Іран готує передачу Росії пускових установок для ракет Fath-360, - ЗМІ
www.rbc.ua
Sat, 10 May 2025 02:39:19 +0300

Іран найближчим часом може передати Росії пускові установки для балістичних ракет малої дальності, які раніше, ймовірно, Москва отримала для використання проти України.
Про це повідомляє РБКУкраїна з посиланням на Reuters.
Два західні чиновники з питань безпеки та один представник з регіону на умовах анонімності повідомили агентству, що йдеться про пускові установки Fath360.
У разі передачі, це може посилити наступальні можливості Росії та буде свідчити про подальше зміцнення військової співпраці Москви з Тегераном.
Ракети Fath360 мають радіус дії до 120 км і можуть застосовуватися для вогневого ураження українських військ біля кордону з Росією, включно з військовими обєктами та населеними пунктами.
У вересні минулого року американський уряд заявив, що Іран доставив балістичні ракети в Росію на девяти суднах під російським прапором.
За даними трьох джерел, пускові установки до цієї партії не входили.
Західні чиновники з питань безпеки і регіональний чиновник на умовах анонімності, зазначили, що доставка установок Fath360 була неминучою.
Вони відмовилися надати більш детальну інформацію про очікувану передачу, зокрема про те, чому, на їхню думку, пускові установки не були доставлені разом з ракетами.
Міноборони Росії та постійне представництво Ірану при ООН не надали коментарів.
Рада нацбезпеки США переадресувала запити до Держдепартаменту, який також не відповів.
У ЦРУ від коментарів відмовились.
Офіційні представники Росії та Ірану раніше спростовували інформацію про постачання іранських ракет або іншої зброї для застосування у повномасштабному вторгненні РФ в Україну.
Водночас, американські, українські та європейські чиновники неодноразово заявляли, що Іран передав Росії велику кількість ударних безпілотників та артилерійських боєприпасів.
У березні цього року командувач Центрального командування Збройних сил США генерал Крістофер Каволі заявив американським законодавцям, що Іран передав Росії понад 400 балістичних ракет малої дальності, ймовірно, маючи на увазі саме Fath360.
За даними агентства, на даний момент не надходило публічних повідомлень про використання російськими військами зазначених ракет або про передачу Москві інших типів балістичних систем малої дальності.
Дипломатичні зусилля під загрозою Як зазначає Reuters, розгортання ракет армією РФ може ускладнити дипломатичні ініціативи президента США Дональда Трампа щодо припинення вогню між Україною та Росією, а також переговорний процес з Іраном з питань обмеження ядерної програми цієї країни.
За словами регіонального чиновника, однією з причин відтермінування передачі пускових установок стали непрямі американоіранські переговори за посередництва Оману.
Попри деякі ускладнення, Іран заявив, що четвертий раунд переговорів в Омані відбудеться у неділю, 11 травня.
На думку експертів, Тегеран розглядає питання військовотехнічного співробітництва з РФ окремо від діалогу щодо ядерної програми.
Іранські посадовці не вважають переговори щодо ядерної програми повязаними з потенційною співпрацею з Росією у військовій сфері, зазначив Джек Вотлінг, старший науковий співробітник Королівського інституту обєднаних служб RUSI.
Чим небезпечні Fath360 Крім того, за даними аналітиків, Тегеран був змушений адаптувати комерційні європейські вантажівки під використання у власних пускових комплексах.
Імовірно таку ж модифікацію здійснює і Росія через втрату великої кількості військової техніки на фронті.
Фахівці вважають, що передача установок Fath360 може надати російським військам перевагу у нанесенні оперативних ударів по важливих цілях біля лінії фронту.
Вони Fath360 ред.
не потребують багато часу на підготовку до запуску.
Їхній час польоту неймовірно короткий, зазначив Фабіан Гінц з Міжнародного інституту стратегічних досліджень IISS.
За оцінками експертів, застосування Fath360 дає змогу Росії зберегти більш високоточні ракети, зокрема Іскандер, для ударів по обєктах критичної інфраструктури, таких як енергетична система України.
Це, своєю чергою, створює додаткове навантаження на систему протиповітряної та протиракетної оборони.
Fath360розроблені для того, щоб ним могли керувати люди з відносно невеликою підготовкою.
Навіщо їм Росії купувати гірші іранські ракети Єдина причина, яка мені спадає на думку, полягає в тому, що вони не можуть виробляти достатню кількість своїх власних ракет.
Вони не надто точні й не несуть дуже великого корисного навантаження.
Але це лише додає Україні головного болю, зазначив доцент Академії оборони Нідерландів Ральф Савельсберг.
Передача Росії Fath360 У серпні 2024 року низка західних ЗМІ повідомили про намір Ірану передати Росії сотні одиниць балістичних ракет малої дальності Fath 360.
Іранські ракети Fath 360 можуть керуватися з супутнику, вміщують боєголовки вагою 150 кілограмів та можуть уражати цілі в радіусі 120 кілометрів.
Експерти вважають їх аналогом американських реактивних систем HIMARS.
У лютому минулого року Reuters також повідомляло, що РФ отримала сотні ракет Zolfaghar, що здатні ліквідовувати цілі на відстані до 700 кілометрів.
Експерти пояснили головні особливості ракет Fath360, порівняно з іншими аналогами, на кшталт Ababil.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБКУкраїна в Telegram.
Останні новини
