UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Продати квартиру і не втратити до 25%: як вигідно укласти угоду у 2025 році

www.rbc.ua
Mon, 28 Apr 2025 06:00:00 +0300
Продати квартиру і не втратити до 25%: як вигідно укласти угоду у 2025 році

Продаж квартири у 2025 році може не тільки принести прибуток, а й з'їсти до чверті її вартості. Як уникнути зайвих витрат та скористуватись пільгами при продажу нерухомості у 2025 році?

Про нові правила під час продажу нерухомості – в матеріалі РБК-Україна

Головне:

  • В яких випадках можна продати житло без сплати податків?
  • Коли за продаж нерухомості нараховуються мінімальні податки?
  • В яких випадках продавець сплачує по максимуму?
  • Як скористатись пільгами на продаж житла та навіщо це було запроваджено?
Мінімальні витрати: коли можна обійтися лише 2%

Продаж квартири – це не лише спосіб отримати прибуток, а й досить витратна справа. Особливо у 2025 році, коли умови оподаткування в Україні стали жорсткішими, а ставка військового збору зросла до 5%. Вартість продажу може неприємно здивувати тих, хто не підготувався заздалегідь. Наприклад, при продажі квартири за 1, 5 млн гривень, залежно від умов угоди, продавець може сплатити від 30 000 до 375 000 гривень податків.

"З кінця 2024-го року ставка військового збору зросла з 1,5% до 5%, що суттєво збільшує податкове навантаження на продавців нерухомого майна", – прокоментував РБК-Україна юрист з нерухомості Андрій Ставнюк.

У найкращому випадку, продавець сплатить лише 2% від вартості квартири. Це можливо, якщо:

  • це перша угода продажу за календарний рік;
  • власник володів нерухомістю понад три роки ;
  • квартира не потрапляє під додаткові оподаткування.

"Це стандартна ставка що сплачується у всіх випадках – 1% державного мита та 1% до Пенсійного фонду України. Військовий збір і податок на доходи фізичних осіб у такому разі не стягуються", – зазначає Ставнюк.

У практиці це доволі поширений випадок – за даними ринку, понад 60% угод з житлом в Україні здійснюються власниками, які володіли майном тривалий час і продають його вперше. Проте в будь-якій іншій ситуації доведеться платити значно більше.

Випадки з підвищеним оподаткуванням: до 12% і навіть до 25%

Якщо власник продає квартиру, якою володів менш як три роки або це вже друга й більше угода в одному році, він має сплатити не лише стандартні 2%, а й додаткові податки.

"У разі короткострокового володіння до цих 2% д одаються ще 5% податку на доходи фізосіб (ПДФО) і 5% військового збору. Разом – 12% від вартості квартири", – уточнює юрист.

Найбільш витратним варіантом є, якщо ви продаєте квартиру вдруге або втретє за рік. Тут працює жорсткіший фінансовий підхід. "Тоді до 2% стандартних зборів додаються 18% ПДФО та 5% військового збору – сумарно 25% від вартості, зазначеної в договорі купівлі-продажу", – каже Ставнюк.

За словами експерта, якщо продавець має документи, що підтверджують витрати на придбання житла, наприклад, договір купівлі, податки можуть обчислюватися не від повної суми, а від прибутку – різниці між купівлею і продажем. Але на практиці це трапляється рідко, бо не всі можуть надати повний пакет необхідних документів. Тому варто одразу фіксувати первісну вартість житла.

У разі, якщо продавець є юридичною особою, податок на прибуток складає 18% від доходу, отриманого від продажу нерухомості. При цьому для визначення оподатковуваної бази враховується балансова вартість майна, а не його ринкова оцінка.

