Будуй краще ніж було: в Україні почалося комплексне відновлення
ua.korrespondent.net
Tue, 22 Apr 2025 18:15:00 +0300

Повернення втрачених надій У Бородянці на Київщині презентували програму комплексного відновлення.
Після детального аналізу руйнувань і також можливостей для якісної відбудови і розвитку, місцева влада запропонувала план дій щодо обєктів, які потрібно відновлювати, які ні, а які слід створити заново.
Внаслідок того, що на території громади 36 днів тривали бої та окупація, там було пошкоджено або зруйновано більше ніж 2,5 тис.
обєктів як житлових, так і соціальних, промислових, інфраструктурних.
Тому місцева влада разом з експертним середовищем і з урахуванням думки місцевих жителів створила детальну програму комплексного відновлення, яка спрямована не лише на відбудову того, що було зруйновано внаслідок російської збройної агресії, а і з прицілом на її майбутній розвиток за принципом будуй краще ніж було.
Програма комплексного відновлення, як планувальний документ, має стати основою створення можливостей для кожного жителя, сприяти покращенню соціальної, економічної та культурної складових життя громади, заявив виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, додавши, що мета відновлення не лише відбудувати інфраструктуру, а й повернути втрачену надію, створити умови для сталого розвитку та сприяти поверненню людей в громаду.
А керівник відділу міжнародної співпраці, грантової роботи та інвестицій Бородянської селищної радиАнна Шарикова поінформувала, що окрім відбудови зруйнованих житлових будинків, закладів соціального призначення, обєктів інфраструктури, доріг місцевого значення, у Бородянці планують побудувати великий індустріальний парк, що забезпечить громаді нові робочі місця й сприятиме наповненню місцевого бюджету.
Приклад Бородянської громади показує, як має відбуватись створення якісної програми відновлення з повною інвентаризацією пошкоджень, з аналізом демографії, інфраструктури, довкілля, економіки, з рішеннями, що відновлювати, що ні, і що потрібно будувати з нуля, з конкретними проєктами, пріоритетами і фінансовими оцінками.
Як наслідок ми маємо програму, яка є демонстрацією того, як має виглядати відбудова у перспективі 10 років, зазначила голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.
За її словами, програма комплексного відновлення не лише про відбудову, а і про подолання викликів, які накопичувалися десятиліттями і давно потребували вирішення.
Зокрема й щодо прогалин по містобудівній документацій, адже частина генеральних планів датована ще 19701980ми роками, а деякі села громад взагалі ніколи не мали такої документації.
Навіть умовно тилові громади до 24 лютого і зараз це різні виклики, різні умови і різні вектори розвитку, на які має дати відповідь ПКВ.
Саме тому це інструмент, який, дозволяє громаді змагатися за міжнародні ресурси на рівних, економить час і нерви місцевому самоврядуванню, дає чітку стратегію що залишити, що змінити, а що створити заново з прицілом на 10 років.
І так має бути в кожній громаді незалежно від того, постраждала вона від бойових дій чи ні, підкреслила народний депутат.
Зручність для інвесторів За словами Шуляк, свої програми комплексного відновлення громади й області почали презентувати і затверджували ще наприкінці 2023 року першою була Київщина.
А нині вже готові такі програми на Житомирщині, Чернігівщині та в Конотопській громаді на Сумщині.
Над створенням їх зараз працюють близько 200 громад.
Народний депутат повідомила, що коли приймалося рішення про необхідність для громад і областей щодо створення програм комплексного відновлення, не всі очільники громад і експертне середовище схвально це сприйняли, оскільки не розуміли механізму і головне потенційної ефективності такого підходу до відбудови.
Бо і так було багато документів з планування, бюджетні моменти, але ми виходили до кожного і пояснювали, доносили, що важливий аналіз економіки, демографії, мережі соцпослуг, бачення мешканців.
Доносили, що тільки після аналізу можлива якісна стратегія розвитку, яка забезпечить створення спроможної, заможної, інклюзивної громади.
Коли є якісне планування, коли приходять інвестиції, за умови, якщо є розуміння правила і прогнозовані результати, зазначила Шуляк.
Вона зауважила, що надважливим моментом при створенні програм є врахування думки місцевих мешканців.
Вкрай важливо, щоб до прийняття рішень залучалися мешканці, оскільки це один з принципів відновлення людиноцентричність.
Зокрема, і ВПО, тому що це стане частиною їх інтеграції у приймаючі громади, резюмувала політик.
До слова, загальні потреби на реалізацію різних проєктів зі швидкого відновлення у 2023 році були оцінені Світовим банком на суму 14,1 млрд доларів.
Мета цієї відбудови відновлення того, що критично потрібне для життя людей.
Уряд визначив та реалізовує проєкти за пятьма пріоритетними напрямками житло, енергетика, критична та соціальна інфраструктура, гуманітарне розмінування, відновлення економіки. Фінансування швидкого відновлення у 2024 році Уряд України оцінив орієнтовно в 15 млрд доларів.
Це передбачало як завершення вже початих у 2023 році проєктів, так і започаткування нових програм, які забезпечили б базові потреби громадян та стійкість нашої країни під час повномасштабної війни.
Для реалізації швидкого відновлення сформована організаційна інфраструктура створена посада профільного віцепремєрміністра, Державне агентство відновлення, Фонд ліквідації наслідків збройної агресії, започаткована багатостороння координаційна платформа донорів для України з метою залучення фінансових ресурсів від партнерів.
Особлива увага приділяється відновленню обєктів критичної, соціальної та транспортної інфраструктури, а також відбудові житла, пошкодженого в результаті бойових дій.
Реалізація цих проєктів має сприяти поверненню українців у деокуповані громади та дати поштовх до розвитку економіки країни.
Галина Гірак
Останні новини
