ЄС схвалив 17 пакет санкцій проти РФ, розмірковує над 18-м

ЄС погодив 17 пакет санкцій проти Росії. Тим часом деякі його члени запропонували негайно складати 18-й пакет. В ЄС лунають пропозиції посилити тиск на країну-агресора, аби примусити її до миру. Що ще може потрапити під санкції в Росії та як це вплине на хід війни?
17-й пакет узгоджено, ніхто не заперечував
Посли країн ЄС погодили 17-й пакет економічних санкцій проти Росії. Остаточно санкції мають затвердити під час засідання Ради ЄС у закордонних справах 20 травня.
“Я вітаю домовленість про наш 17 пакет санкцій проти Росії. Ми продовжуємо обмежувати доступ до бойових технологій. І ми внесли до списку ще 189 суден “тіньового флоту”, щоб націлитись на експорт енергоносіїв з Росії”,- повідомила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Окрім обмежень для “тіньового флоту”, новий пакетвключає торгівельні обмеження для десятків компаній, причетних до обходу санкцій, обмеження дляфізосіб та компанії, пов'язаних з російським ВПК, додаткові санкції за порушення прав людини, гібридні втручання по всьому світу, розповсюдження хімічної зброї, зокрема заборону на експорт хімікатів, що використовуються для виробництва зброї.
Фон дер Ляєн додала, що повномасштабна війна в Україні повинна закінчитись, а ЄС продовжуватиме тиснути на Кремль.
Цікаво, що прийняттю пакета не завадили Угорщина зі Словаччиною, що вони зазвичай робили в минулому.
Європейські дипломати повідомили Euractiv, що Угорщина та Словаччина, які відомі своїми проросійськими поглядами і які залишаються сильно залежними від імпорту російських енергоносіїв, підтримали пакет через його відносну слабкість.
Заклик до складання 18-го пакету
Європейська комісія вже працює новим пакетом санкцій проти росії у відповідь на її зрив мирної ініціативи та подальшу агресивну поведінку.
“Ми працюємо над новим пакетом санкцій, санкцій, які включають санкції проти “Північного потоку-1” і “Північного потоку-2”, але також включають більше суден тіньового флоту і зниження верхньої межі ціни на нафту. І,нарешті, більше фінансових санкцій проти російського фінансового сектору, тому що ми хочемо миру, і ми повинні посилювати тиск”, - зазначила фон дер Ляєн.
З боку країн-членів ЄС також вже пролунали заклики по складання 18-го пакету санкцій проти РФ. Зокрема це зробили міністри фінансів Швеції та Литви після того, як Росія проігнорувала дедлайн щодо 30-денного припинення вогню, встановлений на 12 травня.
Так, міністерка фінансів Швеції Елізабет Свантессон заявила, що підтримує 18-й пакет санкцій і виступає за жорстку лінію щодо Росії.
“Ми ще не бачили жодних мирних переговорів. І якщо ми зараз відступимо, то від цього тільки виграє Росія. Санкції працюють, але нам потрібно робити більше”, - наголосила вона.
Франція також вважає, що після схвалення 17-го пакета санкцій ЄС настав час задушити економіку РФ.
Зокрема міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро вважає, що ЄС має зосередитися на новому пакеті санкцій, щоб задушити економіку Росії та змусити очільника Кремля Владіміра Путіна припинити війну проти України.
“Ми повинні йти далі, тому що чинні санкції не переконали Владіміра Путіна припинити його загарбницьку війну. Отже, ми повинні готуватися до розширення нищівних санкцій, які могли б остаточно задушити російську економіку”, – вважає глава зовнішньополітичного відомства Франції.
За його словами, вплив запроваджених заходів досі був недостатнім.
Що саме ще може зробити ЄС
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що Німеччина та її партнери домовились “вичерпати всі можливості” в питанні запровадження санкцій проти РФ через її відмову від встановлення припинення вогню.
“На рівні глав держав та урядів ми домовилися, що зараз ми повинні вичерпати всі можливості. Йдеться про подальші санкції в енергетичному секторі, в банківському секторі, подальші кроки щодо активів і санкції проти фізичних осіб. Ми зараз працюємо над цим з нашими європейськими партнерами”, - заявив Мерц в інтерв'ю ZEIT.
Відповідаючи на питання, чи йде мова про конфіскацію заморожених активів Росії, він відповів, що наразі це питання з'ясовується. За його словами, якщо вдасться мобілізувати кошти на чистій правовій основі - Німеччина це зробить.
При цьому канцлер наголосив, що необхідно враховувати потенційні ризики для європейської фінансової системи.
Своєю чергою говорячи щодо можливих сфер посилення санкційного тиску на РФ з боку ЄC, Валдіс Домбровскіс , єврокомісар з питань економіки нагадав, що “основним джерелом доходів Росії є експорт викопного палива”.
За його словами, цета сфера, на якій слід зосередитися. Ми вже давно заборонили імпорт російського вугілля. Разом з партнерами по G7 встановили верхню межу ціни на російську нафту, а також працювали проти того, щоб Росія обходила цю межу за допомогою “тіньового флоту”. Ми також, як Європейська комісія, представили стратегію для Європи щодо поетапного припинення постачань російського природного газу, таким чином позбавляючи Росію цього доходу.
Проте, він зауважив, що “в той час, як ЄС поступово відмовляється від російського викопного палива, Росія знаходить інших споживачів” Але, за його словами, ці споживачі платять значно менше, ніж раніше платили в Європі. Тому важливо, щоб ми продовжували чинити цей тиск.
Своєю чергою, Анджей Доманський, міністр фінансів Польщі , яка зараз головує у ЄСтакож наголосив, що “перспективи російської економіки дуже тісно пов'язані з експортом вуглеводнів”.
На його думку, найефективніший спосіб зменшити потік доходів для російської військової машини – це обмеження експорту викопних енергоносіїв. На цьому був сфокусований і попередній пакет санкцій… і в цьому ж напрямку спрямована нещодавня ініціатива Єврокомісії щодо поетапного припинення постачання російського природного газу до ЄС.
Доманський підкреслив, що ЄС готовий працювати над продовженням тиску на агресора, як з погляду запровадження нових санкцій, так і з погляду сильнішої імплементації та боротьби з обходом вже затверджених санкцій.
ЄС закликає США ввести нові санкції
Крім того ЄС закликає посилювати санкційний тиск США. Зокрема, глава МЗС Франції збирається обговорити з американським сенатором Ліндсі Гремом нові санкції проти РФ, “які могли б задушити російську економіку раз і назавжди”.
Барро заявив, що проведе переговори з американським сенатором щодо санкційного законопроєкту, який той готує. За його словами, Росія знайшла способи обходити обмеження, запроваджені Європою та США, тому “перекриття крана”могло б взяти Росію за горло.
Відомо, що Конгрес уже підготував нищівні заходи на випадок, якщо президент США Дональд Трамп вирішить чинити тиск на Москву.
Цей законопроєкт передбачає введення безпрецедентно високих - 500% тарифів на імпорт для тих країн, які, попри повномасштабну війну та відвертий геноцид жителів України з боку Москви, все одно продовжують купувати у Росії нафту, газ й інші енергоносії.
У Сенаті США вже заявили про підтримку 500%-вих мит.
За словами Грема, більшість сенаторів підтримують законопроєкт про “нищівні” санкції проти Росії та покупців її нафти і газу, якщо Володимир Путін не почне серйозні переговори про припинення війни проти України.
Вікторія Хаджирадєва
Останні новини
