UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Як українці відзначали травневі свята 100 років тому: атмосферні фото

www.rbc.ua
Wed, 30 Apr 2025 19:00:35 +0300
Як українці відзначали травневі свята 100 років тому: атмосферні фото

День праці або як ще називають це свято - День солідарності трудящих, існує вже понад 150 років. Вперше демонстрація за права робітників відбулася у США, а згодом - цей день став важливим у багатьох країнах.

Як святкували травневі свята українці понад 100 років тому, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).

Сучасні травневі свята асоціюються у нас з вихідними, пікніками та, можливо, згадками про День перемоги чи День праці. Але як відзначали майовку наші прабабусі та прадідусі сто років тому?

Це був час складних історичних подій для України, і святкування мали свої особливості в різних регіонах.

Майовка та історія виникнення Дня праці

1 травня - День праці (зараз) і День солідарності трудящих бере свій початок від протестів робітників у США в 1866 році. У працівників був 16-годинний робочий день і вони хотіли скоротити його до 8 робочих днів. 

1 травня також пройшли масові демонстрації у Канаді. Перші демонстрації не були мирними й під час протестів постраждали люди, однак робітників це не зупинило і вони щороку 1 травня почали виходити на протести.Першотравневий парад на Хрещатику в 1961 році (фото: Getty Images)

Тільки у 1899 році було запропоновано 1 травня зробити офіційним Днем солідарності усіх працівників у світі. У 1890 році Міжнародний день солідарності трудящих відзначили у багатьох країнах світу - масовими мітингами, демонстраціями та страйками. 

Першотравневі заходи пройшли у Відні, Празі, Кракові, Будапешті, Парижі, Мілані та Барселоні. У деяких країнах відбулися сутички з поліцією.

Перше місто в Україні, яке доєдналося до демонстрацій на 1 травня - це Львів. Згодом відзначати цей день стали на усій території колишнього СРСР. У дореволюційній Росії маївки були нелегальними й переслідувалися царською поліцією.1 травня 1917 року (фото: Вікіпедія)

Під час радянського часу першотравневі заходи набули офіціозно-політичного характеру, на відміну від західних країн, де вони перетворилися на карнавальні дійства.

У Радянському Союзі 1 травня, а ще й 2 травня - перетворилися на офіційне державне свято. У цей день проходили масові демонстрації, в яких повинні були брати участь всі громадяни країни.Майовка у Львові в 1920 році (фото: Вікіпедія)

Виключення не було зроблене навіть у 1986 році в Києві - на п'ятий день після Чорнобильської катастрофи.

Первісно головною вимогою масових демонстрацій було встановлення 8-годинного робочого дня. А вже в СРСР активно використовувалися також гасла боротьби з мілітаризмом, заклики до всесвітньої революції. Візитівкою ж Першотравня на довгі десятиріччя стало гасло "Мир, праця, травень!".Перші "майовки" на природі (фото: Вікіпедія)

В Українській Народній Республіці День праці відзначався з 1900 року й офіційно цей день був вихідним. У 2017 році Верховна Рада України перейменувала свято з "Дня солідарності трудящих" на "День праці".

Оскільки на 1 травня довший час існувало два вихідних дні (1 та 2 травня), то у радянські часи їх використовували з користю. 1 травня усі йшли на демонстрацію, а після - садили городи. "Майовка" у Харківській області (фото: dsnews.ua)

Після городів - влаштовували пікніки на природі та смажили шашлики. У радянські часи "майовку" часто використовували для суботників - навести лад, помалювати паркани, побілити дерева, прибрати території.

Як відзначали 1 травня українці

На маївку українці ходили дуже різноманітно - з гітарами, кошиками, повітряними кульками, паперовими квітами.

