Залізна стіна: як житимуть українці в окупації після заморожування фронту
ua.korrespondent.net
Fri, 02 May 2025 17:05:00 +0300

Краще виїхати, поки не пізно Можливо, буде досягнута між Україною й Росією мирна угода, і, відповідно, відбудеться заморожування війни.
Вже зараз обговорюються варіанти того, як зможуть жити українці на територіях, що перебуватимуть під ворожим контролем.
Звичайно, багато залежить від нашої держави, але більш за все від Путіна, скажімо так, узагальнюючи.
Єдине, що можна казати ймовірно, Росія буде намагатись ізолювати ці території від нас.
Ба більше, заморозка фронту, а це найімовірніший сценарій миру, якщо це можна назвати миром Тобто про перемогу ми поки що не кажемо, відкладаємо її в історичну перспективу.
А заморозка фронту передбачає наявність фронту.
Я не знаю, які можуть бути КПВВ контрольні пункти вїздувиїзду ред., коли фронт існує, а просто заморожений, зазначив журналіст, головний редактор видання Острів Сергій Гармаш в інтервю Radio NV.
Він вважає, що українці в окупації залишатимуться в ізоляції.
Пускати на ті території людей, які виїхали, РФ не зацікавлена, і це ми бачимо вже зараз. Тому, ймовірніше, буде режим залізної стіни чи Холодної війни, якщо можна так сказати.
Але люди будуть, ймовірніше, ізольовані, сказав Гармаш. За його словами, у людей, які нині залишаються на тимчасово окупованих територіях, поки що є можливість виїхати звідти, зокрема, через Європу.
Але, на його думку, зробити це буде дедалі складніше.
Гармаш зазначає, що багато хто залишається в окупації через родичів, яких неможливо покинути.
Є й інші психологічні чинники, такі як рідний дім, могили предків та інше.
Ці фактори нікуди не зникають.
І людям, які, можливо, до цього часу ще чекали повернення України, доведеться змиритися з тим, що конфлікт заморожується на невизначений термін, і їм треба адаптуватись до того життя, яке є навколо них.
Тотальна паспортизація та міграційні тюрми На тимчасово захоплених українських територіях окупанти вже після 2014 року почали інтегрувати місцеве населення в своє правове поле, намагаючись позбавити людей української ідентифікації.
Зокрема, це примусова паспортизація, знищення української мови, загроза утримання людей у міграційних тюрмах.
Про ці порушення розповіла правозахисниця, адвокаційний директор Центру прав людини ZMINA Альона Луньова виданню Точка сходу.
За її словами, усе почалося з Криму, а нині ті ж сценарії повторюються на Донеччині й Луганщині.
І йдеться не лише про заміну паспортів.
Під тиском окупанти змушують перереєстровувати майно, оформлювати документи на дітей, медичні довідки та пенсійні посвідчення усе під російське законодавство.
Ще одним інструментом російської інтеграції є повна зачистка українськомовного простору на окупованих територіях.
Це дасть РФ втримати свій контроль над окупованими територіями під час можливих перемовин, тим аргументом, що там проживають громадяни Росії тобто українці, які отримали російський паспорт.
З цією метою вони викоренили вщент навчання української мови, щоб жодним чином не мати ситуації, де хтось скаже, що там люди спілкуються українською.
Луньова пояснила, що в 2024 році в Росії ухвалили указ, згідно з яким до 30 квітня 2025 року українці на окупованих територіях зобовязані були врегулювати свій правовий статус.
Згодом термін продовжили до 10 вересня.
Йдеться не лише про українців, під ризиком опинилися всі мігранти.
Але саме українців, які не виконають ці вимоги, депортувати не будуть.
Важливо зауважити, що Російська Федерація не висилає українців в Україну.
Вона їх утримує в так званих центрах тимчасового утримання іноземних громадян.
Фактично це міграційні тюрми.
