"Коаліція охочих": чи зможе Європа перейти від слів до діла
ua.korrespondent.net
Wed, 16 Apr 2025 17:30:00 +0300

Коаліція охочих що це Ще у лютому 2025 року президент Володимир Зеленський говорив, що для забезпечення миру в Україні необхідно 100 тисяч миротворців і що за його дорученням військові розробили карту, яка показує реальну потребу в іноземних військах для забезпечення миру в країні.
У тому ж місяці премєрміністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що він готовий і хоче направити британські війська в Україну для забезпечення виконання будьякої мирної угоди.
До цього про миротворчу місію казав і президент Франції Еммануель Макрон.
Тоді ж газета The Guardian повідомляла, що Британія і Франція планують розгорнути європейські сили в Україні чисельністю до 30 тисяч військових, які можуть бути зосереджені на повітряній і морській обороні.
Вже 2 березня 2025 року, за підсумками саміту 18 світових лідерів у Лондоні, Стармер оголосив про створення Коаліції охочих.
Це блок країн, які пообіцяли підтримати Україну у війні з Росією.
Ініціатива, оголошена під час Лондонського саміту, спрямована на зміцнення європейської підтримки України в умовах нестабільної політики США і створення основи для міцного мирного врегулювання війни.
Але одним із ключових предметів обговорення учасників коаліції можливе розгортання в Україні міжнародних сил безпеки в разі досягнення угоди про припинення вогню.
Сама назва коаліції походить від заяви президента Чехії Петра Павела, який напередодні саміту в Лондоні закликав до створення широкої коаліції охочих покласти край російському вторгненню в Україну.
Перший саміт коаліції на рівні лідерів відбувся в Лондоні 2 березня.
11 березня в Парижі зустрілися військові представники, а 15 березня знов відбулася зустріч на рівні лідерів, але віртуальна.
Ще одна нарада у рамках коаліції відбулася за участю військових у Британії 20 березня.
Чергова зустріч відбулася 27 березня у Парижі, де обговорили формат і склад майбутнього контингенту в Україні та гарантії безпеки.4 квітня у Києві Франція та Британія обговорили підготовку та стан оперативного планування, щоб у разі припинення бойових дій швидко реалізувати наміри коаліції охочих.
Учасників альянсу вже достатньо.
У першому саміті взяли участь представники 18 країн, а під час онлайнзустрічі 15 березня Коаліція охочих збільшилася приблизно до 30 учасників.
Повний список країн не розкривають.
Додамо, що 15 та 16 квітня триває зустріч Коаліції охочих у Туреччині, за участі представників України, Франції, Великої Британії та Туреччини.
Головна тема зустрічі безпека в Чорному морі.
Експерти міркують, наскільки ефективна ця ініціатива.
Охочі мають стати рішучими Повідомляється, що Коаліція охочих має чотири головні цілі для майбутніх сил, що гарантуватимуть безпеку України.
Йдеться про захист неба, безпечне море, мир на землі та потужну українську армію, заявив міністр оборони Британії Джон Гілі.
Досягти цих чотирьох цілей допоможуть так звані сили гарантування безпеки майбутня військова місія коаліції охочих, формат якої ще обговорюється.
Нині обєднання країн розробляє план щодо відправлення місії в Україну для гарантування можливого майбутнього припинення вогню.
Додамо, що після віртуального саміту в середині березня лідери висловили готовність надати 10 тис.
військових, які здійснюватимуть миротворчу місію в разі припинення вогню в Україні.
Усе вже досить просунулося.
Це будуть значні сили, значна кількість країн надасть війська, а ще більша кількість країн зробить свій внесок іншими способами, казало тоді в розмові з The Sunday Times високопоставлене джерело в уряді Британії, відмовившись повідомити конкретніші деталі про те, хто і що надасть, оскільки це може допомогти Росії.
Після зустрічі в Парижі видання The Telegraph написало, що союзники обговорюють різні варіанти відправки військ в Україну.
Велика Британія розглядає можливість розгортання своїх військ в Україні на 5 років.
А сили під керівництвом Франції та Великої Британії можуть допомагати в захисті українського неба й моря.
Але головне завдання якнайшвидше підтримати тренування та відновлення українських військ, щоб підготуватися до можливого нового нападу Росії, пишуть журналісти.
