Нова угода про копалини: американці хочуть все
ua.korrespondent.net
Tue, 01 Apr 2025 16:01:00 +0300

Тернистий шлях угоди Нагадаємо, Україна і США мали підписати рамкову угоду щодо рідкоземельних металів 28 лютого 2025 року.
У документі йшлося про зобовязання почати переговори зі США щодо другої, детальнішої угоди, яка регулюватиме роботу Інвестиційного фонду відновлення України двосторонньої структури, яку мали б створити Україна і США і куди Україна мала б вкладати 50 майбутніх доходів від нових розробок корисних копалин.
При цьому на поточні доходи Нафтогазу та Укрнафти дія угоди не повинна була поширюватися.
Підписання угоди було скасовано 28 лютого після перепалки президента України Володимира Зеленського, президента США Дональда Трампа і віцепрезидента США Джей Ді Венса в Білому домі.
Втім вже 3 березня Зеленський підтвердив, що Київ готовий підписати угоду зі США щодо корисних копалин за умови взаємної готовності сторін і врахування української позиції.
А 11 березня в Офісі президента повідомили, що Україна і США домовилися якнайшвидше укласти всеосяжну угоду про розробку критичних мінеральних ресурсів.
Втім 27 березня 2025 року повідомлялося про новий варіант угоди про копалини.
І він може бути гіршим для Києва.
Нардеп Ярослав Железняк оприлюднив основні положення нової угоди, зазначивши, що це не фінальний документ і його ще може бути змінено.
За словами нардепа, угода передбачає створення органу управління з пяти осіб, де троє представників США матимуть право вето.
угода безстрокова, охоплює всю територію України та передбачає видобуток усіх існуючих і нових копалин як державними, так і приватними компаніями.
внеском США у реалізацію угоди вважається допомога, надана Україні з 2022 року.
Всі кошти фонду одразу конвертуватимуться у валюту і виводитимуться за кордон, а якщо Україна не отримає передбачені виплати, уряд буде змушений компенсувати їх.
Якщо угода буде прийнята, пише Bloomberg, то вона надасть США величезні повноваження контролювати інвестиції в Україну в проєкти, включаючи дороги та залізниці, порти, шахти, нафту і газ, а також видобуток найважливіших корисних копалин.
Угода надасть США першу претензію на прибутки, перераховані в спеціальний інвестиційний фонд реконструкції, який буде контролюватись Вашингтоном.
Враховуючі кабальні умови договору, слід очікувати нової хвилі тиску на Київ.
Трамп погрожує і розмовляє з росіянами На брифінгу 28 березня президент України Володимир Зеленський прокоментував новий текст угоди про копалини.
Він наголосив, що українська сторона з юристами повинна перевірити надісланий американцями документ.
Глава держави додав, що Україна не визнає військову допомогу США як борг.
За його словами, якщо в угоді будуть ризикові речі, про це повідомлять українцям.
Але подібна риторика точно не подобається американцям.
31 березня Дональд Трамп заявив, що Зеленський хоче відмовитися від важливої угоди щодо корисних копалин.
Він пригрозив значними проблемами у разі прийняття такого рішення.
Вже 1 квітня Трамп продовжив атакувати Зеленського.
Мовляв, український президент намагається переукласти договір про рідкоземельні метали.
Він вкотре звинуватив експрезидента США Джо Байдена у некомпетентності.
За словами Трампа, йому слід було б попросити рідкісноземельні метали в України або вимагати надати гарантії погашення кредитів у тій чи іншій формі.
Як пише CNN, Трамп заявив, що українська сторона нібито повязує підписання угоди про надра зі вступом до НАТО.
Також він зазначив, що саме прагнення нашої держави до вступу в Альянс могло стати причиною війни.
Станом на 31 березня, Україна та США вже обговорили новий драфт угоди щодо корисних копалин, яку запропонувала американська сторона.
Але не лише українці спілкуються з американцями.
Того ж дня стало відомо, що Москва і Вашингтон розпочали власні дискусії про різні рідкісноземельні метали та проєкти в Росії.
Серед потенційних варіантів співпраці двох країн з видобутку рідкоземів можуть розглядатися родовища у Якутії та у Красноярському краї.
Своєю чергою, аналітики ISW впевнені в Росії активно намагаються підірвати укладення потенційної угоди щодо корисних копалин між США та Україною.
І саме тому пропонують свої рідкоземи.
З іншого боку, не факт, що угоду про копалини в новому вигляді захоче підписувати Україна.
Україну в руки Путіну Як розмірковує британський економіст, експерт з питань України Тімоті Еш в колонці для NV, договір між Україною та США про рідкоземельні метали читається майже як Версальський договір, навязаний Німеччині Францією після Першої світової війни.
Він зауважує якщо перша угода США про корисні копалини з Україною мала доволі поганий вигляд, то новий текст став ще гірше.
Порівняно з ним перший скидається на благодійність.
Хтось може назвати це здирництвом, хтось майже колоніальною експлуатацією, зазначив економіст.
Еш додає, що ця угода діє як гальмо зростання для країни, а не як його двигун.
Бо якщо США прагнуть накласти руку на український мінеральносировинний та інвестиційний простір, міркує економіст, що залишається для інших партнерів Тобто Європі чи Азії немає сенсу інвестувати в Україну за наявності цієї угоди.
Ба більше, Україна може взагалі не вступити в ЄС через договір зі Штатами.
ЄвроПравда проаналізувала новий текст угоди із США про надра, і звернула увагу на вимогу про те, що компанії з США отримають ексклюзивне право на нову розробку українських надр.
І лише у разі, якщо якесь родовище не зацікавило жодного американського інвестора, Україна має право пропонувати ліцензію українським та європейським бізнесам, але й тоді 50 вартості ліцензії та ренти йдуть у Фонд.
Це, пише ЄП, не сумісно ані з існуючими домовленостями України з ЄС, ані з принципами конкуренції у Євросоюзі, до якого Україна прагне вступити.
Але повернемось до колонки Еша.
Він пише, що через цю угоду Україна буквально втратить суверенітет, а з ним і права власності на активи, отримає підрив фіскальної та платіжної позиції, ризики відтоку капіталу.
І якщо Україна насправді підпише цю угоду, то покаже всім, що вона повністю залежить від будьякої забаганки Трампа, і буде піддаватися тиску з боку двох держав, Росії та США.
Підписуючи цю угоду, Україна передає своє майбутнє Трампу і Путіну, вважає економіст.
І як зауважує в ефірі FREEДОМ політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак, у нинішньому проєкті угоди є ще один пункт, на який ніколи не погодиться Україна.
Йдеться про визнання всієї колишньої грантової допомоги в період адміністрації Джо Байдена як внеску Сполучених Штатів у цей фонд реконструкції.
По суті, це визнання Україною боргу й ось цей американський внесок просто пролонгується як минула інвестиція.
Це створює певні кабальні наслідки для України, каже експерт.
Постернак цитує західні видання, в яких угоду порівнюють з репараціями України Штатам.
Він впевнений, що президент України не підпише подібний документ.
Крім того, в нинішньому варіанті угода не відповідає Конституції України.
Якщо ця угода не відповідає інтересам українського народу, то вона не буде підписана і ратифікована Верховною Радою України, додає він.
Валерія Шипуля
Останні новини
