Фальстарт небезпеки: чи стануться незабаром в Україні вибори
ua.korrespondent.net
Mon, 03 Feb 2025 16:30:00 +0200
Головні риси плану Спецпредставник президента США Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог нещодавно заявив, що Росія та Україна повинні будуть піти на поступки, якщо вони сподіваються домовитися про врегулювання війни.
Президент України Володимир Зеленський вже дав зрозуміти, що помякшить свою позицію щодо територій.
І Путіну також доведеться помякшити свої позиції.
Згодом і, ймовірно, найближчим часом ми проведемо дискусії з усіма.
І це добре для обох сторін, цитує Келлога європейське бюро Радіо Свобода із посиланням на його інтервю Fox News.
Спецпредставник Трампа також підкреслив, що Вашингтон хоче, аби Україна провела вибори можливо, до кінця цього року особливо якщо буде досягнуто перемиря.
За словами політтехнолога Михайла Шейтельмана, до слів Келлога треба ставитися серйозно адже він офіційно є людиною, котрій доручено розрулити українськоросійське протистояння. Перша реакція України на цю заяву виявилася зрозуміло обережною.
Так, радник Зеленського з комунікацій Дмитро Литвин 2 лютого повідомив українська сторона ще не бачила повного інтервю Келлога, лише кілька цитат про вибори, тому важко повністю оцінити його позицію.
Але якщо його план лише припинення вогню та вибори, то це провальний план.
Тільки ці дві речі Путіна не злякають, зауважив Литвин,пише Громадське.
При цьому він підкреслив небезпеку з боку Росії, котра может павтаріть напад на Україну після припинення вогню.
Використовуючи для цього, зокрема, підтримку свого стратегічного партнера, Північної Кореї.
Отже ми, безумовно, хотіли б побачити глибший підхід з боку офіційних осіб ключових партнерів, пояснив Литвин.
Водночас радник президента зазначив, що Трамп на зустрічах із Зеленським глибоко і мудро говорив про ситуацію та про те, що насправді може тиснути на Путіна.
Підміна вдаваної нелегітимності справжньою Однак не всі в Україні, схоже, відрізняються помірністю ставлень, властивою Литвину за посадовим обовязком.
І багато хто вже почав метушливо готуватися до виборів.
Біля метро стали роздавати передвиборчі газети.
Здоровий глузд в нашій країні, схоже, пішов у відпустку, прихопивши з собою інстинкт самозбереження, пише у Facebook український підприємець і громадський діяч, викладач у KyivMohyla Business School Валерій Пекар.
І це при тому, що вибори в Україні під час війни неможливі конституційно.
Якщо уявити, що воєнна інтервенція РФ триває, воєнний стан в Україні продовжується, але вибори хтось вирішує провести, то слід чекати значного послаблення України як держави в умовах зовнішньої агресії.
Оскільки політики вклиняться у боротьбу один проти одного.
Також дуже важливо розуміти, що вибори це не просто надрукувати бюлетені, проголосувати й кинути їх у скриньки, а це про цінності та принципи.
Вибори не можуть бути просто механічним процесом.
Всі виборчі процедури залежать від цінностей та принципів.
Якщо ці принципи не будуть дотримані, то виникає питання хто такі вибори визнає у світі, попередив свого часу експерт з конституційного права Центру політикоправових реформ, ексзаступник голови ЦВК, заслужений юрист України Андрій Магера в ефірі Еспресо.
За словами експерта, вибори в Україні можна буде провести лише після закінчення дії воєнного стану.
Котрий, звісно, ніхто не скасує, доки триватиме агресія Росії проти України.
Якщо ми проведемо вибори, які не будуть дотримуватись головних демократичних цінностей та принципів, то відповідно й підтримка в ООН для нас зміниться.
Бо країни, до прикладу Глобального Півдня, велика частина з яких голосували на підтримку територіальної цілісності України, можуть змінити свою позицію щодо нас.
Вони можуть просто заявити, що не визнають нову владу в Україні.
Тому, очевидно, що вибори можна проводити лише тоді, коли закінчиться дія воєнного стану в Україні, наголошує Магера.
Так кому це тоді потрібно На думку журналіста, бізнесмена, нардепа восьмого скликання Вадима Денисенка, перший етап переговорів росіяни спробують зірвати руками українців.
Вимога виборів це, дефакто, і є тим самим формальним приводом для відтермінування реальних переговорів, зауважив він у Facebook.
Тим часом, кажуть фахівці, американська військова допомога Україні при затягуванні процесу може поступово зменшитися, що дасть росіянам додаткові можливості на полі бою.
При цьому вимога термінового проведення виборів без гарантій безпеки, без реєстрів виборців, без законодавства чинне законодавство не встановлює правових норм для таких виборів, без участі військослужбовців, в умовах обмежень воєнного стану щодо свободи слова й зібрань призведе до того, що більшість громадян вважатимуть переможця хто б це не був нелегітимним, попереджає і Пекар.
Так само нелегітимним переможця перегонів вважатимуть й самі західні партнери у тому числі ті, котрі нині вимагають виборів.
Це пастка, наголошує Пекар.
Не дарма ж нещодавно саме Путін в інтервю російському пропагандисту Зарубіну заявив, що президент України нібито навіть в умовах військового стану не має права на продовження своїх повноважень.
То чи є якийсь вихід із того глухого кута, куди Росія руками посередників намагається загнати Україну За словами українського політика та дипломата Романа Безсмертного, хоч ворог завдає дуже сильних ударів всередині країни, які повязані з конституційністю процесу, виборами, політичними процесами, рішення існує.
Тут посилитися можна за рахунок того, що влада та опозиція міцніше починають співпрацювати, тобто те, що називається уряд національної єдності.
Це зрозумілі всім і відомі елементи політичної структури в державі взаємодія президента, парламенту, уряду, інформаційна спрямованість певних речей, діалоги з суспільством.
Над цим усім треба працювати для того, щоби приїхавши у Вашингтон на зустріч із президентом США Дональдом Трампом, сказати Ось, наша позиція перше, друге, третє.
Наші аргументи перше, друге, третє, четверте.
Наше суспільство веде себе ось таким чином, тому в цьому відношенні необхідний діалог.
Діалог насамперед на політичному рівні, який би оформлявся у вигляді певних матеріалів та статей, резюмує він у свіжому інтервю Громадському Радіо.
Ірина Носальська
Останні новини
більше новин