Без ВООЗ та ООН: як Трамп перевертає світову шахову дошку
ua.korrespondent.net
Fri, 07 Feb 2025 16:50:00 +0200
![Без ВООЗ та ООН: як Трамп перевертає світову шахову дошку](https://api.uanews.net/images/67a6200943ff6.webp)
ВООЗ потребує реформи Трамп підписав указ про вихід США із Всесвітньої організації охорони здоровя у перший день другого президентського терміну.
Серед причин зазначено погане управління організацією під час пандемії Covid19 та інших глобальних криз у сфері охорони здоровя, нездатність запровадити терміново необхідні реформи та нездатність продемонструвати незалежність від неприйнятного політичного впливу країнчленів ВООЗ.
Офіційно США покинуть ВООЗ і припинять усі фінансові внески через 12 місяців.
Експерти вважають, що такий крок, ймовірно, поставить під загрозу програми організації.
Бо американці були найбільшими донорами програми.У трійку топспонсорів ВООЗ також входять Німеччина, Фонд Білла та Мелінди Гейтс.
Аналітики підрахували, що у 20222023 роках Штати зробили найбільший внесок 1 млрд 284,3 млн доларів, забезпечивши понад 16 бюджету.
Очікується, що сума пожертвувань Штатів до бюджету на 20242025 роки складе близько 958 млн доларів це 15 загального фінансування організації.
Вихід США з ВООЗ став несподіванкою та загрозою для цієї організації.
Поперше, американські внески є критично важливими для програм ВООЗ, зокрема для боротьби зі спалахами захворювань, таких як епідемії вірусу Марбург та лихоманки Ебола.
Фінансовий директор ВООЗ Джордж Кіріаку попередив, що якщо ситуація не зміниться, організація може зіткнутися з серйозними фінансовими труднощами вже у 2026 році.
Подруге, не виключено, що інші країни також виходитимуть з організації.
Такслідом за Трампом президент Аргентини Хавєр Мілей вирішив вивести країну з ВООЗ.
Рішення ухвалене через глибокі розбіжності в управлінні охороною здоровя.
Потретє, США ризикує втратити світове лідерство у сфері охорони здоровя, каже доктор Ашіш Джа, який працював координатором з реагування на COVID19 в адміністрації Байдена.
В інтервю CNN назвав рішення Дональда Трампа стратегічною помилкою.
ВООЗ є досить важливою організацією, і з відходом Америки вона створює політичний вакуум, який може заповнити тільки одна країна.
Це Китай, вважає доктор Ашіш Джа.
Він прогнозує, що за відсутності американських фінансових вливань, персоналу й досвіду, особливо у відстеженні глобального грипу, який досі залишається однією з найбільших світових інфекційних загроз, ВООЗ ослабне, а Китай, скориставшись ситуацією, отримає більше політичного впливу у світі.
Втім є надія, що США переглянуть своє рішення.
Reuters пише, що адміністрація Трампа розглядає можливість реформування ВООЗ.
План серед іншого передбачає пошук нового керівника серед американців.
Офіційно Трамп заявив, що США можуть повернутися, якщо ВООЗ наведе лад, проте так і не уточнив, що для цього буде потрібно.
Також президент США хоче навести лад в іншій організації Обєднаних Націй.
Другий вихід з Ради ООН з прав людини 4 лютого Трамп розпорядився припинити участь своєї країни в Раді ООН із прав людини і продовжив зупинку фінансування Агенції ООН у справах палестинських біженців UNRWA.
Білий дім в інформаційному бюлетені заявив, що Рада з прав людини не виконала свого призначення і продовжує використовуватися як захисний орган для країн, що здійснюють жахливі порушення прав людини, Вашингтон також засудив її позицію щодо Ізраїлю.
Як і у випадку із ООН, за США одразу почали повторювати інші.
Ізраїль теж вийшов з Ради з прав людини, а фінансування UNRWA призупинили Велика Британія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Швейцарія, Фінляндія, Австралія, Канада, Естонія.
Рішення Трампа аналізує юристка Регіонального центру прав людини RCHR, членкиня Квебекської спільноти міжнародного праваКатерина Рашевська.
