Гранти для українців: на що держава дає кошти, які не потрібно повертати

Скільки коштів вже отримано
Грантову програму для підтримки українців започатковано після повномасштабного вторгнення росіян в Україну. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року №738, грантові кошти можна отримати на розвиток бізнесу.
Загалом від старту програми її переможцями вже стали 25 тис. українців, які отримують гранти на 6 млрд грн. При цьому вони сплатили до бюджету 7 млрд грн податків та зборів.
"Гранти на старт або розвиток свого бізнесу за програмою "Власна Справа" отримали вже 25 000 українців на загальну суму 6 млрд грн. За підтримки держави відкрито тисячі нових компаній по всій країні, підприємці збільшують обсяги виробництва, розвивають нові напрямки, виходять на нові ринки. Вони працюють, створюють нові робочі місця, забезпечують економічний розвиток, сплачують податки. Грантери програми вже сплатили до бюджету 7 млрд грн податків та зборів", - зазначила перший віцепрем’єр-міністр України - міністр економіки Юлія Свириденко.
За умовами грантової програми "Власна Справа" українці можуть отримати мікрогрант від 50 до 250 тис. грн на старт або розвиток бізнесу. Його можуть дати як діючому підприємцю, так і людині без досвіду такої діяльності.
При отриманні гранту понад 75 тис. грн обов'язковою умовою надання коштів є створення 1-2 робочих місць. Українці віком до 25 років можуть отримати грант розміром до 150 тис. грн із зобов'язанням зареєструватись як ФОП, створювати робочі місця для них не обов'язково. А підприємці восьми прифронтових регіонів можуть отримати грант на суму до 500 тис. грн за умови створення 1-2 робочих місць.
Кошти гранту дозволено витрачати на придбання або лізинг обладнання, закупівлю сировини та матеріалів, оренду приміщення.
Заявки на отримання гранту подаються через портал Дія разом з бізнес-планом. Адмініструє програму Державна служба зайнятості.
На які бізнеси не дають грантів
Загалом грантова програма "Власна Справа" є однією зі складових політики "Зроблено в Україні", спрямованої на підтримку розвитку українських виробників, збільшення виробництва продукції із високою доданою вартістю та стимулювання попиту на українські товари.
Програма грантової підтримки підприємців спрямована на розвиток власного бізнесу та створення нових робочих місць. Тому ті українці, які отримують кошти від держави, зобов’язані:
- працевлаштувати принаймні одного найманого працівника;
- здійснювати підприємницьку діяльність протягом щонайменше трьох років;
- своєчасно сплачувати податки з власного доходу та заробітної плати своїх працівників.
При виконанні цих зобов’язань, грантові кошти не підлягають поверненню. Але якщо підприємець не створить відповідної до суми гранту кількості робочих місць, припинить діяльність раніше, ніж через три роки або в нього утвориться податковий борг, кошти мають бути повернуті державі.
Заявку на отримання гранту можуть подавати громадяни України віком від 18 до 65 років, як зареєстровані фізичні особи-підприємці та підприємства, так і ті, хто лише збирається заснувати власну справу.
Однак є кілька обмежувальних умов. Заявники мають підтвердити, що:
- не перебувають на тимчасово окупованій території України та не провадять там господарську діяльність;
- не ведуть бізнес на території Росії;
- стосовно них не впроваджені жодні санкції;
- проти них не порушено справи про банкрутство;
- не притягалися до кримінальної відповідальності за корупцію;
- не мають податкового чи інших боргів перед державою.
Також обмежений перелік видів підприємницької діяльності, що має право на грантову підтримку. Гранти не надаються за такими сферами діяльності, як:
- фінансові послуги (зокрема страхування, обмін валют та ін.);
- виробництво та продаж напоїв (пива, вина та ін.);
- вирощування тютюну, виготовлення та продаж тютюнових виробів;
- оренда нерухомого майна та техніки.
Заявку та отримання гранту на розвиток бізнесу можна подати онлайн через застосунок Дія або звернутись до найближчого відділення Ощадбанку чи ПриватБанку.
Для того, щоб подати онлайн-заявку, необхідно:
- зареєструватися або авторизуватися на порталі Дія (знадобиться BankID або електронний підпис);
- заповнити форму заявки;
- прикріпити бізнес-план за встановленою формою;
- підписати заявку електронним підписом та відправити.
Загалом на подання заявки знадобиться близько 20 хвилин.
Якщо у заявника виникли труднощі з поданням заявки або питання стосовно бізнес-плану чи умов грантової підтримки, необхідно звернутися у відділення Ощадбанку для отримання кваліфікованої консультації.
Рішення про надання гранту на підставі прийнятої заявки приймає Державна служба зайнятості після перевірки даних заявника уповноваженим банком.
Відповідно до Порядку надання мікрогрантів, при винесенні рішення враховуються такі критерії:
- ділова репутація отримувача гранта (здійснюється уповноваженим банком);
- оцінка бізнес-плану;
- оцінка співбесіди.
Всі заявки, подані на відповідному етапі надання грантів на власну справу, розглядаються протягом 10 робочих днів після завершення кінцевого строку їх подання.
Якщо заявка на грант буде схвалена Державною службою зайнятості, підприємець отримує можливість використати отримані кошти на придбання обладнання для здійснення підприємницької діяльності; закупівлю сировини для виробництва; орендну плату приміщень для ведення бізнесу, але не більше 25% від загальної суми грантових коштів; лізинг обладнання.
Розмір гранту залежить від загальної вартості проєкту та кількості робочих місць, що мають бути створені, і становить від 50 до 250 тис. грн.
Інформацію щодо отримання гранту за програмою "Власна Справа" можна знайти на сайті програми.
Кому частіше надають гранти
Як повідомила пресслужба Мінекономіки, наприкінці квітня ще 455 українців стали переможцями чергової хвилі програми "Власна Cправа". Вони отримають гранти на старт або розширення бізнесу на 106 млн грн.
Серед отримувачів мікрогрантів шостої хвилі 58% жінок, 33% чоловіків, 9% юридичних осіб. Понад 70% з них мають вищу освіту. Найбільше грантоотримувачів із Львівської (64), Вінницької (35), Харківської (34), Івано-Франківської (31), Дніпропетровської (29), Хмельницької (28) областей та міста Києва (28). Переважна більшість грантоотримувачів планують витратити кошти мікрогранту на придбання обладнання, необхідного для ведення бізнесу.
Найпопулярнішими сферами, в яких працюватимуть грантери шостої хвилі, є:
- оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів - 155 людей;
- переробна промисловість - 67 людей;
- тимчасове розміщування й організація харчування - 64 людини;
- надання інших видів послуг - 37 людей.
Галина Гірак
Останні новини
