Росія перекидає сили на Донбас та Запоріжжя. Найгарячіші напрямки фронту
glavcom.ua
Thu, 01 May 2025 16:41:00 +0300

1 Склад сил і засобів противника на Новопавлівському Великомихайлівському напрямку.
Їх основою є війська угруповання військ УВ противника Восток, посилені окремими частинами і підрозділами зі складу УВ Юг і Днепр.
Зокрема 5та загальновійськова армія ЗВА, що діє у складі 127ї мотострілецької дивізії мсд, 60ї окремої мотострілецької бригади омсбр, а також сил 57ї омсбр 29та ЗВА 36та омсбр підрозділи посилення зі складу 68го армійського корпусу АК 35та ЗВА 38ма та 64та омсбр до двох батальйонів 69ї окремої бригади прикриття обрп 36та ЗВА, діє у складі двох бригад 37ї омсбр та 5ї окремої танкової бригади отбр 49та ЗВА УВ Днепр має до 2х батальйонів 34ї омсбр, розгорнутих на цьому напрямку 51ша ЗВА УВ Юг оперує частинами та підрозділами зі складу двох своїх бригад 110ї та 114ї омсбр.
А також, в якості підсилення, на цьому ж напрямку розгорнуті до двох окремих бригад морської піхоти обр МП 40ї обр МП Тихоокеанський флот/ТОФ і 336ї обр МП Балтійський флот /БФ.
Крім цих сил і засобів, тут також розгорнута низка приданих сил і засобів зі складу УВ Юг в основному окремих стрілецьких полків і батальйонів осп/осб, так званого мобілізаційного резерву.
Слід зазначити, що такий розподіл сил противника є досить умовним, оскільки очевидно, що 90та танкова дивізія тд зі складу 41ї ЗВА УВ Центр також діє безпосередньо на Новопавлівському напрямку.
Однак зазвичай її смугу відносять до Покровського напрямку яке ми розглядали у попередньому огляді.
Разом з тим, 35та ЗВА противника, що розгорнута на Гуляйпільському напрямку, очевидно діє дещо на висілках від основних сил УВ Восток і може бути віднесена до сил та засобів, що діють на Запорізькому напрямку, а не на Новопавлівському напрямку.
Все це сталося після захоплення противником районів Вугледара, Курахового та Великої Новосілки, коли смуги та ділянки наступу зєднань, частин та підрозділів противника максимально зблизилися, а то й взагалі поєдналися, а це призвело до того, що суміжні фланги двох УВ противника лівий фланг УВ Центр та правий фланг УВ Восток фактично злилися, що дозволило противнику перегрупуватися вивільнити на інші напрямки майже всю 8му ЗВА УВ Юг та основні сили 68го АК, які до цього вешталися між ними, відповідно на Торецький та Покровський напрямки.
Тому, швидше за все, всі сили і засоби противника, що діють на ділянці від річки Вовча до річки Конка район на північний захід від міста Пологи, знаходяться під єдиним, загальним командуванням, скоріш за все його УВ Восток у миру Восточный военный округ, який має у своєму складі 4 штатні загальновійськові армії армійський корпус.
Це було б логічно, але зовсім не факт, що це так є насправді...
На даний момент мені важко назвати загальні показники чисельності живої сили, озброєння та військової техніки щодо цього угрупування.
Адже його склад дуже нестабільний, у звязку з тим, що зєднання і частини УВ Восток постійно перегруповуються, як у межах свого операційного напрямку, так і на інші.
Через це їх бойовий та чисельний склад змінюються досить активно та динамічно.
Постараюся навести лише приблизні цифри.
Особового складу від 75 до 80 тисяч, але можливо їх разом, з урахуванням Гуляйпільського напрямку, може бути десь і 9092 тисячі.
Зазвичай точкою відліку у цьому сенсі є оцінка чисельності угруповання противника, яке намагається просунутися у напрямку Комар та Великої Михайлівки до 5560 тис.
до цієї чисельності додають 35у ЗВА та зєднання, що діють на південь від річки Вовча.
Танки близько 335360 одиниць, а також є дані про понад 400 одиниць, проте зустрічаються оцінки і у 210220 одиниць.
Бойові броньовані машини ББМ менше 880 одиниць, також є набагато нижчий показник до 650660 одиниць.
Ствольна артилерія, у тому числі 120мм міномети близько 450460 стволів.
Реактивна артилерія реактивні системи залпового вогню/РСЗВ, всіх типів і калібрів не більше 155160 одиниць.
В інтересах УВ Восток, судячи з усього, діє зведений підрозділ російських ракетних військ і артилерії РВ і А, який має на озброєнні від 6и до 8и самохідних пускових установок СПУ оперативнотактичного ракетного комплексу ОТРК.
2 Поточна ситуація на напрямку.
Вона характеризується прагненням командування противника вирішити не менше двох наступальних завдань оперативнотактичного рівня в зоні відповідальності УВ Восток головним чином в її центрі і на правому фланзі.
Зокрема Противник намагається повністю витіснити наші війська з району Константинополя і, як мінімум, вийти на рубіж Зелений Кут Одрадне.
А також прорватися з півдня до траси ЗапоріжжяДонецьк, у районі Багатир.
