Масштабний обмін полоненими: коли він буде та скільки українців ще в неволі

Триває підготовка
Телеканал CNN писав, що питання обміну порушила турецька сторона, коли переговори почали заходити у "глухий кут". У списки можуть потрапити як цивільні, так військові та діти.
Нині вже активно триває підготовка до масштабного обміну. Цим займається Об’єднаний центр з координації пошуку та звільнення полонених при Службі безпеки України.
Як повідомили в СБУ, формується перелік російських військових, що утримуються в українському полоні і можуть бути передані РФ.
Крім того, Служба безпеки разом із МОЗ та всіма відповідними структурами нашої держави проводить підготовку до прийому українських воїнів, які наразі знаходяться у ворожому полоні. Серед іншого, готується відповідна інфраструктура, локації та медичний персонал, необхідні для прийому, супроводження та реабілітації наших військових.
Керівник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України Кирило Буданов заявив, що обмін полоненими "1000 на 1000" може відбутися цього тижня.
Про це він сказав в ефірі телемарафону.
Стосовно списків полонених, які будуть звільнені з російського полону, керівник ГУР заявив, що кого зможуть забрати, того будуть забирати. За його словами, те саме стосується й видачі російських полонених. На його думку, особливих перешкод для проведення цього обміну немає.
У свою чергу міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що питання обміну має бути обговореним на засіданні ради Координаційного штабу з питань військовополонених щодо повернення українців із російського полону.
"За підсумками нашого візиту в Стамбул, результатами перемовин є домовленість повернути 1000 на 1000 наших людей. Люди - це наш пріоритет. Наше завдання - повернути всіх. Починаємо з 1000. Сьогодні фокус - це військовополонені, тому зараз будемо обговорювати на раді Координаційного штабу зі всіма структурами. Президент поставив завдання, щоб ми організувались і запропонували йому чіткий план дій, і якнайскоріше повернути всіх до своїх сімей", - заявив Умєров.
За його словами, план обміну мають представити президенту сьогодні.
"На цьому не зупиняємось. Україна послідовно виступає за обмін "всіх на всіх". І ми рухаємось до цієї мети - крок за кроком. Щоб звільнити всіх наших військовополонених", - наголосив міністр.
Окрім того, за словами Умєрова, також обговорюються можливості повернення політв’язнів із тимчасово окупованого Криму. Він нагадав, що 18 травня відзначали День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. І це ще один привід нагадати про наших політв'язнів у Криму - сотні людей, які роками утримуються в російських тюрмах за свою позицію, за свою ідентичність, за те, що не підкорилися окупації. Їх катують, їм не дають права на справедливий суд, їхні родини - під постійним тиском. Наш обов’язок - звільнити кожного.
Терміни постійно переносять
Про те, як зазвичай проводять обміни полоненими, розповіли в ГУР на прикладі обміну, що відбувся між Україною та Росією напередодні Великодня.
"Цей обмін готувався довго, терміни кілька разів просувалися, але безумовно Великдень був додатковим фактором, щоб цей обмін відбувся",- зазначив представник ГУР Андрій Юсов в ефірі телемарафону. Він також звернув увагу на те, що той обмін полоненими був одним із найбільших від початку повномасштабної війни.
В процесі обміну полоненими в суботу, 19 квітня, в Україну повернулися 277 захисників - 36 із них поза рамками обміну. Також серед звільнених із полону була військовослужбовиця, яка перебувала в неволі з травня 2022 року.
За словами Юсова, українці, яких повернули додому, були в різному стані. Серед них були, зокрема, тяжкохворі та тяжкопоранені - ті, хто має повертатися у першу чергу.
Бранці Кремля
У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими назвали кількість українських військових, які перебувають у полоні РФ. Виявляється, щокрім 8 тис. офіційно підтверджених українських військових, у російській неволі перебувають люди, яких росіяни не підтверджують.Що цікаво:під час кожного обміну повертаються люди, яких Росія офіційно не підтверджувала.
"Близько 8 тисяч підтверджених в полоні, але ми маємо приклади, коли, військові перебувають в полоні та ми про це не знаємо. Під час кожного обміну повертаються люди, яких Росія не підтверджувала. Тобто ми маємо оцей 10-20% люфт, коли Росія, не підтверджуючи перебування в полоні, передає військових українській стороні", - заявила заступник керівника Офісу президента Ірина Верещук із посиланням на дані Координаційного штабу в коментарі Еспресо.
Вона вважає, що саме цей факт - велика надія для тих, у кого близькі мають статус "зниклий безвісти".
Верещук також зазначила, що у російській неволі перебувають 2 тис. офіційно підтверджених цивільних українців.
Стосовно можливого обміну Верещук також прокоментувала інформацію про обмін "всіх на всіх" вона сказала, що тим представникам Росії, з якими доводиться мати справу стосовно обміну полоненими, вірити не можна. Але все одно ми готуємося до такого обміну, до повернення дітей. Ми розуміємо, що міжнародний тиск робить свою справу. Системна праця на всіх майданчиках багатьох тисяч людей, які їдуть і пояснюють лідерам європейських держав, дає результати.
Верещук також зауважила, що Україна зафіксувала факт того, що РФ подає українських цивільних як військових.
"А ми маємо в списках - як цивільних, бо вони дійсно не були військовими і під час повномасштабного вторгнення просто перебували вдома чи на роботі. І виходить, що це тисячі наших українців, які з нашого боку є як цивільні і не підлягають обміну, а мають бути безумовно повернуті, а з їхнього боку вони йдуть як військові. І тому обмін "всіх на всіх" нам дуже потрібен", - підсумувала вона.
Нагадаємо, що раніше, в грудні минулого року, Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець сказав, що в російському полоні перебувають понад 16 тис. цивільних громадян України.
Галина Гірак
Останні новини