Але, як влучно зауважують експерти, охочі в першу чергу мають стати рішучими.
Політолог Сергій Таран в розмові з Укрінформом наголошує для того, щоб направити в Україну сили стримування і гарантування, про які говорили на саміті рішучих, їх спочатку потрібно мати.
Поки що єдина реальна сила стримування російської агресії знаходиться в Україні та воює там із 2014 року.
Поки що саміти рішучих радше нагадують сеанси психотерапії, де учасники обговорюють свої страхи та дають одне одному обіцянки.
Реальні зміни можливі лише на військових заводах і тренувальних полігонах, каже він.
І відсутність рішучості геть не єдина проблема Коаліції охочих.
Поперше, поки що немає чітких планів щодо того, як саме працюватиме миротворча операція в Україні.Також країниучасниці не можуть визначитися з двома критичними питаннями миротворчої місії в Україні можливою чисельністю військ і термінами їх створення.
Ну і не варто забувати про позицію США.
Видання Bloomberg пише, що план щодо миротворчої коаліції для України завис у повітрі через відмову Штатів надати гарантії безпеки.
Що робити з позицією Трампа Британські чиновники наполягають на критично важливій участі США у коаліції.
За словами Стармера, гарантії безпеки з американського боку є єдиним способом стримати Росію від нової агресії проти України.
Bloomberg пише, що наразі Британія та Франція намагаються переконати президента США Дональда Трампа надати авіаційну підтримку, спостереження на кордонах та розвіддані замість безпосереднього розміщення військ.
Але Трамп відмовляється надавати такі зобовязання відтоді, коли план вперше обговорили два місяці тому.
Таран зауважує, що навіть найбільш рішучі європейські миротворці не перетнуть український кордон без гарантій безпеки від Трампа.
А він їх не дасть, бо це суперечить інтересам Путіна, додає експерт.
До того ж, американський президентможе погрожувати виходом з НАТО,якщо хтось із європейців наважиться діяти без його погодження.
Але деякі експерти вважають, що з Трампом ще не все втрачено.
Як зазначає політолог Ігор Рейтерович в ефірі 24 каналу, для цього альянсу важлива підтримка США, однак учасники готові, що Штати можуть підтримувати їх лише своєю згодою.
А на його думку, Трамп не проти ідеї європейських військ в Україні.
Головне щоб не американським коштом.
Тому якщо їм треба буде якась політична підтримка або загальне керівництво, то Трамп буде там.
Він від такого не відмовиться.
Жоден американський солдат не стоїть на території України, водночас загальне керівництво здійснюють американські генерали, припустив Рейтерович.
Це ідеальна схема для Трампа, впевнений експерт.
У такий спосіб американський президент може приписати позитивний перебіг подій в Україні собі та презентувати власному електорату.
Однак для того, щоб Трамп сприяв коаліції охочих, потрібно проробити декілька кроків, каже Рейтерович.
Спочатку всі учасники мають чітко визначити, скільки країн готові брати участь в коаліції дійти до спільної позиції створити певний план, а потім запропонувати його Штатам.
Тоді зявиться підтримка американців, переконаний Рейтерович.
А подальші плани Коаліції охочих можна резюмувати прогнозом експерта Ради зовнішньої політики Українська призма Олександра Краєва.
В ефірі Українського радіо він зазначив, що після Бучі і Ірпеня європейці зрозуміли, що росіян не можна впускати навіть на поріг.
А на тлі останніх заяв американської влади прийшло усвідомлення, що саме Україна може стати для них каталізатором створення власної безпеки.
Краєв зауважив, що європейці почали ухвалювати рішення набагато швидше.
А за 3 роки війни в Україні їхня оборонна сфера переналаштувалася і зброї буде багато.
Експерт додає ідеальний для України варіант створення європейськоукраїнської стратегії безпеки.
Це те, що по суті ми зможемо презентувати американцям і далі працювати в контексті тих же переговорів.
Тому що, якщо Україна і Європа будуть діяти у цьому випадку спільно, то, відповідно, і в Штатів буде менше шансів відкинути цю позицію, і в Росії не буде майже можливості її не приймати, додав він.
Валерія Шипуля
Останні новини
