Не демобілізація, а відпочинок: яку альтернативу пропонують захисникам
ua.korrespondent.net
Thu, 03 Apr 2025 16:44:00 +0300

Щоб Путін всіх не убив Питання демобілізації тих військових, які вже тривалий час стоять на захисті країни, обіцяють вирішити давно.
Ще минулого року, коли Верховна Рада розглядала законопроєкт про мобілізацію, в ньому, зокрема, передбачалися конкретні терміни служби для військових.
Але норму про демобілізацію з документа прибрали.
У Міноборони пообіцяли протягом трьох місяців розробити окремий законопроєкт про демобілізацію.
Та й досі його не підготували.
На думку багатьох військовослужбовців і їхніх родин, відсутність чітких термінів служби є чи не основною причиною самовільного залишення частини СЗЧ і дезертирства в ЗСУ.
Проте навряд чи можливе ухвалення та запровадження відповідного закону.
Наприкінці січня цього року президент України Володимир Зеленський заявив, що якщо завтра половина армії піде додому, то тоді треба було в перший день здаватися, бо зараз російський президент Володимир Путін убє всіх.
І в Міноборони розробили не закон, а новий механізм ротації на фронті, який передбачає кілька місяців відпочинку після 90 днів безперервної служби і участі у бойових діях.
Це якраз той механізм, про який також зазначає в своєму зверненні міністр оборони, розроблений механізм ротації після 90 днів участі безпосередньо в бойових діях людина має право на відпочинок, знову ж таки, протягом декількох місяців.
Це та альтернатива звільненню чи встановлення чітких термінів служби Пан Умєров говорить, що ці рекомендації вже розроблені, будемо очікувати, зазначив народний депутат, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський в ефірі Радіо Свобода.
Він пояснив, що на рівні закону таку альтернативу неможливо врегулювати, тому, найімовірніше, це будуть підзаконні нормативноправові акти, директиви головнокомандувача Збройних сил.
Це має бути директива або рішення ставки, або наказ головнокомандувача Тому що на рівні закону ми не можемо врахувати особливості бойових дій, коли яка кількість людей може бути звільнена, сказав депутат.
Веніславський додав, що закон про чіткі терміни служби вже розроблений, однак наразі він не бачить можливостей для його ухвалення.
Сьогодні буквально на адресу Комітету з питань національної безпеки, оборони і розвідки прийшла відповідна інформація за підписом міністра оборони Рустема Умєрова, який зазначив, що законопроєкт відповідний розроблений.
В ньому передбачаються різні варіанти звільнення з військової служби після 36, 18 чи 12 місяців безперервної служби в зоні бойових дій чи безпосередньої участі в бойових діях.
Але є позиція Генштабу, є реальна ситуація на фронті.
І в умовах, коли Росія на різних напрямках намагається тиснути, ухвалення такого закону одномоментно призведе до звільнення дуже великої кількості людей, що матиме дуже негативні наслідки.
Тому на цей момент говорити про те, що ми цей законопроєкт отримаємо, і він буде проголосований, це, як я вже неодноразово вам говорив, надто оптимістично, підсумував політик.
Право на звільнення зі служби Тим часом існують визначені ст.
26 закону Про військовий обовязок і військову службу підстави, згідно з якими окремі військовослужбовці мають право піти зі служби демобілізуватися.
Звільнення з армії можливе, якщо військовослужбовець досяг віку 60 років не може далі нести службу через стан свого здоровя, але для підтвердження цього необхідно отримати відповідний висновок ВЛК військоволікарської комісії позбавлений волі або покараний її обмеженням, позбавлений військового звання за рішенням суду звільнений з полону і не хоче або не може продовжувати службу в ЗСУ змушений залишити службу через сімейні обставини.
Такими обставинами можуть бути служба обох батьків в армії у той час, коли в сімї є неповнолітні діти якщо військовослужбовець змушений доглядати за дитиною з інвалідністю чи має дружину/батьків з інвалідністю якщо він втратив родичів під час воєнних дій через вагітність для військовослужбовцівжінок та з інших важливих причин.
Окрім того, підставою для демобілізації також може бути ситуація, коли близький родич загинув на фронті або пропав безвісти. Йдеться про таких родичів, як чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний повнорідний та неповнорідний брат чи сестра.
Також демобілізація передбачена для добровольців проєкту Контракт 1825, які підписують контракт на 1 рік служби.
Через 12 місяців ця категорія військовослужбовців отримує право на звільнення зі служби і навіть на виїзд за кордон.
Великий призов у росіян Тим часом у Росії найближчим часом відбудеться найбільший призов на військову службу за останні 14 років.
Указ, підписаний Путіним, передбачає мобілізацію 160 тис.
осіб віком від 18 до 30 років.
У 2025 році російська влада планує збільшити чисельність армії на 1215 дивізій, що еквівалентно приблизно 150 тис.
військових.
Президент України Володимир Зеленський зазначив, що такі дії Кремля свідчать про підготовку до продовження війни, і не тільки проти України, а не до переговорів.
Згідно з оцінками ветерана російськоукраїнської війни, колишнього командира роти батальйону Айдар Євгена Дикого, висловленими в ефірі Radio NV, на сьогодні в Росії майже немає охочих укладати контракти на службу, навіть за високу платню. Тому навіть з новими наборами втрати армії РФ значно перевищують кількість новобранців.
Якщо ще півроку тому у військкомати стояли черги, то зараз ситуація зовсім інша набір значно знизився, і їхні втрати майже в два рази більші, ніж нові поповнення, пояснив Дикий.
За його словами, російська армія поступово зменшується через недостачу людей, які можуть компенсувати значні втрати.
Щодо майбутніх кроків, то Дикий зазначив, що для збільшення армії РФ необхідно провести радикальні зміни оголосити мобілізацію або відправити строковиків на фронт.
Однак, враховуючи настрої в російському суспільстві, навряд чи наважиться Путін на масову мобілізацію чи відправку строковиків на війну, адже це може викликати серйозний протест серед населення.
Без таких заходів армія РФ і далі поступово скорочуватиметься.
Галина Гірак
Останні новини
