Трамп почав критикувати росіян: чи введуть "пекельні" санкції
ua.korrespondent.net
Fri, 09 May 2025 16:30:00 +0300

Путін перешкода для миру Після повернення у Білий дім Дональд Трамп неодноразово закликав до припинення війни в Україні та початку мирних переговорів між Києвом і Москвою.
Він висловлював занепокоєння щодо тривалих бойових дій і високих людських втрат, підкреслюючи необхідність зупинити бомбардування та щотижневу загибель тисяч людей.
Втім на початку каденції Трампа все скидалось на те, що нова адміністрація Білого дому симпатизує Кремлю більше, ніж Києву.
Втім нещодавно риторика в Вашингтоні почала змінюватись.
І не в останню чергу тому, що під час переговорів з адміністрацією Трампа Росія висувала неприйнятні вимоги аби погодитись навіть на коротке перемиря.
Ця обставина почала дратувати адміністрацію Білого дому.
Риторика американського лідера теж змінилась.
В інтервю NBC News на початку травня Трамп не виключив застосування пекельних санкцій проти Росії.
Мовляв, все залежатиме від поведінки Москви.
Нагадаємо, що це за санкції.
В квітні 2025 року 72 сенатори запропонували законопроєкт, який передбачає руйнівні обмеження проти Росії та запровадження тарифів проти країн, які купують її нафту, газ та інші ключові товари.
І саме про них казав Трамп.
Оточення президента США теж змінило риторику.
Спочатку спецпредставник Трама Кіт Келлог заявив, що наразі Путін єдина перешкода на шляху до припинення вогню в Україні.
Потім міністр фінансів США Скотт Бессент погодився з тим, що очільник Кремля є воєнним злочинцем.
А віцепрезидент Джей Ді Венс заявив, що росіяни зараз просять занадто багато на мирних переговорах.
Але що змусило американців змінити думку Угода про копалини, як геймчейнджер Як пише видання The New York Times, після сварки у Білому домі у лютому між президентом України Володимиром Зеленським, Трампом та його командою очільник Білого дому пришвидшив дипломатичні контакти з Путіним.
Але після підписання з Вашингтоном угоди про корисні копалини тепер у Києва зявилася нова надія аналітики заявили, що перспективи України мають найкращий вигляд за останні місяці.
Це дуже хороші сигнали, що щось може змінитися.
Схоже, що підхід адміністрації Трампа змінився, сказала президентка і виконавча директорка Центру європейського політичного аналізу Аліна Полякова.
Вона назвала мінеральну угоду виграшом для обох сторін, яку Україна дуже мудро узгодила.
Окрім того, Трамп і Зеленський провели дружню зустріч у Ватикані 26 квітня, тоді як президент США дедалі більше роздратований вимогами російського диктатора у мирних перемовинах.
Зараз роздратування Трампа, здається, змінило обєкт із Зеленського на Путіна, йдеться у статті.
А видання Politico з посиланням на джерела в європейських урядах зауважило, що за таку зміну настроїв варто подякувати й президенту Франції та премєрміністру Великої Британії.
Мовляв, Емманюель Макрон та Кір Стармер зосередилися на тому, щоб змусити Трампа покращитиставлення до Зеленського та спрямувати частину свого гніву на Путіна.
Вони використали аргумент, що російський президент виставляє Трампа дурнем.
Цікаву думку в коментарі Reuters висловив колишній радник Трампа з питань України Курт Волкер.
Він заявив, щоТрамп став посправжньому прихильним до України і застосовує до Росії більш жорсткий підхід.
На це вплинуло як небажання Кремля домовлятись, так і мінеральна угода.
На думку Волкера, підписання документу з Києвом було для Трампа політично важливим, оскільки це продемонструвало його прихильникам, що Україна платить за допомогу, а не використовує гроші американських платників податків.
Він не виключає, що ця угода може призвести до розблокування постачання нової допомоги країні.
Втім експерти не впевнені, що Білий дім кардинально змінив погляди на росіян.
І на це є декілька причин.
Хаос команди Трампа Аналітики The New York Times застерігають від поспішних висновків щодо намірів Трампа стосовно України.
Його непередбачуваність і постійне перекидання провини з одного боку на інший збивають з пантелику навіть досвідчених спостерігачів.
Видання нагадує, що Трамп роками шукав розуміння з Путіним, виправдовував його агресію та відкидав звинувачення у злочинах.
Ситуацію ще більше ускладнюють суперечки серед радників президента США.
Його спеціальний посланець Стів Віткофф, який зустрічався з Путіним чотири рази, часто говорить у тональності, близькій до кремлівської.
Тоді як державний секретар Марко Рубіо, навпаки, є жорстким критиком президента Росії ще від часів роботи в Сенаті, пише NYT.
Тепер перед президентом США стоять важливі рішення, які можуть визначити долю України.
Його прагнення до швидкого миру суперечить водночас глибокій недовірі до Зеленського та захопленню Путіним, йдеться в матеріалі.
Аналітики нагадують, що заяви Трампа часто змінюються, і не варто їх глибоко трактувати.
Як зазначає кандидат політичних наук, експертміжнародник Станіслав Желіховський в ефірі 24 Каналу, бувало і таке, що висловлювання лідера США нерідко суперечили одне одному.
Крім того, у Трампа зараз набагато більше провалів і невиконаних обіцянок, які він давав ще під час передвиборчої кампанії, ніж перемог, і тому йому треба робити жорсткі заяви для електората.
Однак якщо розглядати меседжі, які лунають чи від самого Трампа, чи від його оточення, то можна зробити обережний висновок, що в адміністрації США зараз зявилося більше здорового глузду у контексті війни в Україні, каже Желіховський.
Бачимо, що є позитивні зрушення в цьому сенсі, тому нам потрібно продовжувати посилено працювати й на американському трекові, щоб надалі розповідати про реальний стан речей і справжні наміри Росії, підкреслив він.
Як зазначає політолог Володимир Фесенко, останніми тижнями до Трампа почало доходити, що Путін водить його за ніс.
Однак, зауважує аналітик в ефірі FREEДОМ, однозначне рішення Трампу прийняти важко, бо в команді самого президента немає єдності.
Є досить помітне умовне проросійське крило, яке вважає, що з Росією треба домовлятися, а не тиснути.
І це заважає Трампу визначитись, що робити остаточно.
Втім Фесенко припускає, що як мінімум найближчими тижнями визначатися Вашингтону доведеться.
Адже переговорний процес уже, по суті, завис майже два тижні немає жодної динаміки, немає нових раундів переговорів.
Своєю чергою Путін ухвалюватиме рішення щодо подальших дій стосовно мирних пропозицій від США лише після 9 травня, додає Фесенко.
І російський диктатор хоче переговорів тільки з Трампом, говорити про зняття санкцій та бізнес але не про завершення війни.
Тому американському президенту доведеться зрештою визначатися, і вже скоро, повторив експерт.
Або він посилює тиск на Путіна, і тоді у переговорів може бути перспектива, переговорів про завершення війни.
Або переговори заходять у глухий кут, і тоді Трампу теж треба буде визначатися, що робити далі, додав Фесенко.
Щодо ймовірного тиску на Росію, то аналітик не впевнений, що на державуагресорку очікують саме пекельні санкції.
На його думку готуються більш помірковані, більш реалістичні санкції, зокрема і щодо російської нафти, і її тіньового флоту.
Валерія Шипуля
Останні новини
