Чи загрожує щось українцям: кого з мігрантів можуть видворити зі США
ua.korrespondent.net
Fri, 24 Jan 2025 11:30:00 +0200
Нова імміграційна політика На сайті Білого дому йдеться, що таким чином Трамп виконує свою передвиборчу обіцянку про закриття кордону у перший день нового терміну.
Президент має повноваження відповідно до Закону про імміграцію та громадянство, а також невідємні повноваження згідно зі статтею II Конституції запобігати фізичному вїзду нелегальних мігрантів до Сполучених Штатів через південний кордон, йдеться у повідомленні.
Загалом, Трамп дав вказівки Міністерству внутрішньої безпеки, Міністерству юстиції та Державному департаменту США вжити всіх необхідних заходів для негайної депортації нелегальних мігрантів, котрі перетнули південний кордон Сполучених Штатів.
А 23 січня стало відомо Палата представників США слідом за Сенатом схвалила проєкт закону Лейкен Райлі, котрий дозволяє депортувати мігрантів, проти яких висунуто обвинувачення у злочинах.
У нижній палаті документ підтримали 263 законодавці, 156 висловилися проти.
При цьому ініціативу підтримали принаймні 46 демократів разом з усіма присутніми республіканцями.
Раніше Сенат США схвалив законопроєкт більшістю голосів 64 проти 35.
Передбачається, що Трамп підпише документ, тількино він ляже до нього на стіл.
Нагадаємо, законопроєкт Лейкен Райлі вимагає затримання й депортації мігрантів без легального статусу, а також тих, кому був дозволений вїзд до США для одержання притулку, якщо їх обвинувачують у крадіжках та інших злочинах.
Документ названо на честь медсестри з Джорджії Лейкен Райлі, котру вбив венесуельський іммігрант, умовно звільнений перед цим після розслідування крадіжки у магазині.
Скасування громадянства за народженням Окрім того,Трамп першого ж дня на посаді доручив урядовим агентствам США припинити видачу документів про громадянство тим, хто народився у Сполучених Штатах від батьків, котрі не мають законного статусу.
Ця норма американського закону гарантує, що діти, народжені у США, автоматично отримують громадянство, незалежно від статусу їхніх батьків.
Указ Трампа обсягом близько 700 слів був підписаний пізно ввечері у понеділок, 21 січня.
Однак реалізація його залишається під питанням, оскільки попереду, найімовірніше, буде довгий судовий процес щодо імміграційної політики та конституційного права на громадянство, пише Associated Press.
Справа у тому, що демократичні штати та міста США мають намір оскаржити цю ініціативу у суді.
Генпрокуроридемократи і захисники прав іммігрантів вважають, що питання громадянства за народженням вирішено законодавчо остаточно.
Вони підкреслюють, що хоч президенти і мають широкі повноваження, але зовсім не є королями.
Президент не може одним розчерком пера списати 14ту довідку з лиця землі, і крапка, наголосив генпрокурор НьюДжерсі Метт Платкін.
При цьому генпрокурор Коннектикуту Вільям Тонг, котрий є громадянином США за народженням і першим у країні генеральним прокурором китайського походження, заявив позов має для нього особистий характер.
14та поправка говорить те, що вона означає, і вона означає те, що говорить якщо ви народилися на американській землі, ви американець.
Крапка.
Немає жодних законних юридичних дебатів щодо цього питання.
Але той факт, що Трамп абсолютно неправий, не завадить йому просто зараз завдати серйозної шкоди американським сімям, таким, як моя, сказав він.
До речі, 14та поправка була ухвалена в 1868 році після завершення Громадянської війни.
13та поправка скасувала рабство в 1865 році, а 14та вирішувала питання громадянства для звільнених колишніх рабів, народжених в Америці.
Згідно з попередніми рішеннями Верховного суду США, наприклад, у справі Дред Скотт проти Сендфорда ухвалене 1857 року, афроамериканці не могли стати громадянами США.
14та поправка скасувала це рішення.
У 1898 році Верховний суд США підтвердив, що право на громадянство за народженням поширюється на дітей іммігрантів у справі Вонг Кім Арк проти Сполучених Штатів, повідомляє сайт ВВС.
Втім нова адміністрація Білого дому готова постати перед демократичними штатами у суді, називаючи ці позови не більше ніж продовженням опору лівих.
Радикальні ліві можуть або плисти проти течії і відкинути волю народу, або приєднатися до нього і працювати з президентом Трампом, зауважив заступник прессекретаря Білого дому Гаррісон Філдс.
Польща вже готується, а як щодо України Між тим кількість людей у світі, котрі вірять словам Трампа, з кожним днем більшає.
Це стосується, зокрема, і його імміграційної політики. Так,премєрміністр Польщі Дональд Туск вже доручив МЗС готувати консульства країни у США до можливої депортації громадян.
Після перших повідомлень про можливу депортацію нелегальних іммігрантів зі Сполучених Штатів я попросив міністра закордонних справ підготувати наші консульства, представництва та служби у США до можливих наслідків цих рішень для поляків, які працюють і проживають у США з різним статусом і рівнем легальності, заявив Туск днями перед початком засідання уряду, передає Укрінформ.
Втім, за його словами, адміністрація Білого дому не інформувала Варшаву щодо подробиць депортації, про котру раніше говорив Трамп, однак Польща має бути готова.
Ми не отримали інформації, чи ця операція може торкнутися польських громадян, які перебувають у США.
У будьякому випадку ми маємо бути готові, тому наші установи в Штатах якнайшвидше звяжуться з нашими громадянами, які відчувають стурбованість цією ситуацією, додав премєрміністр Польщі.
Українські біженці з початку повномасштабної війни могли потрапити до Сполучених Штатів за кількома основними програмами.
Це статус тимчасового захисту Temporary Protected Status, призначений для людей в США, котрі не можуть повернутися додому через небезпечні обставини ініціатива існує вже давно і стосується не лише українців.
Ще одна програма гуманітарний пароль, за яким отримали дозвіл на проживання ті біженці, що прибули до Сполучених Штатів із сусідніх країн, або тимчасовий дозвіл на вїзд та перебування в країні, а потім вже потрібно було отримати грінкарту.
Згодом затвердили Uniting For Ukraine U4U програму, за якою українські біженці отримують гуманітарний пароль з допомогою спонсора в США.
Тобто громадянам України перед виїздом до США слід було заручитися підтримкою американців, які готові їм допомогти.
Але усі ці програми тимчасові, розповіла адвокат Ірина Мазур, котра представляє раду директорів Ukraine Immigration Task Force неурядову ініціативу, яка інформує українських біженців про міграційне законодавство в США.
Зараз уже є другий термін програми Temporary Protected Status, має закінчитися 19 квітня 2025 року.
Чи її поновлять ми будемо знати за 60 днів до закінчення, тоді державний секретар має оголосити, чи Україну знову визнають як країну, громадяни якої підпадають під дію статусу.
Тобто в такий короткий термін люди дізнаються, чи зможуть вони продовжувати тут жити, пояснила адвокат у коментарі Радіо Свобода.
Програма Uniting For Ukraine або U4U також тимчасова.
Востаннє її продовжували у березні 2024го на строк до двох років, повідомляло українське Мінреінтеграції.
Однак, на відміну від статусу тимчасового захисту, рішення про продовження U4U є політичною волею президента.
Ірина Носальська
Останні новини
більше новин