До речі, слово "маївка" стало популярне в Україні в кінці ХІХ століття, завдяки студентам, молоді та робітникам. В народі це означало "вилазка" і спільне святкування Дня праці на природі в перші дні травня.Першотравневий плакат (Вікіпедія)

Пікніки на природі набули популярності з 1920-х років. Збиралася компанія, яка разом йшла на демонстрацію або парад, а потім вибиралася кудись на природу у місті або за містом, щоб влаштувати пікнік та співати пісні під гітару. У Києві, Харкові та Львові це могла бути "вилазка" у найближчий парк.

В селах в цей час починався сезон весняних робіт. Але 1 травня так само святкували - жінки готували, а чоловіки несли у сад чи найближчий ліс столи та лавки. Часто святкування супроводжувалося піснями, танцями та іграми.Травнева демонстрація у радянські часи (фото: Вікіпедія)

У містах люди вдягалися або у вишиванки, або у сучасний модний одяг того часу. У селах це були переважно вишиванки. Модними були вінки з перших весняних квітів та святкові стрічки.

У містах святкування мало більш офіційний характер, а на побутовому рівні маївка залишалася святом природи та теплих зустрічей після зими.Святкування 1 травня під час нацистської окупації Києва. Червоний корпус університету Шевченка.

Остання масова демонстрація СРСР відбулася у 1990 році. Мітинг солідарності трудящих тоді переріс в антиурядовий, а очільнику Михайлу Горбачову довелося покинути захід. Вже у 1993 році у Москві ОМОН розігнав мирну демонстрацію до 1 травня.

Що залишилося від звичаїв зараз

По-перше, в Україні припинили відзначати свято два дні підряд і офіційно День праці тільки 1 травня. 

Зникла звичка проводити демонстрації та мітинги. Через пандемію коронавірусу та війну навіть маївки стали дуже рідкісним явищем, оскільки влаштувати пікнік на природі тепер не дуже безпечно, а збиратися разом стало значно важче.1 травня у Москві у 1938 році (фото: Вікіпедія)

Згідно з законодавством, під час воєнного стану, державні вихідні скасовані, тому 1 травня - звичайний робочий день для багатьох українців.

А от сільській місцевості травневі свята залишилися майже незмінними - копають городи, садять овочі, якщо є така можливість - влаштовують пікнік на природі.

День трудящих зараз відзначають у 142 країнах світу, деякі одночасно з Україною, а деякі - в інші дні.

Вас може зацікавити:

  • Як українці вшановували померлих на провідну неділю 100 років тому
  • Як виглядали Золоті ворота у Києві в 1872 році
  • Прикраси українок в кінці ХІХ - на початку XX століть - історичні фото

Під час написання матеріалу використані джерела: Вікіпедія, Історична правда, Vgoru, Ретро-фото, Українська ретро перспектива, дослідження українського побуту першої половини XX століття