І тут уже треба зважувати українцям, які залишаються в окупації, на те, що є ризики потрапляння в такі центри, каже вона.
З іншого боку, паспортизація з громадянством РФ має свої наслідки призов до армії загарбників та проблеми з виїздом з окупації.
Окрім того, Росія дуже жорстко скорочує сфери життя, де людина може жити без російського паспорта.
Без нього вже зараз неможливо отримати медичну допомогу, пенсію чи освіту.
Та все одно, за словами Луньової, українці не поспішають оформлювати російські документи, хоч окупаційна влада продовжує на них тиск.
Правозахисниця пояснює, що в Україні отримання в окупації російського громадянства сприймається як спроба вижити, а не як добровільна відмова від українського громадянства.
Та й за українським законодавством отримання паспорта РФ під тиском не тягне за собою втрату українського громадянства.
А ось повернення з окупації або спроба легалізувати документи в Україні породжують правові питання, які стосуються власності, оформленої за російськими законами, чи будуть визнаватися документи про освіту, чи не притягнуть до відповідальності за проживання на окупованій території.
За словами Луньової, нині жодна українська структура не може повністю обробляти документи, видані в окупації.
Єдиний виняток свідоцтва про народження і про смерть, які ще можна визнати через суд.
Тому, на її думку, Україні потрібно створити чітку систему стосовно верифікації подій, які відбулися під час проживання під окупацією, не ставлячи під сумнів легітимність української влади та не покладаючи провину на цивільних.
Якщо ми розберемося з документами, які видані в окупації, якщо Україна запровадить певні механізми по документах, виданих в окупації, то, я думаю, люди активніше будуть їхати на підконтрольні уряду України території, розуміючи своє майбутнє, каже правозахисниця.
Дітей готують до війни з Україною Є ще один важливий момент для тих, хто зараз перебуває в окупації.
Сьогодні росіяни йдуть воювати в Україну тому, що їм потрібні гроші.
Для них це заробіток.
Але навіть ті, хто згоден воювати за гроші, стають великою проблемою в Росії, зважаючи на те, скільки військових повернулися додому в чорних пакетах.
Тому для майбутніх воєнних конфліктів, для майбутньої воєнної агресії влада РФ готує наших маленьких українців для того, щоб вони без грошей, на ідеологічній основі, за хворі ідеї, імперські амбіції Кремля, йшли і вбивали.
Вони вже не тільки вкладають у руки їм зброю чи гранати, вони вчать дітей збирати дрони і керувати ними.
Це робиться для того, щоб вони з дитинства звикали до того, що на них чекає в майбутньому, зазначив правозахисник, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки Павло Лисянський в ефірі телеканалу FREEДOM.
За його словами, з 2024 року в школах на окупованих РФ українських територіях було запроваджено предмет Основи безпеки та захисту Батьківщини.
Навчання проводять, починаючи з 7го класу.
А з 1 вересня хочуть, щоб його починали вивчати з другого класу для того, щоб більшу кількість дітей втягувати у воєнну ідеологію і виховувати в них ненависть до українців і націй західних демократій.
Однак, попри це, є діти, які проживають на окупованих територіях, але навчаються в українських школах і вищих навчальних закладах онлайн.
Я вам так скажу, я теж викладаю політологію в одному з ВНЗ, і в мене є група таких дітей.
Кожну пару в мене біжать мурашки по шкірі, коли діти з окупованої території на парах зі мною розмовляють українською мовою.
Є такі діти, є такі свідомі батьки, які вірять у те, що території будуть деокуповані.
Або, як мінімум, що їхні діти в майбутньому навчатимуться в Україні, і вони хочуть, щоб діти навчалися українською мовою, щоб вони знали історію України, щоб у них була українська освіта.
Так, дійсно, це є, це ефективно, це працює.
І головне, що це конфіденційно, підсумував Лисянський.
Галина Гірак
Останні новини