Тут, у напрямку Розлива Багатир та Роздольне Багатир, діють частини та підрозділи, переважно 29та ОА 36та мотострілецька бригада, посилені низькою підрозділів 114ї омсбр 51ша ЗВА, 57ма омсбр та рядом підрозділів зі складу 68го АК, які досі залишаються тут до моменту свого перегрупування на Покровський напрямок.
Показово, що подекуди на цьому напрямку ворог навіть використовує підрозділи 14ї окремої бригади спеціального призначення обр СпП як штурмову піхоту.
Крім того, частини та зєднання 5ї та 36ї ЗВА 127ма мсд, 37ма омсбр, 5та окрема танкова бригадаотбр ведуть запеклі бої з передовими підрозділами Збройних Сил України, що обороняються, у районі населених пунктів Дніпроенергія, Бурлацьке та вздовж рубежу Привільне Новосілка, намагаючись одночасно прорватися у північному напрямку, вздовж обох берегів річки Мокрі Яли, до району села Комар, і таким чином якомога глибше перерізати дорогу ЗапоріжжяДонецьк у тилу українських підрозділів, що обороняються по обох берегах річки Вовча, а також намагаються убезпечити лівий фланг цього угруповання, шляхом взяття під контроль всього району Шевченко Бурлацьке Привільне Вільне Поле.
Тут, очевидно, також діють обидві бригади морської піхоти 40та та 336та обр МП, принаймні, частиною своїх сил.
Станом на зараз Противнику, вочевидь, вдалося зайняти село Розлив та східну частину села Константинополь.
Однак його останні масовані атаки спроби прорватися і закріпитися також в районі села Багатир не увінчалися успіхом.
Хоча, він спромігся просунутись з Роздольного у бік цього села.
У свою чергу, у смузі 5ї ЗВА передові підрозділи противника, незважаючи на власні численні спроби атакувати/штурмувати у напрямку Дніпроенергія Веселе, поки що не спромоглися зайняти саме село Веселе.
Атаки з рубежу СкуднеБурлацьке у північному напрямку також поки що не принесли їм результатів.
Очевидно, що противник атакує позиції ЗСУ у цьому населеному пункті, як зі сходу, так і з півдня.
У трикутнику Вільне поле Привільне Новосілка також тривають запеклі бої, противник, незважаючи на свою досить високу активність, поки не зміг повністю зайняти і закріпитися в жодному з цих трьох сіл.
Таким чином, можна констатувати, що загальна обстановка на Новопавлівському напрямку характеризується досить високою динамікою наступальних дій противника.
Однак вони вже не особливо результативні.
Лише на ділянці від Роздольного до Константинополя противник має мінімальні тактичні успіхи смуга 29ї ЗВА, отримавши цілком реальні шанси вийти на рубіж Багатир Олексіївка.
У напрямку головного удару УВ Восток смуги 5ї та 36ї ЗВА, очевидно, темпи просування противника а значить, ефективність його наступаючих/штурмових дій різко знизилися.
Вже понад тиждень противник тут практично не просунувся.
3 Що стосується подальших перспектив, то цілком можливо, що найближчим часом командування УВ Восток займеться перегрупуванням сил і засобів у смугах 5ї і 36ї ЗВА, а також посилить їх додатковими частинами і підрозділами з інших напрямків.
Річ у тім, що основний сенс вирішення противником двох згаданих мною вище оперативнотактичних завдань, безпосередньо в зоні відповідальності його УВ Восток, ймовірно, полягає у бажанні його командування якомога глибше обійти фланги всього нашого угруповання військ, яке веде оборону на ділянці Троїцьке Одрадне.
Для цього достатньо порівняти напрямки наступу 90ї танкової дивізії противника зі складу 41ї ЗВА УВ Центр з діями військ його 5ї та 36ї ЗВА зі складу УВ Восток.
Вони явно діють в унісон, тобто у рамках якогось єдиного задуму плану.
Найбільш очевидним його змістом може бути саме те, про що я говорю прагнення обійти фланги основних сил нашого угруповання, що обороняються на Новопавлівському напрямку з півночі у смузі 90ї танкової дивізії і з півдня у смугах 5ї і 36ї ЗВА.
У цьому сенсі значне уповільнення 5ї ЗВА противника явно ставить весь цей гіпотетичний план під великий знак питання.
Так, ворог може у рамках цього плані обмежитися лише повним витісненням Збройних Сил України з районів на південь від траси ЗапоріжжяДонецьк у самій Донецькій області.
Особливо, якщо мати на увазі, що УВ Восток явно може використовуватися влітку і восени для посилення військ противника, розгорнутих для генерального наступу на Словянськ і Краматорськ.
Тому, можемо допустити, що для противника немає особливого сенсу сточувати свої сили та засоби на очевидно другорядному напрямку...
Але, у звязку з цим, завжди слід мати на увазі, що існують мінімальні протиріччя між громаддям стратегічних планів російського командування на усю кампанію літаосені 2025 року та його прагненням вирішити поточні оперативнотактичні завдання на окремих оперативних напрямках.
Тому для того, щоб вся ця, очевидна ідея російського командування на Новопавлівському напрямку, стала для нього недосяжною, доведеться добряче постаратися.
Особливо, якщо російське командування проявить упертість у цьому питанні і все ж таки перегрупує частину своїх сил та засобів у т.
ч.
з інших напрямків у смуги армій УВ Восток.
Останні новини
