Всього година такої розваги ввечері й ризик безсоння підвищується на 59 відсотків
www.rbc.ua
Tue, 01 Apr 2025 07:00:42 +0300
Безсоння це одна з найпоширеніших проблем зараз у багатьох людей, яка впливає на самопочуття, працездатність, енергію та психологічний стан.
І існує багато факторів, які роблять наш сон набагато гіршим або взагалі його крадуть.
Яка популярна вечірня розвага може підвищити ризик безсоння на 59, розповідає РБКУкраїна проєкт Styler з посиланням на Newsweek.
Вчені з Норвегії провели дослідження, для якого залучили понад 45 000 добровольців.
Вони провели опитування і зясували, що ризик безсоння підвищується у 59, якщо ви берете з собою у ліжко смартфон або планшет.
І для такого негативного результату достатньо однієї години з гаджетом ввечері.
Учасників запитували про їхні звички використовувати екрани перед сном, зокрема про те, як довго вони користувалися і які види діяльності вони обирали перегляди фільмів, навчання, прослуховування аудіоконтенту, скролінг новин або рілсів у соцмережах.
Потім відповіді проаналізували та порівняли з показниками сну, включаючи середній час сну та пробудження, труднощі з засипанням або збереженням сну протягом всієї ночі, денну сонливість і те, скільки негативні симптоми спостерігалися місяць, три або більше.
Результати були очевидними більше часу з екраном корелювало з меншим сном, але виною тому були не лише соціальні мережі.
Додаткова година перегляду будьчого на екрані була повязана зі збільшенням ризику симптомів безсоння на 59 і скороченням тривалості сну в середньому на 24 хвилини.
За словами автора дослідження Гуннхільд Йонсен Хетланд з Норвезького інституту громадського здоровя, тип екранної активності має навіть менше значення, ніж загальний час, проведений за екраном у ліжку.
Ми не виявили суттєвих відмінностей між соціальними медіа та іншими видами діяльності на крані, що свідчить про те, що використання екрана саме по собі є ключовим фактором порушення сну.
Ймовірно, через зсув у часі, коли використання екрана затримує сон, забираючи час, який мав би витрачатися на відпочинок, каже вчена.Смартфон або компютер перед сном збільшує ризик безсоння на 59 фото freepik.com Загальновідомо, що сон має вирішальне значення для психічного та фізичного здоровя, сучасні звички перед сном все частіше включають екрани, програми та сповіщення усе це може тримати мозок у стані підвищеної готовності ще довго після вимкнення світла.
Проблеми зі сном дуже поширені серед студентів і мають значні наслідки для психічного здоровя, академічної успішності та загального самопочуття.
Враховуючи широке використання екранів у ліжку, ми мали на меті дослідити звязок між різними видами діяльності перед екраном і режимом сну.
Ми очікували, що використання соціальних мереж може бути сильніше повязане з поганим сном, враховуючи їх інтерактивну природу та потенціал для емоційної стимуляції, додала Хетланд.
Нейробіолог і фахівець зі сну Челсі Роршайб розповіла, що doomscrolling навязливе споживання негативних новин онлайн може викликати інтенсивну фізіологічну ланцюгову реакцію в мозку.
Вчені наголошують, що хоч дослідження не виявило причинонаслідковий звязок, результати підтвердили чіткий висновок якщо ви погано спите, можливо варто переглянути ваші вечірні звички та припинити дивитися в екран перед сном.
Якщо вам важко спати й ви підозрюєте, що час за екраном може бути фактором, спробуйте зменшити використання екрана в ліжку, в ідеалі припиніть принаймні за 3060 хвилин до сну.
Подумайте про те, щоб вимкнути сповіщення це дозволить мінімізувати збій сну вночі, радить Хетланд.
Також намагайтеся припинити скролінг ввечері, оскільки ця звичка підвищує рівень стресу, що може призвести до активації мигдалини, області вашого мозку, відповідальної за реакцію на стрес.
Це активує симпатичну нервову систему, що запускає механізм бий або біжи.
Ця реакція на стрес вивільняє кортизол і адреналін, обидва з яких є надзвичайно стимулюючими.
І через них дуже важко заснути та міцно спати всю ніч.
Окрім біохімічної реакції, споживання тривожного контенту, особливо в кінці дня, може спричинити гіперконцентрацію та тривогу, захоплюючи мозок у циклі зворотного звязку, який блокує природний відпочинок.
Вас може зацікавити Вчені розповіли, як соцмережі можуть руйнувати психіку викликають анорексію, марення, нарцисизм та розлади тіла Яке диво з мозком людини може зробити відмова від смартфонів на три дні Як алкоголь у компанії змінює сприйняття людини
Останні новини
