Не діставайся ж ти нікому: хто і чому має контролювати ЗАЕС
ua.korrespondent.net
Thu, 01 May 2025 17:05:00 +0300

Ненаукова фантастика в дії В нещодавньому мирному плані США щодо України, який поширили західні ЗМІ, говориться про те, що Сполучені Штати хочуть повернути контроль над ЗАЕС Україні шляхом американського контролю і управління станцією.
При цьому відомо, що президент США Дональд Трамп у розмовах з президентом України Володимиром Зеленським був зацікавлений Запорізькою АЕС та можливою участю Штатів у її відновленні й модернізації.
Однак глава МЗС Росії Сергій Лавров 28 квітня заявив, що США Москва нібито ще не отримувала від Вашингтону пропозицій щодо подальшої долі ЗАЕС, або ж щодо можливого спільного управління станцією США та Україною.
Ні, ми не отримували такої пропозиції, а якщо й отримаємо, то пояснимо, що управління Запорізькою АЕС перебуває у віданні російської державної корпорації Росатом, під наглядом персоналу МАГАТЕ, який постійно перебуває на майданчику й здійснює моніторинг, наголосив Лавров.
Але схоже, що росіяни і тут грають у хорошого і поганого поліцейських.
Адже Росатом начебто готовий обговорити зі США їхню присутність на Запорізькій АЕС у межах врегулювання війни в Україні, якщо на це погодиться керівництво Російської Федерації.
Про це повідомив керівник Росатома Олексій Ліхачов.
У разі ухвалення політичного рішення керівництвом країни, ми готові обговорити це з американською стороною, заявив Ліхачов 30 квітня, передає Интерфакс.
Нагадаємо, газета Financial Times раніше писала, що Трамп планував внести в угоду питання передачі США контролю над Запорізькою АЕС, котру наразі окупує Росія.
Чи увійшло це положення до підсумкової угоди між США та Україною, підписане вночі 1 травня у Вашингтоні, невідомо, зауважив в ефірі свого YouTubeканалу журналіст і блогер Майкл Накі.
Однак те, що глава Росатома підтвердив, що Росія готова обговорити зі США їх присутність на ЗАЕС у рамках мирних переговорів це вже досить цікаво тому, що раніше, ще місяць тому 28 березня він називав таку перспективу ненауковою фантастикою.
Це ненаукова фантастика, говорив він.
Наш обєкт, що знаходиться на нашій території, на ньому працюють громадяни Росії, як він може керуватися представником іншої держави Ну, мабуть за місяць зрозумів, типу дійшло, напевно...
Просто дивно завжди дивитися, як змінюється позиція російських чиновників, які не субєктні, не самостійні.
У російському МЗС тоді виключали передачу ЗАС Україні чи будьякій іншій країні.
Раніше Лавров заявив, що відповідної пропозиції РФ взагалі не отримувало, зауважив Накі.
Останнє, за його словами, виглядає максимально дивно тим більше, що така поступка частини російського суверенітету над захопленими територіями викликала бурю гніву у Zканалах.
Так що треба дочекатися коментарів з цього приводу від якихось справжніх російських переговорників, типу Дмитрієва чи ну Путіна, додав Накі.
Спортзал у ядерному обєкті Росіяни захопили ЗАЕС 4 березня 2022 року після окупації містасупутника Енергодара.
Підсобні приміщення станції тоді були заміновані, у них розмістили російську військову техніку.
Пізніше всі реактори перевели у стан холодного зупину.
За три роки війни АЕС неодноразово втрачала живлення через пошкодження ЛЕП російськими обстрілами.
В НАЕК Енергоатом стверджують, що нинішній технічний стан ЗАЕС не дозволяє запустити її в експлуатацію.
Разом із тим нікопольський телеграмканал Скелети Шевчика і Ко оприлюднив свіжі фото і відео, котрі показують, що насправді відбувається на ЗАЕС у той час, коли Лавров у відповідь на пропозицію США повернути станцію Україні, заявляє вона, мовляв, у надійних руках.
OSINTери зазначають, що на станції зберігається та ремонтується ворожа військова техніка, і останнім часом її тут побільшало.
Також окупанти влаштували на атомній станції не лише...
спортзал, а й місце, де можна вправлятися зі стрільби з великокаліберного кулемета, позувати у труселях на фоні турбіни, аби розміщати потім все це лайно у TikTok.
А ще у машинній залі вони влаштовують шикування і нагородження.
Тобто, для окупантів ЗАЕС це все що завгодно, але не ядерний обєкт, зауважують дослідники.
Тим часом небезпека від ушкоджень ЗАЕС може вплинути на увесь світ, наголосила керівник проєктів RampD Kernel, старший науковий співробітник Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Катерина Шаванова в інтервю Українському тижню.
Попри те, що викиду радіації на ЗАЕС, на щастя, немає, нинішня ситуація вже аварійна, вважає вона.
Бо жоден із семи стовпів, або основоположних принципів ядерної безпеки, розроблених МАГАТЕ, нині там не працює.
Але точно класифікувати рівень аварії та говорити про ймовірні майбутні сценарії важко, поки Україна не має доступу до станції, продовжила фахівець.
При цьому Шаванова розповіла на ЗАЕС енергоблоки побудовані так, що реактор накритий контейнментом це пасивна система безпеки енергетичних ядерних реакторів, головною функцією котрої є запобігання виходу радіоактивних речовин у довкілля при серйозних аваріях ред..
У Чорнобилі такого не було, тому аварія на ЗАЕС ніколи не буде такою, як на ЧАЕС, це інший тип аварії, вказала вона На її думку, Запорізьку атомну електростанцію після її повернення під контроль України вже ніхто не буде використовувати через те, що протягом останніх трьох років вона неналежно обслуговувалася та не ремонтувалася.
Також замінована велика територія станції, тому на розмінування буде витрачено дуже багато часу.Та й Каховське водосховище вже не охолоджуватиме реакторів, тож станція нефункціональна, стверджує Шаванова.
До речі, чергова стрілянина на ЗАЕС сталася зовсім нещодавно, 24 квітня.
Й, загалом, моніторингова група МАГАТЕ чує вибухи й постріли на різних відстанях від станції майже щодня.
Тому Україна, вочевидь, не проти спільного зі США контролю над Запарізькою атомною, але за певних умов.
Якщо завтра мені дають в Запоріжжя Patriot, який захищатиме МоторСіч, нехай американці заходять, будемо разом працювати в МоторСіч.
Постав Patriot за 1.5 млрд, ти вклав гроші, ти партнер МоторСіч.
Те саме зі станцією ЗАЕС ред.
Ми не боїмося йти з Америкою у партнерство, наголосив 22 квітня Зеленський.
Ірина Носальська
Останні новини
