Три європейські країни допоможуть Україні в інтеграції з ЄС
ua.korrespondent.net
Fri, 04 Apr 2025 14:00:00 +0300

Програма Ukraine2EU це одна з ключових програм Євросоюзу, покликана допомогти Україні успішно завершити процес вступу та підготуватися до членства в ЄС.
В чому її суть та як вона наблизить нас до членства Україна в ЄС не якщо, а коли 1 квітня відбувся офіційний запуск флагманської програми Ukraine2EU.
Це ініційована ЄС, Литвою й Данією програма, до якої також долучилася Швеція.
Її створили, щоб допомогти Україні пройти решту шляху до повноцінного членства в Євросоюзі.
Данія, Литва та Швеція фактично взяли під свій патронаж увесь процес вступу.
Слоган проєкту Україна в ЄС не якщо, а коли.
Програми підтримки інтеграції України до ЄС спрямована на допомогу Україні у підготовці до членства в ЄС шляхом надання стратегічної та експертної підтримки українським органам влади, які відповідають за впровадження необхідних реформ.
Згідно з повідомленням Представництва ЄС в Україні, ця програма розрахована на три роки та має бюджет у 16,7 млн євро.
Попри жорстоку агресію Росії, Україна впроваджує сміливі реформи та впевнено рухається до членства в ЄС.
Європа повністю підтримує цей рішучий і трансформаційний шлях.
Програма Ukraine2EU допоможе залучити найкращу експертизу державчленів ЄС, щоб забезпечити Україні необхідну підтримку на шляху до європейського майбутнього, зазначила єврокомісарка з питань розширення Марта Коc.
Ця програма є ключовим механізмом підтримки української влади у складному процесі вступу до ЄС та реалізації необхідних реформ.
Використовуючи досвід країнчленів ЄС, Програма допомагатиме Україні пройти всі необхідні етапи на шляху до членства.
Завдяки програмі Ukraine2EU ми зміцнюємо інституційну спроможність України та забезпечуємо стабільний прогрес у напрямку європейської інтеграції, наголосила посол ЄС в Україні Катерина Матернова.
Програмою передбачено надання стратегічної підтримки ключовим українським органам влади, зокрема Офісу віцепремєрміністра міністра юстиції України, Урядовому офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Верховній Раді України, а також українським громадським організаціям, що сприяють цим зусиллям.
За словами віцепремєрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністерки юстиції України Ольги Стефанішиної, запуск цієї програми дозволить Україні досягти ключової стратегічної мети та стати повноправним членом європейської родини у найкоротші терміни.
Своєю чергою міністерка у європейських справах Данії Марі Бєрре переконана, що чим швидше Україна стане членом ЄС, тим сильнішим і стабільнішим буде весь європейський континент.
2030 р.
це дедлайн Глава МЗС Литви назвав крайній термін, коли Україна може стати членом ЄС.
Україна може стати членом Євросоюзу до 2030 р., а можливо, раніше.
2030 це крайній термін.Ми маємо встановити його і відраховувати дедлайни для всіх інших важливих рішень, які треба буде ухвалити, заявив міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс в інтервю РБКУкраїна.
Нагадаємо, цю дату 2030 р.
вперше запропонував президент Литви Ґітанас Науседа.
У лютому він закликав прискорити вступ України до ЄС та зробити шлях України до ЄС невідворотнім.
Будріс пообіцяв, що Литва інвестує найкращі знання та досвід із їх власного процесу приєднання до ЄС.
Він також поділився досвідом Литви перебування в Євросоюзі.
За його словами, за 20 з лишком років литовська економіка виросла в 5 разів.
Доходи виросли в 5 разів.
Це просто диво, у 2004 р., коли ми стали членом, я навіть не міг цього уявити, що ми будемо майже на такому ж рівні як інші європейські столиці.
І це доказ того, що ви можете так само.
І так само буде з пенсіями.
Наші пенсіонери, ви будете здивовані, але вони нині мають у 5 разів вищі пенсії, аніж це було 20 років тому.
Водночас, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила, що процес набуття членства в ЄС завжди незмінно враховує досягнення і заслуги.
Зокрема, треба виконати певні умови та втілити реформи.
За її словами, в ЄС не встановлюють чітких дат для майбутнього вступу, але якщо українці продовжать реформування країни з незмінною швидкістю і якістю, тоді можливо, завершення підготовки до вступу станеться раніше, ніж у 2030 р.
Своєю чергою очільник департаменту з питань розширення та східного сусідства Герт Ян Купман, генеральний директор Європейської комісії з питань розширення та східного сусідства нагадав, що ЄС це не лише доступ до благ, якими користується кожен його мешканець, а й чималий список правил.
І кожен громадянин України мусить бути готовий їх виконувати.
Не забувайте, що переговори про вступ насправді не зовсім є переговорами про вступ.
Ви вступаєте в клуб.
І Потрібно прийняти правила цього клубу, сказав він.
Як просувається Україна та хто стає назаваді Зараз триває активний скринінг законодавства України.
Усі закони розбили на 6 кластерів, аби простіше було звіряти з європейським зразком.
Цьогоріч за президентства Польщі і Данії у раді ЄС Україна ставить амбітну мету відкрити якщо не всі, то бодай 3 з 6 таких кластерів.
Заступник керівника офісу президента Ігор Жовква зізнається свою домашню роботу у цьому питанні Україна вже виконала, а буксують увесь процес тепер у Брюсселі.
Так, іноді нам треба прискорювати ЄС і деякі країничлени.
Премєрміністр згадав сьогодні три кластери, які вже пройшли процедуру скринінгу.
Ще раз нагадаю це кластер основ, внутрішній ринок і зовнішні відносини.
Три кластери, які вже виконала Україна, каже він.
Цю проблему під час спілкування з ТСН визнала і Матернова.
За її словами, зараз ми перебуваємо в процесі пошуку консенсусу серед 27 державчленів, щоб зробити наступний крок і розпочати переговори.
На її думку, цього року ми будемо на шляху відкриття всіх кластерів.
Винуватицею затримки є Угорщина.
Крім того, що Будапешт категорично відмовляється надавати Києву військову допомогу і виступає за налагодження відносин із Москвою, із кожним разом там вигадують все нові й нові претензії до українців перед вступом.
Премєрміністр Угорщини Віктор Орбан навіть оголосив проведення референдуму серед громадян, аби ті сказали, чи хочуть вони бачити Україну в ЄС.
Щоправда, опитування сформулювали зі спекулятивним текстом.
До прикладу, замість переваг приєднання до ЄС України Будапешт пропонує своїм громадянам ознайомитися із 7 ризиками, які нібито несе майбутнє членство України.
Офіційний Будапешт робить усе можливе, щоб блокувати вступ України до ЄC.
Тут згадується начебто притиснення в Україні угорської національної меншини, залякування власних громадян, що зі вступом до ЄCтакої країни, як Україна, значно погіршаться конкурентні можливості угорських фермерів і рівень життя в Угорщині буде падати.
Не забули в офісі Орбана згадати тему дешевої української робочої сили, що може начебто знизити заробітну плату, загрожувати робочим місцям і пенсіям.
Західні видання з посиланням на анонімних європейських посадовців пишуть, що поведінка угорської сторони багатьом обриває терпець.
У Брюсселі вже шукають шляхи, як це обійти.
Зокрема там розмірковують про можливість прийняття рішень більшістю голосів та відмову від принципа одностайності.
Вікторія Хаджирадєва
Останні новини
