Китай і Росія: чи братиме Пекін активну участь у війні
ua.korrespondent.net
Tue, 22 Apr 2025 16:59:00 +0300

Китай зацікавлений в війні На початку квітня українські сили взяли в полон двох громадян Китаю на Донеччині.
Полонені мали при собі документи, що підтверджують їхнє громадянство.
Один з них заявив, що не очікував опинитися в зоні бойових дій.
Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що перевіряє інформацію про участь своїх громадян у війні та, мовляв, не підтримує цього.
Але українська розвідка вже нарахувала 155 китайців, що беруть участь у бойових діях у складі російських військ.
А президент України Володимир Зеленський повідомив, що Росія вербує найманців з КНР через соціальні мережі, зокрема TikTok.
Офіційний Пекін, за словами Зеленського, обізнаний про це.
Ба більше, як писало видання Reuters, китайські військові офіцери з дозволу офіційного Пекіна перебувають поблизу лінії фронту РФ, щоб вивчати уроки та тактику з війни.
За цим скандалом розпочався й інший.
Зеленський повідомив, що Китай постачає зброю російській армії і безпосередньо виробляє її на території Росії.
Усі подробиці президент України пообіцяв розповісти найближчим часом.
На сьогодні ми маємо інформацію від СБУ та розвідки про порох, артилерію, зазначив президент Володимир Зеленський.
Представник міністерства закордонних справ Китаю вже назвав це політичними маніпуляціями.
Але не варто відкидати той факт, що Пекін дійсно зацікавлений у війні Росії проти України.
Як зазначив директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик в ефірі програми Тема з Мосійчук, Китай був би не проти малоінтенсивної, локальної війни, в яку б були завязані американці, європейці росіяни.
Пекіну потрібно, аби великі світові гравці витрачали менше часу на протидію йому на інших континентах, додає Кулик.
Тайвань має готуватись Нагадаємо, Китай розглядає Тайвань як частину своєї території і неодноразово висловлював готовність повернути острів під свій контроль, включно з можливим застосуванням сили.
Зі свого боку, США підтримують Тайвань як стратегічного партнера, поставляючи йому військове обладнання на мільярди доларів.
Але нова політика Америки цілком може розвязати китайцям руки.
Цікаву думку на сторінках видання The Hill виклав політичний оглядач Гордон Чанг, який є автором книг Китайський проект зі знищення Америки, Прийдешній крах Китаю та Китай готується до війни.
Він вважає, що Пекін надсилає своїх військових на фронт в Україну, щоб краще зрозуміти реалії сучасної війни, готуючи власне вторгнення на Тайвань.
Китайські офіцери, які знаходяться на фронті, не тільки спостерігають і доповідають про побачене додому, але й можуть давати поради своїм російським колегам, вважає Чанг.
А Річард Фішер з Центру міжнародної оцінки та стратегії у Вашингтоні в розмові з Чангом зазначив якщо армія Китаю зможе зрозуміти та розширити уроки українського поля битви, вона може значно збільшити свої шанси на швидку перемогу в бліцкризі на Тайвані.
Автори статті на The Hill також стурбовані тим, що китайська допомога може стати тим боргом, за який Росія потім буде змушена розплачуватися у китайській війні за Тайвань.
Тобто в наступній великій війні у Східній Азії армії Китаю, Росії та КНДР воюватимуть разом.
Чи дійсно може бути велика війна між Китаєм та Тайванем У Пекіна є неприкриті територіальні претензії до Тайбея, нагадав в ефірі телеканалу FREEДOM військовий експерт Владислав Селезньов.
І саме тому Китай хоче використовувати бойовий досвід для підготовки до можливого вторгнення на Тайвань.
Пекін зацікавлений в отриманні найсвіжішої, найактуальнішої, найраціональнішої інформації з поля бою це очевидно, переконаний спікер.
А ексконсультант Пентагону Рубен Ф.
Джонсон, посилаючись на джерела в розвідці, пише, що Китай може почати вторгнення на Тайвань вже дуже скоро.
В статті для порталу 19FortyFive йдеться, що вторгнення станеться не менше ніж через шість місяців.
Такі часові рамки зумовлені переконанням вищого керівництва Комуністичної партії Китаю, що адміністрація США у Вашингтоні або не захоче, або не зможе запобігти вторгненню.
І дійсно на словах американці висловлюють Тайбею повну підтримку.
Але якщо перейти до справ, то Тайвань отримав великі 32 мита від Трампа, які точно послаблюють становище країни.
Та повернемось в Україну.
Чи зможе тиск Зеленського спрацювати і хоча б призупинити участь Китаю у війні проти нашої держави Китай може обвалити фронт Деякі експерти повязують різку риторику Зеленського в бік Китаю саме зі спробою звернути увагу США на те, що протистояння Росії це ще й протистояння КНР водночас.
А як відомо, Трамп оголосив головним ворогом США саме Китай.
Наприклад, соратник президента, голова парламентського комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко в інтервю Главкому заявив адекватні республіканці та демократи чудово розуміють, що поразка Росії в Україні буде поразкою Китаю.
І заява нашого президента, щодо причетності Китаю до війни є правильною, бо показує, що ми ведемо боротьбу проти величезної коаліції держав.
І на це треба звертати увагу американців, каже Мережко.
А як зазначив виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень Пента Олександр Леонов, зараз КНР намагається налагодити відносини з Євросоюзом і фактично шукає можливість замінити американський ринок європейським.
І новини про те, що Китай постачає в Росію озброєння, для Пекіна дуже невигідні.
Європа, яка активно підтримує Україну, безумовно, вимагатиме від Китаю гарантій ненадання допомоги Росії.
І тут важливий момент Європейський Союз може, наприклад, вимагати відмови від постачання товарів подвійного призначення, каже Леонов в ефірі FREEДОМ.
Експерт додає на Китай потрібно і варто тиснути.
Особливо в контексті американських ініціатив щодо посилення тиску на ті країни, які купують російські енергоносії або допомагають з їх транспортуванням.
Також Леонов нагадує, що 90 мікроелектроніки та 70 верстатів з числовим програмним керуванням надходить у Росію саме з Китаю.
Це величезні обсяги, і очевидно, що все це відбувається за згоди китайської влади і за її схвалення, резюмує експерт.
Однак з тиском на Китай головне не перетиснути.
Стало відомо, що саме КНР є найбільшим постачальником цивільних дронів до України.
У першому кварталі 2025 року обсяг імпорту з цієї країни склав 125,7 тис.
штук, що становить 98 від загальної кількості ввезених безпілотників.
А найголовніше, що і комплектуючі для дронів як Україні, так і Росії, доводиться закуповувати в КНР.
Як зазначив у Facebook колишній депутат Верховної Ради України, військовослужбовець Ігор Луценко, саме тому найбільший вплив у світі на російськоукраїнську війну наразі має Китай.
Ступінь локалізації наймасовіших зразків БПЛА, радіоелектронної боротьби та радіоелектронної розвідки є таким, що Китай може обвалити фронт у той чи інший бік, якщо реально обмежить постачання своєї продукції відповідному учаснику військового протистояння, розповів Луценко.
Виробники дронів в розмові з виданням Новое время підтверджують, що багато що залежить від китайських комплектуючих.
Але, за їхніми словами, за роки війни з Росією українці навчилися заміщати багато елементів.
Директор компанії з виготовлення засобів радіоелектронної боротьби Анатолій Храпчинський зауважує, що в Україні йде розвиток власних систем, які дозволяють вирішувати питання без китайських комплектуючих.
Якщо Китай і відмовиться постачати Києву різні компоненти, українці зможуть оперативно знайти альтернативи у власному виробництві, впевнений Храпчинський.
Валерія Шипуля
Останні новини
