Не створюватимуть термінаторів: що передбачає базова військова підготовка
ua.korrespondent.net
Tue, 04 Feb 2025 18:30:00 +0200
Виженуть з вишу та не приймуть на держслужбу Україна розбудовує власну систему проактивного захисту, яка, за словами народного депутата Олександра Федієнка, залишатиметься актуальною протягом усієї історії країни.
Проте метою цієї підготовки не є створення термінаторів.
Про це він сказав у інтервю агентству УНІАН.
Є декілька основних моментів, котрі визначать, як відбуватиметься теоретичне та практичне опанування знаннями та навиками під час вивчення базової воєнної підготовки.
Ця підготовка має замінити звичну для українців строкову службу.
Тобто молоді чоловіки більше не служитимуть в армії обовязкову строкову службу.
Прийнятий законопроєкт 12076 передбачає два види військової підготовки для чоловіків базову військову підготовку та базову військову службу.
Базова військова підготовка, яка почнеться з вересня цього року, проводитиметься під час навчання у виші, а базова військова служба практикуватиметься замість строкової служби і буде доступною для тих, хто не навчається в університеті.
Відповідно до законодавства, починаючи з 18 років, кожен чоловік повинен пройти базову військову службу, обравши час проходження її самостійно, однак це має відбутися до досягнення 25 років.
До цієї військової служби не залучатимуть громадян, які пройшли базову військову підготовку у вищих навчальних закладах.
Термін навчання на базовій військовій підготовці буде визначено окремою постановою Кабміну.
Для тих, хто вперше претендує вступити на державну службу, службу в органах місцевого самоврядування, влаштуватися на роботу в прокуратуру, а також для інших громадян за бажанням базова військова служба буде проводитися в навчальних центрах Збройних сил.
Термін проходження базової військової служби у мирний час становитиме 5 місяців, у воєнний 3 місяці.
Новий закон також визначає, що перед направленням на практичні заняття усі чоловіки та жінки на добровільних засадах, окрім курсантів військових вишів, закладів освіти, які готують поліцейських, зобовязані пройти медичний огляд.
Не лише військові знання За словами Федієнка, відтепер студенти чоловічої статі в українських університетах обовязково проходитимуть як теоретичну, так і практичну підготовку з базової загальновійськової підготовки БЗВП.
Ті, хто не виконуватиме ці вимоги, можуть бути відраховані з навчальних закладів або ж не допущені до роботи в державних структурах, таких як прокуратура та органи влади.
Згідно з планом Міноборони, курс БЗВП розпочнеться у вересні 2025 року і триватиме 300 академічних годин, з яких 90 годин будуть відведені на теоретичні заняття, а решта на практичне опанування здобутих знань.
Студенти, які пройдуть повний курс цієї підготовки, повинні будуть скласти військову присягу.
Теорію мають пройти всі студенти і чоловіки, і жінки.
Практичний же курс є обовязковим лише для чоловіків, які придатні до військової служби за станом здоровя.
Жінки проходитимуть практику тільки за власним бажанням і після проходження медичного огляду, зазначив заступник міністра оборони України бригадний генерал юстиції Сергій Мельник.
За його словами, під час навчань студенти отримають базові знання з тактичної, розвідувальної та психологічної підготовки, домедичної допомоги та основ військової дисципліни.
Також вони опанують навички поводження зі зброєю.
Після проходження БВП студенти складатимуть військову присягу та отримають сертифікат і військооблікову спеціальність.
У навчальних закладах будуть викладати студентам базову підготовку військові інструктори або ветерани з досвідом участі в бойових діях.
Програма передбачає також отримання навичок поводження з медичними засобами, управління дронами, тактичні дисципліни, а також обовязкові заняття з використання зброї.
Ця програма інтегруватиметься безпосередньо в навчальний процес університетів, а практичні заняття будуть проводитися як в самих закладах, так і в навчальних центрах чи на військових полігонах.
Заняття включатимуть не лише використання вогнепальної зброї, але й тренування з медичних та інших практичних аспектів.
Програма не ставить мети перетворити студентів на професійних солдатів, а швидше дає їм базові навички для самозахисту та на випадок надзвичайної ситуації.
Що стосується мобілізації, то навіть після проходження підготовки студенти не будуть мобілізовані до того, як їм виповниться 25 років.
Адже це передбачає чинне законодавство.
У свою чергу Міністерство освіти забезпечить фінансування навчальних програм, зокрема на закупівлю макетів зброї.
Також, за словами Федієнка, для студентів все буде безкоштовно, оскільки держава покриває витрати на цю підготовку.
Кого звільнять від вишколу Також важливо, що для громадян з 18річного віку, які пройшли або не пройшли базову військову службу або базову військову підготовку, передбачена відстрочка до досягнення ними мобілізаційного віку.
Проте юнаки до досягнення 25 років мають право за власним бажанням долучитися на лав ЗСУ за контрактом.
Від проходження базової загальновійськової підготовки у закладах вищої освіти всіх форм власності можуть бути звільнені громадяни котрих визнали за станом здоровя непридатними до військової служби котрі до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах котрі вже проходили військову службу.
Згідно з ухваленим законом, жінки можуть пройти базову військову підготовку лише добровільно.
Обовязкова мобілізація їх також не передбачена.
Разом з тим, закон передбачає, що придатних за станом здоровя та віком громадянок України, які добровільно виявили бажання пройти базову військову службу, беруть на військовий облік призовників за їхньою заявою лише безпосередньо перед направленням їх на базову службу.
Тих жінок, хто має спеціальність або професію, споріднену з відповідною військовообліковою спеціальністю визначені в переліку Міністерства оборони, беруть на облік військовозобовязаних за бажанням.
Галина Гірак
Останні новини
більше новин