Вона підкреслила, що вихід США викликав бурхливу реакцію в світі.
Але він не призведе до саморозпуску або банкрутства органу.
Головним джерелом підтримки Ради можуть бути скоординовані дії її членів, такі як пропозиції до резолюцій та консультації з її органами, пише Рашевська в блозі на 24 каналі.
Вона також зазначає цікаву деталь.
Перед підписанням указу 4 лютого США намагалися знайти альтернативні рішення, які, на думку окремих високопосадовців держави, збільшували б потенціал для ефективної діяльності РПЛ та ООН як глобальної організації.
Cуть таких пропозицій не є публічною, однак прослідковується чітке бажання цілої низки держав, зокрема й України, до виведення ООН з певної кризи інституційного розвитку, пише Рашевська.
І саме про реформу ООН слід поговорити окремо.
Чи вийде США з Радбезу Реформа ООН назріла та перезріла.
Організація мала не допускати глобальних воєн, втім вони розпочались.
А політолог Володимир Фесенко в розмові з Укрінформ так окреслював головні проблеми ООН це відсутність єдності в питанні реформування Радбезу та принципові конфлікти геополітичних інтересів між постійними членами Радбезу.
І звісно, особливий статус постійних членів, які своїм правом вето можуть заблокувати будьяку реформу ООН, що не відповідає їхнім інтересам.
Втім організація демонструє бажання змінитися.
22 вересня 2024 року ООН ухвалила революційний план реформ.
А 28 січня 2025го Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію із закликом до реформування Ради Безпеки ООН.
Документ передбачає розширення членства, переосмислення використання права вето та перегляд ролі Генасамблеї ООН.
Але схоже, що президент Дональд Трамп має на меті кардинальні та швидкі зміни в ООН.
В той час, як він підписував закон про вихід з Ради з прав людини, то вилив критику на Організацію.
У неї великий потенціал, і, виходячи з цього потенціалу, ми будемо продовжувати підтримувати її, але вони повинні зібратися з силами.
Якщо чесно, управління ним не дуже добре, і вони не виконують свою роботу, зазначив він.
Голос Америки зазначає, що на думку президента США ООН має приносити Штатам більше конкретної користі і республіканці його підтримують.
Я вважаю, що є сенс оцінити роботу кожного агентства ООН та визначити, чи приносить воно користь Америці, і щоб вони прозвітували перед нами та показали, що так, приносить.США повинні серйозно розібратися, чи наші подальші внески в ООН чи навіть членство в ООН є корисними для американського народу, сказав під час слухань голова Сенатського комітету з міжнародних відносин сенаторреспубліканець Джим Ріш.
Республіканці і Трамп невимушено розбурхали планету і змусили навіть ООН увійти в новий стан її перманентної стурбованості, пише в блозі для Главкому кандидат історичних наук Сергій Климовський.
Трамп одним розчерком пера зробив Америку знову великою.
Як і обіцяв.
Восени вимагатиме на Генасамблеї реформи ООН та її Радбезу, до чого чотири роки хилив Байден, переконаний Климовський.
Як зазначає аналітик Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Максим Ялі, президент Штатів не вірить в ефективність міжнародних організацій.
Трамп неодноразово критикував як ООН, так і НАТО, а тим більше підрозділи ООН, такі як ВООЗ, особливо під час пандемії коронавірусу, нагадує експерт в розмові з УНН.
Тому зараз ми спостерігатимемо продовження демонтажу міжнародного порядку та тих інституцій, які не довели свою ефективність або стали значно менш ефективними, ніж на ранніх етапах, як, наприклад, Рада Безпеки чи ООН загалом, розповів Ялі.
А кандидат філософських наук Валентин Гладких в ефірі каналу Ісландія міркує, що лиш реформами ООН політика США може не обмежитись.
Я не виключаю, що Штати вийдуть з Радбезу ООН, а в перспективі і з самої ООН.
А який сенс там сидіти, якщо більше нічого не вирішується Вони на сьогоднішній момент можуть спробувати перезавантажити світоустрій загалом, переконаний експерт.
Валерія Шипуля
Останні новини
![додати ще новини](/_next/image?url=%2Fimg%2Ffi-br-refresh.png&w=48&q=75)