Допомога переселенцям: яку підтримку зможуть отримати найвразливіші з них
ua.korrespondent.net
Fri, 04 Apr 2025 15:55:00 +0300

Муніципальна няня та підтримане проживання Вимушені переселенці мають численні проблеми, з якими стикаються після переїзду до безпечного місця пошук житла, роботи, адаптація у нових громадах.
Проте вразливим категоріям людей долати такі життєві негаразди ще важче.
Однією з таких програм підтримки переселенців стала послуга муніципальна няня.
Її почали впроваджувати у 2019 році.
Вона дає можливість батькам отримати відшкодування від держави за роботу няні, яку вони винаймають для догляду за дитиною до трьох років.
Програму змінювали, реагуючи на виклики часу.
З 2024 року до категорії людей, які можуть скористатися послугою, додали батьківВПО, пояснила народний депутат, голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.
За її словами, родина може самостійно обрати людину, яка надаватиме послуги няні, а держава відшкодує вартість цих послуг.
Це дозволяє батькам знайти час на адаптацію на новому місці, а також на перенавчання та працевлаштування.
Ця програма допомагає тим, хто через фінансові причини не має змоги самостійно заплатити за послуги няні.
Крім того, це ще й можливість повноцінно працювати та мати гнучкий графік.
Також це додатковий законодавчий захист, адже співпраця відбувається за офіційним договором, де обидві сторони зазначають усі свої вимоги.
Програма поширюється на такі категорії діти до 3 років, які не мають тяжких хвороб діти до 6 років, які потребують додаткового догляду діти до 6 років, у яких один з батьків має інвалідність I чи II групи діти до 6 років, які проживають на територіях, де неможливо забезпечити функціонування закладів дошкільної освіти Запорізька, Донецька, Харківська, Херсонська, Сумська та Чернігівська області.
До слова, призначення цієї послуги не впливає на надання соціальних виплат родині всі виплати залишаються.
Також зручно, що оформитися нянею і отримувати кошти за надання послуги може знайома чи близька родині людина, наприклад, бабуся.
Важливо, що програма муніципальна няня є не лише послугою, але й можливістю працевлаштуватися переселенці можуть оформлюватися нянею та отримувати основний або додатковий заробіток.
Ця робота офіційна, тож можна претендувати на субсидії і заробляти страховий стаж.
Це особливо важливо для людей передпенсійного віку, які через війну залишились без роботи.
А ось для переселенців літнього віку та з інвалідністю діє програма стаціонарного догляду та підтриманого проживання.
Підтримане проживання це соціальна послуга, яка передбачає організацію життя людей з інвалідністю та старшого віку у комфортних умовах з супроводом соціальних працівників.
Це може бути проживання у спеціально облаштованих будинках, квартирах або комунальних установах, де люди отримують необхідну допомогу у побуті та соціалізації.
Ця послуга дає змогу таким людям жити у громаді з необхідною допомогою фахівців, а не потрапляти в інтернатні заклади.
ВПО з інвалідністю, які потребують догляду, можуть отримати від держави гроші на оплату послуги відповідних фахівців.
Кошти перераховують організації, яка забезпечує стаціонарний догляд у певному закладі або ж догляд у форматі підтриманого проживання.
Алгоритм отримання послуги простий.
Людина, подає письмову або електронну заяву до органу місцевого самоврядування за місцем проживання чи місцем звернення.
За потреби у цьому допоможе соціальний менеджер.
Після укладання договору із надавачем послуг людина отримує кошти на банківську картку та самостійно розраховується за отримані послуги, пояснила Шуляк.
Субсидії на оренду житла Не всі переселенці мають змогу тимчасово оселитися в спеціальних пунктах компактного проживання або у родичів чи друзів.
Багатьом з них доводиться винаймати житло і, відповідно, платити за це значні кошти.
Для того, щоб допомогти ВПО платити за проживання, в Україні запроваджено субсидію на оренду житла ВПО.
Планується, що ця програма, яка стартувала 29 січня 2025 року, реалізовуватиметься у форматі експериментального проєкту протягом кількох років.
Для розрахунку субсидії на оренду житла для кожного члена домогосподарства ВПО встановлено соціальний норматив площі 13,65 кв.
м на людину, але не менше 35,22 кв.
м на сімю, пояснив представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Розмір субсидії залежатиме від вартості оренди в різних регіонах України, адже ціни на житло значно відрізняються.
Наприклад, ціни на квартири в Києві на 22 вищі за середні по країні, у Миколаєві на 3035 нижчі, а на Закарпатті вони можуть бути вдвічі більшими.
Окрім цього, сума виплати враховуватиме склад родини та її доходи.
Чим менший дохід, тим більшу частину вартості оренди покриватиме субсидія.
Спочатку передбачалося, що субсидію зможуть отримати родини, які витрачають більше ніж 30 своїх доходів на оренду, проте зараз цей критерій знижено до 20.
Ми прагнемо системно підтримувати внутрішньо переміщених осіб, надаючи необхідні послуги та допомогу.
Субсидія на оренду житла для ВПО дозволить забезпечити цільову підтримку кошти отримають ті, хто найбільше потребує допомоги від держави.
Це гнучкий інструмент, що враховує здатність родини самостійно оплачувати оренду, а також різницю в цінах на житло в різних регіонах, зазначила міністр соцполітики Оксана Жолнович. Чиновники запевняють, що навіть безробітні внутрішньо переміщені особи можуть отримати субсидію на оренду, якщо вони готові співпрацювати зі Службою зайнятості.
Безробітна особа може подати документи на субсидію і отримати її, але важливо, щоб після цього вона почала активно шукати роботу.
Це одна з умов програми після отримання субсидії людина повинна співпрацювати зі Службою зайнятості, щоб знайти роботу або пройти перепідготовку, якщо це необхідно, пояснила перший заступник міністра соцполітики Дарія Марчак.
Для встановлення права на призначення субсидії на винайм житла необхідно у відділення Пенсійного фонду,через вебпортал чи застосунок ПФУ з накладанням електронного підпису або у ЦНАПі подати наступні документи заяву згідно додатку 2 Порядку 1225 договір найму згідно Додатку 1 Порядку 1225 копії документів, що підтверджують повноваження законного представника у разі потреби, прав розпорядження житловим приміщенням у разі потреби інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до Порядку 1225 підтверджують обставини, визначені пунктами 4 і 14 даного Порядку у разі потреби.
Як пояснили у Пенсійному фонді України, заява розглядається у строк до 10 робочих днів.
У разі позитивного прийняття рішення про призначення субсидію кошти перераховуватимуть на поточний рахунок в уповноваженому банку.
Субсидії призначають на 6 місяців з можливістю продовжити їх на такий самий період.
Галина Гірак
Останні новини