Читати повністю

Останні новини

Путін підготував пастку іноземцям, які служитимуть в армії РФ
Путін підготував пастку іноземцям, які служитимуть в армії РФ
Російський диктатор Володимир Путін підписав указ, який дозволя іноземцям служити в армії Росії у період мобілізації. Закон laquoПро внесення змін до інших законодавчих актів Російської Федераці...
glavcom.ua
Wed, 09 Jul 2025 13:13:21 +0300
Помер Ігор Поклад: останні роздуми генія про життя, музику і Україну
Помер Ігор Поклад: останні роздуми генія про життя, музику і Україну
Помер Ігор Поклад - видатний композитор, чиї пісні стали частиною культурного коду України. У своїх останніх інтервю маестро ділився глибокими роздумами про сенс життя, силу музики та долю рід...
lite.rbc.ua
Wed, 09 Jul 2025 13:12:23 +0300
В уряді хочуть відмовитися від головного показника для соціальних виплат
В уряді хочуть відмовитися від головного показника для соціальних виплат
У Мінсоцполітики пропонують відмовитися від показника прожиткового мінімуму, від якого зараз залежать розміри соціальних виплат.Про це сказала перша заступниця міністерки соціальної політики Дарія...
www.rbc.ua
Wed, 09 Jul 2025 13:11:24 +0300
Гравець «Динамо» публічно освідчився в коханні амбасадорці «Шахтаря»
Гравець «Динамо» публічно освідчився в коханні амбасадорці «Шахтаря»
Хавбек київскього laquoДинамоraquo Володимир Бражко привітав амбасадорку донецького laquoШахтаряraquo Дашу Квіткову з днем народження.laquoЗ днем народження, моя коханаraquo, ndash н...
glavcom.ua
Wed, 09 Jul 2025 13:08:19 +0300
У Києві та області заборонили рух фур і вантажівок: які дороги закрили й що робити водіям
У Києві та області заборонили рух фур і вантажівок: які дороги закрили й що робити водіям
Сьогодні, липня, у Киві та в Київській області запровадили обмеження руху для великого вантажного транспорту.Докладніше про причини такого рішення, поради водіям та автодороги, якими фурам і ва...
www.rbc.ua
Wed, 09 Jul 2025 13:08:00 +0300
СБУ затримала у Києві китайських шпигунів
СБУ затримала у Києві китайських шпигунів
Китайських шпигунів спіймали на гарячомуЦе вдалося зробити Контррозвідці Служби безпеки України саме вона затримала у Киві двох громадян Китайської Народної Республіки.Вони мали намір нелегально...
news.online.ua
Wed, 09 Jul 2025 13:07:00 +0300
Чому влада панічно боїться призначення незалежного директора БЕБ
Чому влада панічно боїться призначення незалежного директора БЕБ
Справа в тому, що БЕБ використовувався для переслідування та контролю бізнесу, що в ширшому розуміння гаранту владі послаблення опозиції, яку в Україні традиційно фінансу частина бізнесу.Банков...
regionews.ua
Wed, 09 Jul 2025 13:05:00 +0300
Відправлять до в'язниці на 10 років: у Раді вигадали нове покарання за порушення під час ВЛК
Відправлять до в'язниці на 10 років: у Раді вигадали нове покарання за порушення під час ВЛК
У Верховній Раді зявився законопрокт, який посилить відповідальність працівників ТЦК за можливі порушення під час мобілізаційних заходів, включно з процесом проходження військово-лікарської коміс...
zk.znaj.ua
Wed, 09 Jul 2025 13:05:00 +0300
Школа стала джерелом страху: в Україну з окупації повернули жінку з трьома дітьми
Школа стала джерелом страху: в Україну з окупації повернули жінку з трьома дітьми
В Україну з тимчасово окупованих територій вдалось повернути родину.Як повідомля РБК-Україна, про це керівник Офісу президента Андрій рмак написав у Telegram.Родину вдалося евакуювати з тимчасо...
www.rbc.ua
Wed, 09 Jul 2025 13:04:59 +0300
Самозванець видає себе за Рубіо, використовуючи ШІ
Самозванець видає себе за Рубіо, використовуючи ШІ
Державний департамент США попередив американських дипломатів про спроби невідомої особи видати себе за державного секретаря Марко Рубіо і, можливо, інших посадових осіб з використанням технологій н...
glavcom.ua
Wed, 09 Jul 2025 13:03:54 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Росія завдала комбінованого удару по Україні: головне за ніч
Росія завдала комбінованого удару по Україні: головне за ніч
На Київщині зайнялась масштабна пожежа внаслідок нічної атаки РФ
"Забув спитати в килимочків": Влад Яма вляпався у скандал після вечірки в Нью-Йорку, українці обурені
Росіяни атакують Україну крилатими ракетами: де загроза удару
У Кремлі відреагували на рішення Трампа відновити поставки зброї Україні
У Києві пролунали вибухи
У Луцьку вночі пролунали потужні вибухи: місто під масованим ударом
Розбиті Київ та інші міста і примус до капітуляції: чому Україну можуть залишити без захисту від ракет
У кремлі відреагували на рішення Трампа постачати зброю для України: що відповіли в РНБО (Відео)
Чи можна їсти ягоди прямо з куща? Відповідь експертів вас здивує
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми