В НБУ очікують зростання ВВП та зарплат, а також зниження інфляції
ua.korrespondent.net
Mon, 03 Feb 2025 14:30:00 +0200
Згідно з оновленим прогнозом НБУ, економічне зростання набере обертів, зарплати ще більше підростуть, а інфляція сповільниться від середини року.
В чому причини такого позитиву та чи є інші прогнози Прогноз НБУ щодо ВВП На думку регулятора, реальний ВВП цього року збільшиться на 3,6, а в наступні два роки зростання економіки прискориться до близько 4 на рік.
Про це йдеться в Інфляційному звіті за січень поточного року.
Базовий сценарій прогнозу НБУ побудований на припущеннях щодо збереження достатніх обсягів міжнародної підтримки та поступової нормалізації умов функціонування економіки, що, зокрема, сприятиме частковому поверненню вимушених мігрантів і зростанню інвестицій, йдеться у звіті.
За прогнозом НБУ, у 20252027 рр.
темпи росту реального ВВП пришвидшаться 3.64.2.
Це станеться завдяки подальшому пожвавленню приватного споживання на тлі збільшення доходів домогосподарств та інвестицій у відбудову.
Потенційний ВВП зростатиме завдяки підвищенню продуктивності виробництва.
Зростанню ВВП сприятимуть інвестиції у відбудову енергетичних потужностей, мяка фіскальна політика, пожвавлення внутрішнього попиту на тлі зростання заробітних плат, а також нарощування виробництва продовольства завдяки збільшенню врожаїв.
Проте темпи зростання стримуватимуться наслідками війни, зокрема дефіцитом робочої сили та обмеженістю інвестицій у виробничий капітал.
Інфляція почне знижуватися За оновленим прогнозом НБУ, інфляція зростатиме в найближчі місяці, але вже з середини року почне знижуватися.
Наприкінці 2025 р.
вона становитиме 8,4, а за підсумками 2026 р.
повернеться до цілі НБУ у 5.
На думку НБУ, інфляція сягне свого піка в ІІ кварталі, а надалі почне знижуватися.
Пришвидшення інфляції в найближчі місяці відображатиме обмежену пропозицію продовольства через гірші минулорічні врожаї, а також збільшення виробничих витрат, у тому числі на енергозабезпечення й оплату праці.
Однак ця тенденція не буде тривалою.
Регулятор очікує, що з середини року, інфляція почне знижуватися.
Сповільненню інфляції сприятимуть заходи процентної політики НБУ, стійкість валютного ринку, розширення пропозиції продовольчих товарів з надходженням нового врожаю, звуження фіскального дефіциту, а також помірний зовнішній ціновий тиск, пояснює НБУ.
У регулятора сподіваються, що інфляцію буде знижено завдяки міжнародним резервам. Попри очікуване зниження міжнародної допомоги в наступні роки, рівень міжнародних резервів залишатиметься більшим, ніж до повномасштабного вторгнення, й достатнім для того, щоб НБУ міг і надалі зберігати стійкість валютного ринку.
Це підтримає спроможність НБУ досягати інфляційної цілі на горизонті політики, кажутьу регулятора.
З поступовою нормалізацією умов функціонування економіки, подальшим поліпшенням ситуації в енергетиці та на ринку праці, значним зниженням дефіциту бюджету та ефектами від заходів монетарної політики НБУ споживча інфляція повернеться до цілі НБУ 5 у 2026 р.
Зарплати зростатимуть, безробіття зменшиться За інформацією Держстату, у 2024 р.
реальні зарплати вже перевищили рівень до повномасштабного вторгнення в більшості секторів економіки.
В НБУ очікують, що зарплати зростатимуть і надалі.
З огляду на високу конкуренцію бізнесу за кваліфікованих працівників заробітні плати і надалі зростатимуть, вважають в НБУ.
Проте в міру поступового поліпшення ситуації на ринку праці щорічні темпи їх підвищення в реальному вимірі сповільняться до 34 у 20252027 рр.
