Подвійний обмін: Україна дає Трампу надра, він своїм виборцям - перемогу
ua.korrespondent.net
Thu, 06 Feb 2025 18:20:00 +0200
Гарні чоботи, треба брати У Кремлі болісно відреагували на заяву президента Дональда Трампа про те, що США готові розглянути пропозицію України зброя в обмін на надра, що передбачає продовження військової допомоги нам за нової адміністрації Білого дому.
Це пропозиція купувати допомогу, тобто не продовжувати її надавати на безоплатній чи іншій основі, а саме забезпечувати її на комерційній основі, обурювався з цього приводу речник Путіна Дмитро Пєсков.
Але Трамп таки збирається копати звідси і до перемоги, іронізує політтехнолог Михайло Шейтельман в ефірі свого YouTubeканалу.
Він також нагадує, що саму цю ідею невипадково підказав українській владі сенаторреспубліканець Ліндсі Грем ще у червні 2024 року.
Україна має великі запаси корисних копалин.
Якщо Росія переможе, то частина цих ресурсів дістанеться Китаю, сказав Грем.
Вони сидять в Україні на 10 трильйонах доларів у критично важливих корисних копалинах.
Вони могли б бути найбагатшою країною в Європі.
Я не хочу віддавати ці гроші та активи Китаю.
Допоможіть Україні зараз, вони можуть стати найкращим бізнеспартнером, про якого ми колись мріяли.
Давайте допоможемо їм виграти війну, якої ми не можемо дозволити собі програти.
Давайте знайдемо рішення цієї війни.
Вони сидять на золотій жилі, цитує він слова Грема.
На думку Шейтельмана, Грем таким чином надав нам ось такого масштабу неміряну послугу, представивши Україну Трампу як бізнесможливість, а не як проблему, куди треба вкладати справді великі гроші, котрі американський президент витрачати не любить.
Давайте станемо для Трампа бізнесможливістю.
Він хоче про бізнес давайте з ним говорити про бізнес.
Йому не подобається про війну, йому не цікаво просто витрачати гроші на зброю.
А про бізнес він хоче тому моя проста дуже думка звучить так треба віддати йому все, що у нас є під землею.
Сказати хлопці, все американське.
Але воно під землею.
Все, що над землею все наше, все що під землею ваше, американське.
Будь ласка, видобувайте, скільки ви кажете, 10, 12 трильйонів доларів, наголосив він.
Разом із тим Шейтельман нагадав, що для видобутку таких обємів копалин знадобляться десятиліття, якщо не століття.
І це є додатковим плюсом також.
Ми всі будемо зайняті на всі ці десятиліття, просто вся Україна обслуговуватиме ці компанії хтось працюватиме на ці компанії безпосередньо у шахті, хтось готуватиме їм обіди у ресторані, хтось возитиме їх на таксі тощо.
А тепер у грошах 10 трильйонів на 50 років це 200 млн доларів на рік.
Це наш ВВП довоєнний, щоб ви розуміли.
Тобто, виробляючи тут на таку суму, вони просто тупо подвоять наш ВВП.
Вони будуть платити всі податки тут, вони будуть платити всі зарплати тут, вони купуватимуть поставки у нас.
Й отримаємо, що наш ВВП у найближчі 50 років подвоїться, підрахував він.
План пояснення Втім, за словами відомого журналіста і публіциста Віталія Портникова, головне зараз аби продовжувалася військова допомога Україні.
Тому що абсолютно очевидно, що без цієї допомоги Україні буде дуже важко зберегти не тільки територіальну цілісність, але й суверенітет, як такий.
І мені абсолютно не цікаво, якими заявами Дональд Трамп обставляє свою готовність Україні допомагати.
Ми памятаємо, що він під час передвиборчої кампанії, у перші дні після того, як перебував на посаді президента, висловлював певні сумніви щодо того, як Україні допомагати.
Критикував і він, і багато хто з його соратників те, що ця допомога йде у повітря, і що немає ніякого сенсу допомагати Україні без розуміння того чим ця допомога має закінчитися.
Й от тепер ми бачимо, що є певний мотив, яким, принаймні, Трамп для своєї аудиторії може пояснювати продовження допомоги, сказав він в інтервю Анні Валевській.
При цьому Портников каже, що сама ідея запропонувати Штатам рідкоземельні метали в обмін на зброю за великим рахунком, не стільки економічна практика, скільки теорія.
На сьогоднішній день немає ані безпеки для інвестицій, ані розуміння, коли закінчиться війна, ані розуміння, які будуть потрібні технології, ані розуміння, які саме інвестори готові в це вкластися.
Я вже не кажу про те, що десь 6070 українських цих рідкоземельних металів знаходяться на окупованих територіях, зауважив він.
Ось саме тому Портников переконаний згода Трампа на таку пропозицію української влади пояснюється тим, що це план пояснення, чому буде продовжуватися допомога.
Водночас він прокоментував доречність та змістовність дискусії всередині України продопустимість такої угоди.
Українці дискутують з приводу того, чи можемо ми дати Трампу доступ до цих родовищ, чи не можемо Ну послухайте, для того, щоб ця дискусія була плідною, потрібно щоб зберіглася українська держава Тому що, якщо на цій території буде суверенітет Російської Федерації, тут буде китайський інвестор не американський.
Він буде вкладати гроші в російське родовище мінералів, металів на території, яка буде оголошена Росією.
От і все, продовжив він.
Також Портникову здається абсолютно очевидним, що це підписанням подібної угоди можна гарантувати доступ до родовищ але з часом, якщо Україна буде членом Європейського Союзу, буде змінюватися й законодавча база для інвесторів.
У будьякому разі, якщо буде змінюватися законодавча база для інвесторів, якщо ми зможемо будувати в своїй країні якісь підприємства по переробці цих металів це буде одна історія.
Якщо не будемо мати можливості інша.
Потім то вам сказав, що через 20 чи 30 років, коли ця розробка почнеться, світу будуть потрібні саме ці метали Може на цей момент, враховуючи розвиток науковотехнічного прогресу, це вже буде далеке технологічне минуле.
Й потрібні будуть абсолютно інші метали, які будуть в абсолютно інших країнах, а Україна з її родовищами рідкоземельних металів нікого не буде цікавити Так було з багатьма країнами, які виробляли якісь дуже потрібні, дуже важливі речі.
А потім колесо науковотехнічного прогресу робило оберт, і про ці країни забували, ніби їх ніколи на економічній мапі світу не було.
Так, до речі, може бути з нафтовими країнами, з Саудівською Аравією, з Росією, з Обєднаними Арабськими еміратами, з тими ж самими Сполученими Штатами, продовжив експерт.
За його словами, нині нафта є головним джерелом, і Трамп стимулює її видобуток, але пройде 10 років, й зелена енергетика і нові якісь види енергетики остаточно поховають викопне паливо.
І країни, які заробляють мільярди доларів на цьому викопному паливі, можуть стати економічною периферією.
Так що я не поспішив би щодо дискусії з приводу того, кому давати доступ до того, що не розробляється і невідомо коли буде розроблятися.
Я завжди вважаю, що треба вирішувати актуальні задачі чи збережеться українська держава на політичній мапі світу найближчі 56 років, чи зникне з цієї політичної мапи без перспективи бути відновленою, тому що росіяни зроблять все можливе, щоб це була класична Росія, резюмував Порников.
Ірина Носальська
Останні новини
більше новин