Винятки з правила: хто може зекономити

Не всі платять податки однаково. Закон передбачає певні винятки, що дозволяє значно зменшити податкове навантаження при продажу нерухомого майна. Наприклад, звільняються від сплати ПДФО та військового збору:

  • особи, які продають успадковану нерухомість від найближчих родичів, але не плутати з договором дарування;
  • громадяни, які продають квартиру вперше, за умови що вони володіли нею понад 3 роки;
  • соціально вразливі категорії: інваліди І групи, учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, які мають право на компенсацію.

"Якщо ви входите до пільгової категорії або продаєте майно, отримане в спадок, - податкове навантаження знижується, іноді навіть до нуля", – зазначає Андрій Ставнюк.

Хто платить більше: продавець чи покупець?

Найбільші витрати традиційно несе продавець. Саме він сплачує основну частину податків, мита і зборів. "У середньому продавець платить від 2 до 25% від вартості житла. Це залежить від кількості угод, терміну володіння та підтвердження витрат", – пояснює юрист.

Покупець, своєю чергою, сплачує лише 1% пенсійного збору. Також за домовленістю сторін він може частково брати участь в оплаті послуг нотаріуса, що вносить угоду до реєстру прав на нерухоме майно. У середньому оплата складає 0,5–1% вартості квартири. Але це не обов'язково – усе вирішується в кожному випадку індивідуально між двома сторонами угоди купівлі/продажу.

Крім того, до супутніх витрат, які теж варто враховувати, відносять оцінку майна, що є обов’язковою для оформлення угоди та податкового розрахунку. Послуги ліцензованого оцінювача коштують у середньому від 1 до 2 тисяч гривень.

Підготовка технічної документації потрібна у разі, якщо документи на нерухомість застарілі або потребують уточнення. Наприклад, ціна виготовлення нового техпаспорту стартує від 9000 гривень при площі об’єкта нерухомості 60–70 квадратних метрів. В середньому ціна варіюється в межах 12–15 гривень за квадратний метр.

На практиці багато хто не враховує ці витрати під час розрахунку кінцевої суми, що призводить до непорозумінь і навіть до зриву угоди на останньому етапі.

Чому держава посилила оподаткування

Нове податкове навантаження – це не лише питання бюджету, а й стратегічна політика держави .

"Держава прагне обмежити спекуляції на ринку нерухомості. Чим більше угод - тим вищою буде ставка. Це має знизити кількість швидких перепродажів і стимулювати довгострокове володіння житлом", – підсумовує Андрій Ставнюк.

На думку експерта, ці заходи можуть стабілізувати ринок і захистити інтереси добросовісних власників, але в короткостроковій перспективі зменшиться кількість угод, особливо серед інвесторів.

Нагадаємо, що сьогодні близько 30% українців купують житло у віці 31 - 41 року і все більше українців схиляються до купівлі приватних будинків, надаючи їм перевагу перед квартирами. Найбільший попит на житло під ключ зафіксовано у Київській області, що складає майже половину всіх пропозицій в Україні. Крім того, за статистичними даними в останній час ціна житла найбільше виросла у Житомирі. Показник здорожчання найбільший в Україні та складає 16%.

Для підготовки публікації використано коментарі юриста з нерухомості Андрія Ставнюка та матеріали Державної податкової служби України.

