Угода про надра. Інструмент Трампа для Росії
ua.korrespondent.net
Mon, 07 Apr 2025 23:21:00 +0300

На цьому тижні українська делегація вирушить у Вашингтон для технічних переговорів щодо нового проекту угоди між Україною та США про мінеральні ресурси, повідомила перший віцепремєрміністр міністр економіки України Юлія Свириденко.
Свириденко зазначила, що проект угоди зі сторони США підтверджує намір створити фонд або спільно інвестувати.
Однак українські чиновники стримано коментують його зміст, підкреслюючи, що на даний момент це лише позиція однієї сторони. Свириденко пояснила, що документ, який є на даний момент, відображає точку зору юридичної команди Міністерства фінансів США, але є не остаточною версією і не представляє загальну позицію.
Завдання України Свириденко додала, що на даний момент основне завдання України зібрати технічну команду для переговорів, визначити червоні лінії і основні принципи угоди, а також провести особисті переговори у Вашингтоні на наступному тижні.
Свириденко підкреслила, що всі параметри угоди не можуть бути обговорені в онлайнформаті, тому необхідна особиста зустріч з командами.
В настояще час йде відбір юридичних, інвестиційних і фінансових радників для роботи над угодою.
Свириденко зазначила, що це відкриває новий етап у відносинах з США, який вимагає експертизи в різних сферах.
Вона також уточнила, що на даний момент існує більш детальний документ, що описує створення фонду.
За словами міністра, у останній версії проекту викладені ідеї американських радників про структуру і функціонування фонду.
Однак залишається невизначеність щодо ролі України в його управлінні, і аналітики, які ознайомилися з витоком документа, вважають, що участь Києва в управлінні фондом буде мінімальною.
Це Україна сподівається оскаржити на майбутніх переговорах, спираючись на попередньо погоджену рамкову угоду.
Свириденко запевнила, що Україна зосереджена на тому, щоб остаточна версія угоди відповідала стратегічним інтересам країни.
Вона також зазначила, що робота над попереднім меморандумом показала здатність обох сторін досягти взаєморозуміння і узгодити умови, прийнятні для обох сторін.
План Трампа Міністр фінансів США Скотт Бессент в інтервю Такеру Карлсону заявив, що після укладення угоди Трамп повинен був звернутися до керівництва Росії з повідомленням, що США підтримують Україну але в економічному контексті, і це, за його задумом, стало б стимулом для Росії сісти за стіл переговорів.
Міністр вважає, що реалізація цього плану була зірвана, однак переконаний, що ситуацію ще можна виправити.
Це не був хижацький контракт у китайському стилі, коли ви віддаєте шахти або порт в обмін на кредит, який все одно не зможете повернути.
Це могло б бути справжнє економічне партнерство, підкреслив Бессент.
На його думку, угоді заважають ті, хто заліз у фінансовий ящик, оскільки США, відповідно до угоди, повинні були контролювати рух коштів.
Бессент вважає, що угода між Україною та США нібито не сподобалася б українським корупціонерам, тому вона досі не підписана.
Я думаю, що одна з найважливіших речей це те, що вона гарантувала б, що гроші надходять до американського народу та українського народу І знаєш, кому це не подобається Людям, які кладуть руку в кассу.
Тому що ми повинні були регулювати потік грошей.
Тому я думаю, це і є частина проблеми, сказав американський міністр.
У попередніх серіях Угоду планували підписати в кінці лютого, але процес зірвався через публічний спір між президентом України Володимиром Зеленським та віцепрезидентом США Джей Ді Вэнсом.
В подальшому переговори відновилися, однак Сполучені Штати висунули значно більш жорсткі умови.
Згідно з новим проектом, Вашингтон хоче отримати право першої пропозиції на інвестиції у всі інфраструктурні та ресурсні проекти в Україні.
США претендують на всю прибуток від проектів плюс 4 річних, до моменту повної окупності американських інвестицій.
Крім того, США вимагають пріоритетного права на закупівлю ресурсів, поки Київ не поверне мільярди доларів, надані раніше у вигляді військової допомоги, яка позиціонувалася як безповоротна.
Останні новини
