Без скасування прайс-кепів імпорт і системи зберігання не працюватимуть, - експерт
www.rbc.ua
Mon, 28 Apr 2025 10:22:39 +0300

Цінові обмеження на ринку електроенегії прайскепи стримують імпорт з Європейського Союзу та гальмують розвиток установок для зберігання енергії.
Про це повідомляє РБКУкраїна з посиланням на коментар експерта ПРООН та члена громадської ради при Міністерстві енергетики Андрія Курмаза.
За словами Курмаза, останнім часом ключові енергетичні стейкхолдери неодноразово закликали до скасування прайскепів саме через їхній негативний вплив на імпорт у критичні моменти дефіциту електроенергії.
Прайскепи стримують імпорт електроенергії, бо ціна на неї в ЄС у певні години доби вища, ніж встановлені в Україні прайскепи.
Відповідно, операція з такого імпорту позбавлена економічної логіки імпортер не буде купувати за кордоном електричну енергію за ціною, що перевищує ціну її продажу в Україні, пояснив експерт.
Крім того, цінові обмеження не дають ринку створити умови для розвитку установок зберігання енергії.
За відсутності жорстких цінових рамок, добові коливання вартості електроенергії стали б сильнішими, що створило б природні стимули для інвестування у зберігання акумулювання енергії у періоди дешевої генерації та продаж у години пікового попиту.
У цей період через високу концентрацію сонячної генерації в енергетичному балансі України створюється значний профіцит електроенергії, що призводить до значного обмеження її використання за командою диспетчера Укренерго.
За словами експертів, сонячні електростанції в такому разі попросту зливають електроенергію в землю, додав Курмаз.
Нагадаємо, директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко раніше заявив, що потрібно переглянути чинну модель регулювання ринку електроенергії, зокрема цінові обмеження. Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБКУкраїна в Telegram.
Останні новини