Під впливом значного попиту на робочу силу зменшиться і безробіття.
Однак воно залишатиметься вищим за рівень до повномасштабного вторгнення близько 1011 у 20252027 рр.
через збереження суттєвих диспропорцій між потребами роботодавців і знаннями й можливостями потенційних робітників.
Також, на думку НБУ, диспропорції на ринку праці тиснутимуть на ціни, проте внесок цього чинника поступово зменшуватиметься разом з уповільненням темпів зростання заробітних плат.
Крім того, інвестиції бізнесу в енергонезалежність переважно вже відобразилися в цінах, тому на тлі очікуваного зниження енергодефіциту цей чинник також сприятиме зменшенню інфляції.
Яким буде дефіцит бюджету Державний бюджет України на 2025 р.
затверджено з дефіцитом 20,4 ВВП без урахування грантів у доходах.
Ключовим напрямом видатків є забезпечення обороноздатності витрати на оборону та безпеку становлять 26 ВВП.
Плановий дефіцит державного бюджету в 2025 р.
є нижчим, ніж фактичний показник 2024 р.
Однак фіскальна політика залишиться доволі мякою, що підтримуватиме економіку під час війни, водночас поступова фіскальна консолідація сприятиме стабілізації рівня державного боргу.
Основні параметри державного бюджету ґрунтуються на досить консервативному прогнозі.
З одного боку, закладені в бюджет вищі інфляція та імпорт порівняно з прогнозом НБУ формують ризики недоотримання податкових надходжень.
З іншого, урядова оцінка економічного зростання та, відповідно, номінального ВВП є стриманішою порівняно з прогнозом НБУ.
Водночас доходи та витрати бюджету залишаються чутливими як до перебігу воєнних подій, так і до інших потенційних шоків.
Дефіцит державного бюджету планується майже повністю профінансувати за рахунок міжнародної допомоги, отже, потреба в зовнішньому фінансуванні залишиться значною.
Запланований на 2025 р.
обсяг чистих внутрішніх залучень є дуже помірним, що свідчить про виважений підхід до можливостей внутрішнього боргового ринку та навантаження на видатки в частині обслуговування боргу.
Залишається простір для залучення додаткових ресурсів за реалізації непередбачених подій.
Інші прогнози З усіх наявних прогнозів прогноз НБУ найоптимістичніший.
Проте є й інші.
У 2025 р.
зростання економіки України сповільниться на 2, якщо війна триватиме до кінця року.
Про це свідчить прогноз від Світового банку.
У 2025 р.
зростання економіки сповільниться, за прогнозами, на 2, але за умови, що війна все ще триватиме.
Якщо 2026 р.
бойові дії припиняться, то економіка може відновитися на рівні 7, але за умови, що Київ інвестуватимуть іноземці, йдеться у звіті Global Economic Prospects.
Своєю чергою МВФ очікує, що у 2025 р.
зростання ВВП України складе 2,5.
МВФ прогнозує інфляцію на рівні 7,5, а курс долара 45 грн за дол.
Слід зазначити, що МВФ погіршив свій попередній прогноз щодо зростання економіки, в якому очікував збільшення ВВП на 6,5.
На цифри вплинули надзвичайні бомбування енергосистеми...
А щодо 2025 р.
це відображує те, що російська війна триває.
Раніше ми прогнозували, що вона завершиться, але так не відбувається, і це означає нові втрати для економіки України, прокоментував погіршення прогнозу голова Європейського департаменту МВФ Альфред Каммер.
У Міністерстві економіки очікують, що у 2025 р.
зростання ВВП складе 2,7, а інфляція ближче до кінця року сповільниться і складатиме 9,5.
Курс долара в проєкт державного бюджету на 2025 р.
урядовці заклали на рівні 45 грн/дол.
Вікторія Хаджирадєва
Останні новини
більше новин