Читати повністю

Останні новини

Скільки солдатів втратила Росія від початку 2025 року: дані британської розвідки
Скільки солдатів втратила Росія від початку 2025 року: дані британської розвідки
Від початку року Російська Федерація могла втратити на війні проти України приблизно тис. військовослужбовців загиблими і пораненими. Про це повідомля laquoГлавкомraquo з посиланням н...
glavcom.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:16:00 +0300
Тиждень працюватиме в Києві: спецпредставник Трампа Келлог анонсував новий візит в Україну
Тиждень працюватиме в Києві: спецпредставник Трампа Келлог анонсував новий візит в Україну
Про це він сказав у коментаріНовини.LIVE на Конференції з питань відновлення України в Римі.За словами Келлога, він відвіда Київ липня та пробуде в столиці тиждень.Ми будемо в Киві в понед...
espreso.tv
Fri, 11 Jul 2025 15:16:00 +0300
Сікорський втішений зміною риторики Трампа щодо Кремля, але є одне "але"
Сікорський втішений зміною риторики Трампа щодо Кремля, але є одне "але"
Сікорський втішений зміною риторики Трампа щодо Кремля, але одне але
tsn.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:13:13 +0300
У Мелітополі вибухнула ворожа станція управління військами, знищено п’ятьох загарбників - ГУР  (Відео)
У Мелітополі вибухнула ворожа станція управління військами, знищено п’ятьох загарбників - ГУР (Відео)
На території одного з підпримств тимчасово окупованого міста Мелітополь Запорізької області, де росіяни облаштували логістичну базу, місця розміщення особового складу та військового транспорту, пр...
www.5.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:13:07 +0300
У Харкові в гаражі виявили великий арсенал з боєприпасами
У Харкові в гаражі виявили великий арсенал з боєприпасами
Про це повідомля RegioNews із посиланням на ДБР.Схованку було облаштовано в оглядовій ямі одного з гаражних кооперативів Харкова. Вона була надійно замаскована та призначена для тривалого зберіг...
regionews.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:12:24 +0300
Юрій Рибчинський вперше розкрив обіцянку Ігорю Покладу, яку порушив
Юрій Рибчинський вперше розкрив обіцянку Ігорю Покладу, яку порушив
-річний поет попрощався зі своїм другом і колегою й висловився про їх багаторічну дружбу.
tsn.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:12:10 +0300
Залужний назвав "складне завдання" України у відносинах із США
Залужний назвав "складне завдання" України у відносинах із США
Ста очевидною загроза для США втратити де-факто позицію лідируючої світової сили.
tsn.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:11:31 +0300
Організм виснажеться, а результату не буде: які дієти не працюють
Організм виснажеться, а результату не буде: які дієти не працюють
Багато хто, бажаючи схуднути чиполіпшити здоровя, звертаться домодних діт. Але правда втому, щобільшість діт недають тривалого результату інавіть можуть нашкодити організму.
tsn.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:10:39 +0300
У Рівненському районі внаслідок ДТП травмувалися 2 особи: що відомо
У Рівненському районі внаслідок ДТП травмувалися 2 особи: що відомо
Про це повідомля поліція Рівненщини, переда RegioNews.У селі Вересневе Рівненського району вранці липня сталася дорожньо-транспортна пригода з постраждалими. Близько на трасі зіштовхну...
regionews.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:09:41 +0300
Продаж лише зранку? Які продукти заборонили на ярмарках Києва після обіду й чому
Продаж лише зранку? Які продукти заборонили на ярмарках Києва після обіду й чому
У Киві обмежено продаж на ярмарках деяких популярних серед українців продуктів. Купити їх можна лише до обіду.Про це повідомля РБК-Україна із посиланням на прес-службу Київської міської державно...
www.rbc.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:08:00 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Тривожне пророцтво Ванги на 2025 рік: що чекає на Україну – прорив чи прірва?
Тривожне пророцтво Ванги на 2025 рік: що чекає на Україну – прорив чи прірва?
Операція РФ у газопроводі під Суджею: окупанти відкрили шокуючу правду
«Сюрприз» для Путіна вже скоро. Трамп назвав дату
Штраф до 1 700 і серйозні обмеженні: чоловіків попередили через мобілізацію, навіть якщо все в порядку в ТЦК
Замість в'язниці - бронь і особиста охорона: мажор-вбивця Тигран Енгібарян побудував незаконний бізнес у столиці та продовжує чинити свавілля
Пекін відреагував на затримання китайських шпигунів в Україні
У Держдепі прокоментували «нові пропозиції» Лаврова щодо України
Трамп назвав умови застосування санкцій проти Росії
Розчарований у Росії: Трамп анонсував важливу заяву
Буде, як скаже Трамп: у Держдепі прокоментували "нові ідеї" Лаврова щодо України
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми