Історичне рішення ВООЗ: світ буде по-новому боротися з пандеміями, - Reuters
www.rbc.ua
Wed, 16 Apr 2025 17:56:49 +0300

Члени Всесвітньої організації охорони здоровя досягли історичної угоди щодо того, які уроки винести після COVID19 й як підготувати світ до майбутніх пандемій.
Про це повідомляє РБКУкраїна з посиланням на Reuters.
За даними видання, проблеми на шляху до угоди включали питання справедливого розподілу ліків і вакцин між багатими та біднішими країнами.
Юридичний пакт багато хто називає перемогою для Всесвітньої організації охорони здоровя.
У заяві організації наголосили, що після більш ніж трьох років інтенсивних переговорів країничлени зробили значний крок вперед у зусиллях, спрямованих на зміцнення безпеки світу перед новими пандеміями.
Відомо, що США, як найбільший донор ВООЗ, не братимуть участі в пакті.
Американські представники залишили переговори після того, як президент США Дональд Трамп ініціював процес виходу з організації, коли обійняв посаду.
Це історичний момент і демонстрація того, що зі США чи без них країни віддані співпраці та силі багатосторонності, зазначила засновниця глобального аналітичного центру Spark Street Advisors Ніна Швальбе.
Другий випадок за історію ВООЗ Варто відзначити, що це лише другий випадок за 75 років існування ВООЗ, коли країничлени змогли досягти обовязкової для виконання угоди.
Першою була рамкова конвенція з боротьби проти тютюну, ухвалена у 2003 році.
Нова угода ще має пройти схвалення Всесвітньою асамблеєю охорони здоровя у травні та бути ратифікованою кожною країною окремо.
Вона покликана усунути глибоку нерівність у доступі до медичних розробок і засобів охорони здоровя між різними країнами.
Зокрема, стаття девята документа зобовязує уряди впровадити національні політики, які регулюють доступ до результатів досліджень і розробок, а також гарантують глобальну доступність ліків, вакцин і терапій у разі пандемії.
Це вперше подібні зобовязання закріплені на рівні міжнародної угоди в сфері охорони здоровя.
Ця угода, по суті, дає членам ВООЗ більше можливостей щодо їх готовності, реагування та запобігання майбутнім пандеміям, прокоментував радник Глобального центру охорони здоровя Женевського інституту Рікардо Матуте.
Також угода дозволяє ВООЗ моніторити глобальні ланцюги постачання медичних товарів зокрема масок і вакцин, та стимулює розвиток місцевого виробництва таких засобів, аби уникнути дефіциту у критичні моменти.
Що затримало прийняття угоди Особливо багато часу під час переговорів було витрачено на обговорення статті 11, яка стосується передачі технологій.
Йдеться про обмін знаннями, навичками та виробничими потужностями, щоб дати змогу країнам з низьким рівнем доходу самостійно виробляти вакцини, терапевтичні й діагностичні засоби під час пандемії.
Угода також містить зобовязання для виробниківучасників передавати в реальному часі 20 свого виробництва таких засобів до ВООЗ у разі пандемії.
З цієї частки щонайменше 10 мають надаватися як гуманітарна допомога, інші 10 резервуватися за доступною ціною.
Документ передадуть на розгляд Всесвітньої асамблеї охорони здоровя в травні.
Остаточне ухвалення угоди поки не гарантоване, оскільки додаток щодо доступу до патогенів і розподілу вигод досі не погоджено й потребує подальших переговорів, зазначають джерела у сфері охорони здоровя.
Пандемія COVID19 Нагадаємо, що коронавірус SARSCoV2, що викликає хворобу COVID19, вперше був зафіксований наприкінці 2019 року в китайському місті Ухань.
Наприкінці грудня минулого року ВООЗ закликала Китай відкрити дані щодо COVID19, щоб встановити походження вірусу.
Звідти інфекція стрімко поширилася по всьому світу, спричинивши глобальну пандемію, офіційно оголошену Всесвітньою організацією охорони здоровя 11 березня 2020 року.
Пандемія COVID19 забрала життя понад 7 мільйонів людей, за офіційними даними ВООЗ, а за неофіційними оцінками вдвічі більше.
Мільярди людей у всьому світі заразилися, а системи охорони здоровя в багатьох країнах опинилися на межі колапсу.
Пандемія тривала понад два роки, і хоча поодинокі спалахи трапляються досі, у травні 2023 року ВООЗ офіційно оголосила про завершення надзвичайного стану в галузі охорони здоровя, повязаного з COVID19.
За цей час світ пережив хвилі масових локдаунів, зупинку авіасполучення, дистанційне навчання, економічну рецесію, а також безпрецедентну кампанію з розробки, виробництва та поширення вакцин.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБКУкраїна в Telegram.
Останні новини
