Самозбереження в дії: чому ООН планує масштабні скорочення та реорганізацію

Самі себе розкритикували
Генсек ООН Антоніу Гутерріш несподівано для всіх висловився з нещадною критикою очолюваної ним організації.
За його словами, складається таке враження, нібито звіти і засідання стали самоціллю для ООН. Тому в цій організації вирішили провести широкомасштабну реструктуризаційну роботу, яка передбачає значне скорочення бюджету і штату.
"Це час небезпеки, але це також час величезних можливостей і зобов'язань. Місія Об'єднаних Націй актуальна як ніколи", - сказав він.
Гутерріш також назвав цілком природним те, що під час нестабільності та хвилювань необхідно дивитися в майбутнє і задавати важливі запитання. Зокрема, стосовно досягнення найбільшої ефективності і в той же час гнучкості, скоординованості та здатності "протистояти викликам сьогоднішнього дня, наступного десятиліття і навіть наступних 80 років".
Як стало відомо з різних обізнаних джерел, планується деякі департаменти перенести з Нью-Йорка і Женеви в "дешевші" міста, а також є намір об'єднати департамент з політичних питань з департаментом операцій за підтриманням світу.
Гутерріш зазначив, що нинішня чисельність апарату ООН "перевищує можливості держав-членів, особливо тих, які мають невеликі місії, і системи ООН у цілому".
"Мета успіху - не обсяг звітів, які ми генеруємо, і не кількість зібрань, які ми проводимо. Мета успіху - цінність, ціль і завдання нашої роботи - полягає в реальних змінах, які ми вносимо в життя людей", - підсумував генсек ООН.
Він також додав, що запропоновані зміни мають схвалити країни-члени ООН.
Тисячні скорочення
Західні ЗМІ ознайомилися з деякими документами ООН стосовно анонсованої реорганізації. Зокрема, Reuters із посиланням на внутрішній звіт, підготовлений високопосадовцями ООН, відповідальними за реформування, зазначає, що низка пропозицій, як масштабних, так і менш значних, у разі їх ухвалення можуть стати наймасштабнішою реформою організації за останні десятиліття.
Видання повідомляє, що у шестисторінковому документі з грифом "суворо конфіденційно" містяться пропозиції, зокрема, щодо об’єднання десятків агентств ООН у чотири основні департаменти: миру і безпеки, гуманітарних питань, сталого розвитку та прав людини.
Згідно з одним із варіантів, операційні аспекти Всесвітньої продовольчої програми (WFP), ЮНІСЕФ, Всесвітньої організації охорони здоров’я (WHO) та Агентства ООН у справах біженців (UNHCR) будуть об’єднані в єдину гуманітарну структуру.
Окрім того, пропонується злиття Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІД (UNAIDS) із Всесвітньою організацією здоров’я, а також - скороченням потреби у перекладачах на засіданнях.
Інша пропозиція зводиться до об’єднання Світової організації торгівлі (WTO), яка не входить до складу ООН, із агентствами цієї організації з розвитку.
У згаданому документі вказується на "дублювання мандатів", "неефективне використання ресурсів" тощо.
Також пропонується перемістити частину персоналу ООН у "дешевші" міста та об’єднати основні операції в Римі.
Також стало відомо про те, що цей документ був підготовлений робочою групою, призначеною у березні Генсеком Гутеррішем.
Окрім того, в іншій коротшій внутрішній записці, яку минулого тижня надіслали високопосадовцям ООН, пропонується підготувати до 16 травня список робіт, які можуть виконуватися за межами Нью-Йорка або Женеви.
Поки невідомо, як ці зміни сприймуть співробітники ООН, але вже 1 травня в Женеві сотні працівників цієї міжнародної організації мітингували біля європейської штаб-квартири ООН в Європі. Люди протестували проти втрати робочих місць через значне скорочення допомоги президентом США Дональдом Трампом та іншими донорами.
Нагадаємо, що 4 лютого 2025 року Трамп наказав припинити взаємодію США з Радою ООН із прав людини та продовжив призупинення фінансування UNRWA. А невдовзі, 21 лютого, законодавці-республіканці розпочали спробу виведення Сполучених Штатів з ООН. А вже 5 березня президент США заявив про замороження всієї міжнародної допомоги та вихід США з ради ООН і ВООЗ.
Нині гуманітарний офіс ООН має дефіцит бюджету в 58 млн доларів, через що вже скоротив 20% свого персоналу. Тим часом ЮНІСЕФ прогнозує, що його бюджет скоротиться на 20%, а міграційне агентство ООН планує зменшити свій бюджет на 30%, через що можуть бути скорочені 6 тис. робочих місць.
Все починав Рузвельт, закінчити може Трамп
Свого часу після невдалих спроб і ухвал попередниці ООН Ліги Націй (1919-1946), до якої принципово не приєднувалися США, в 1945 році було створено Організацію Об'єднаних Націй для підтримки міжнародного миру й розвитку співпраці у вирішенні міжнародних проблем економічного, соціального й гуманітарного типу.
Ініціатива створення нової всесвітньої організації належить Державному департаменту США: президент Америки Франклін Рузвельт тоді вперше ввів поняття "Організація Об'єднаних Націй" як термін для позначення союзних країн. Цей термін вперше офіційно застосували в січні 1942 року, коли 26 держав підписали Декларацію Об'єднаних Націй і зобов'язалися від імені урядів сприяти утворенню системи загальної безпеки й активізації процесу роззброєння.
Згодом, 25 квітня 1945 року, в Сан-Франциско, відбулася Конференція ООН зі створення міжнародної організації. На ній були присутніми представники 50 держав та низка неурядових організацій.
Офіційно ООН існує з 24 жовтня 1945 року - цього дня статут цієї організації був ратифікований п'ятьма постійними членами Ради Безпеки: США, Францією, Великою Британією, Китаєм та СРСР. Також цей статут-договір підписали ще 46 країн.
Перше засідання Генасамблеї ООН відбулося в Центральному залі Вестмінстера в Лондоні в січні 1946 року.
Штаб-квартира ООН розташована в Нью-Йорку, а інші її головні офіси знаходяться в Женеві, Найробі, Відні та Гаазі.
Ця організація користується шістьма офіційними мовами: англійською, арабською, китайською, французькою, російською та іспанською. Вона фінансується з обов'язкових і добровільних внесків держав-членів, яких нині налічується понад 190: США поповнюють бюджет ООН на 22%, Японія - на 12, 5%, Німеччина - на 8%, Велика Британія - на 6,6 %, Франція - на 6,1%, Італія - на 5%, Канада - на 3,2%, Китай - на 3,19%, Іспанія - на 3,17%, Мексика - на 2,4%, всі інші країни - на 28%.
Галина Гірак
Останні новини
