає угоди, тому він, можливо, захоче укласти якусь угоду", – продовжує думку Цурчера Номія Ікбал, кореспондентка ВВС з Північної Америки.
Спокуса Путіна
Як пише Financial Times, європейські лідери тепер побоюються, що "Трамп може укласти угоду з Путіним, яка задовольнить його максималістські вимоги та продасть інтереси України задля припинення бойових дій".
Тому "українці та їхні союзники в Європі відчували, що їх кидають". Трамп, схоже, "умив руки та залишив Україну на милість її загарбника".
"Цей дзвінок підтвердив найгірші побоювання європейців: президент США, спокусившись умовляннями Путіна, готовий розвернутися у бік Москви та продати Київ", – йдеться в іншій статті FT.
"Ця розмова з Трампом стала перемогою для Путіна. Він ясно дав зрозуміти, що припинення вогню не відбудеться найближчим часом, тому Росія може продовжувати війну. І все одно жодних додаткових санкцій не застосовуватиметься", – сказав колишній посол США в Україні Стівен Пайфер.
"Гра на поступки"
Кореспондент Sky News у США Джеймс Меттьюз назвав розмову Трампа з Путіним "очевидною поразкою американського президента і зрадою України".
За його словами, Путін, почувши сигнал про можливий вихід США із переговорів щодо війни, дійшов висновку: "варто просто перечекати".
"Америка сама піде, залишивши Україну відкритою до подальшого російського наступу. Україна та європейські союзники США давно побоювалися, що Трамп їх просто зрадить. Але вони були готові почекати на мирне вирішення конфлікту, яке Трамп увесь час обіцяв, адже їм критично важлива підтримка Сполучених Штатів. Тепер вони опинилися перед фактом: ключова розмова нічого не дала, і ситуація для України лише погіршилася", – говорить Меттьюз.
Він також нагадує, що Білий дім не зробив ще жодного кроку, щоб натиснути на Путіна.
"Навпаки – це суцільна гра на поступки. Для Москви – лише пряник, жодного батога", – додав кореспондент.
Що буде далі?
Науковий співробітник Defense Priorities Даніель ДеПетріс у своїй статті для The Telegraph вважає, що мирна угода Трампа з Путіним приречена.
"Розмова Трампа і Путіна ніколи не мала на меті призвести до дипломатичного прориву… Трамп не є людиною, яка зосереджена на деталях, він хотів великого результату ще вчора. Але в нього також є своя гордість. Він не збирався визнавати, що мирні переговори нікуди не ведуть", – пише експерт.
За його словами, зараз Трамп довів, що не наважується робити з Путіним щось, що могло б похитнути дипломатичний човен. У Білому дому розуміють, що введення санкцій може підштовхнути Кремль до ще більшого небажання співпрацювати.
"Трамп все ще хоче мирної угоди, і подобається вам це чи ні, Путін має право вето на весь процес", – зазначає Даніель ДеПетріс.
Однак, погана новина полягає в тому, що угода лише про продовження переговорів – це дуже низька планка. Реальні розбіжності залишаються невирішеними: майбутнє українських територій, статус армії, гарантії безпеки, відносини з НАТО. Експерт підкреслив, що жодна зі сторін насправді не зрушила ні на крок.
Питання "що далі?" залишається без відповіді. Чи має Трамп план Б на випадок провалу перемовин? Якщо ні, йому доведеться шукати його терміново. Вибір невеликий: перший варіант – повернення до політики Байдена з військовою підтримкою України та посиленням санкцій, другий – відступ із процесу і передача ініціативи європейцям .
"Перший варіант буде популярним на Заході, але стане рецептом для нової війни. Другий викличе крики праведного обурення, але все ж таки більш морально виправданий, ніж нав'язування Зеленському мирної угоди, яку він не підтримує", – підсумував ДеПетріс.
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp
Останні новини
