Глава «Опори» пояснила, коли можуть пройти перші поствоєнні вибори
glavcom.ua
Fri, 07 Feb 2025 15:44:00 +0200
В Україні під час воєнного стану не проводять вибори.
Коли можуть пройти перші та як це зробити правильно на законодавчому рівні, пояснила Ольга Айвазовська, голова правління громадянської мережі Опора, у проєкті громадської ініціативи Голка Мости України, інформаційним партнером якого виступає Главком.
Айвазовська розповіла, що дату проведення післявоєнних виборів потрібно рахувати від завершення правового режиму воєнного стану.
За її словами, у світовій практиці постконфліктні вибори це 912 місяців підготовки.
Тобто, знадобиться від 6 до 12 місяців, якщо не доведеться вирішувати глобальні проблеми.
Якщо говорити про вибори в Україні, перше потрібно визначитись, на якій території ми можемо їх організувати, навіть після режиму припинення вогню.
Для цього має бути аудит безпеки по всій країні чи є інфраструктура, у тому числі в разі обстрілів в день виборів або безкінечних сирен.
Якщо це школа або громада близько до потенційних обстрілів В день голосування Росія може йти на ескалацію, то тоді там треба збудувати шелтери.
Жертви можуть делегітимізовувати процес або його паралізувати один обстріл в день виборів може призвести до падіння явки по всій країні, зазначає Айвазовська.
Айвазовська зауважує, що має бути спеціальний окремий закон, який створить основу для реалізації права в нових умовах для когось це голосування за кордоном, для когось неподалік від лінії розмежування.
Для когось участь у виборах людини, яка ще не засуджена, але вже відбуваються слідчі дії і є підстави вважати, що вона чинила воєнні злочини або злочини в контексті шкоди нацбезпеці.
У нас є заборонені партії.
Але ці політики можуть трансформуватись в іншу політичну силу і йти на вибори.
Чи може це нести загрозу нацбезпеці Так, і для цього має бути рішення.
Також, чи насправді ми підходимо люстраційним методом до перших повоєнних виборів.
Такої дискусії зараз немає, зауважує Айвазовська.
Нагадаємо, раніше США заявили про необхідність проведення виборів в Україні, аргументуючи це тим, що більшість демократичних країн проводять вибори під час війни.
Росія маніпулює і поширює фейки про те, що влада в Україні нібито нелегітимна.
Хоча під час воєнного стану вибори проводити заборонено Конституцією.
Зеленський в інтервю британському журналісту Пірсу Моргану заявив, що під час війни не може бути жодних виборів.
Також посол України в США Оксана Маркарова повідомила, що Україна готова і надалі пояснювати, чому проведення виборів під час війни неможливо реалізувати.
Останні новини
більше новин