Не пряник, так батіг: як Трамп може допомогти Україні досягти миру
ua.korrespondent.net
Fri, 24 Jan 2025 10:00:00 +0200
Тема перемовин на паузі Врахувавши реальні обставини, тепер президент США Дональд Трамп дав доручення спецпредставнику з питань Росії та України Кіту Келлогу завершити війну в Україні за 100 днів, хоч навіть такий термін у багатьох викликає сумніви.
І тему перемовин між Україною та Росією поставили на паузу.
Так, 7 січня стало відомо, що Келлог відклав свій візит до Києва та інших європейських столиць до інавгурації Трампа.
Наступного дня Келлог заявив, що його мета знайти рішення для закінчення війни в Україні за перші 100 днів президентства Трампа.
А через тиждень після цього агентство Reuters повідомило, що радники Трампа визнали, що на врегулювання війни в Україні підуть місяці або навіть і більше часу.
The Wall Street Journalзвертає увагу на те, що вже саме призначення відставного генераллейтенанта Келлога спецпредставником президента США щодо України сприймається як перший крок у мирних переговорах.
Утім, ці перемовини Трамп сам планує контролювати.
Зараз вже він усвідомив, що укладення угод із диктатором Путіним буде значно тяжчим, ніж здавалося під час передвиборчої кампанії, коли він обіцяв закінчити війну ще до вступу на посаду.
Важливим аргументом при призначенні Келлога був його військовий досвід.
Але він ніколи не був дипломатом, тому, напевно, не братиме участі в реальних переговорах із Росією.
Трамп насолоджується його компанією і бачить у ньому запекло відданого хлопця, але він ніколи не чинив жодного значущого політичного впливу, зазначив у розмові з виданням один із колишніх його співробітників.
А, за словами інших колишніх колег Келлога, вирішальним у його призначенні спецпредставником в Україні став запропонований ним торік мирний план.
У ньому він закликав до припинення вогню та врегулювання конфлікту шляхом переговорів, спонукаючи сторони до них за допомогою політики батога і пряника.
Зокрема, він виловився за утримання від прийняття України в НАТО і деяке помякшення санкцій щодо Росії в обмін на підписання мирної угоди.
До речі, у публічному просторі останнім часом Келлог підтримує ідею про те, що Україна може досягти успіхів на полі бою проти Росії за допомогою США.
Він вважає, що постачання більшої кількості зброї Україні може бути використане як батіг для того, щоб змусити Москву сісти за стіл перемовин.
Безпрецеденто різкий Варто відзначити, що останні заяви Трампа стали одними з найрізкіших висловлювань щодо Кремля за весь час його політичної карєри.
Хоч у своєму виступі на інавгурації новий президент не згадав Україну, але пізніше у спілкуванні з журналістами висловив свою думку про війну в Україні, яка виявилася значно жорсткішою, ніж можна було очікувати.
За повідомленням CNN, Трамп акцентував увагу на тому, що Путін повинен підписати угоду, адже його дії руйнують економіку Росії.
Він зазначив, згадуючи високу інфляцію та інші негативні показники, що свідчать про великі проблеми, що Росія перебуває в серйозній економічній кризі.
Крім того, Трамп торкнувся жахливих втрат Росії у війні проти України, зазначавши, що загинули або отримали поранення з моменту вторгнення близько 700 тисяч росіян.
Він вважає, що Путін не може бути задоволений ситуацією, адже справи в нього йдуть не дуже добре, і додав, що він, ймовірно, хотів би припинити цю війну.
Ці коментарі стали одними з найжорсткіших за весь час президентства Трампа.
То ж Білий дім напевно усвідомлює необхідність тиску на Росію і планує використовувати цей фактор для досягнення своєї мети.
Журналісти зазначають, що, даючи ці коментарі, Трамп був безпрецедентно різким.
Незважаючи на те, що у своїй передвиборчій кампанії Трамп і його віцепрезидент ДжейДі Венс неодноразово заявляли, що США не повинні продовжувати активну участь у конфлікті в Україні, і що Україна має бути готовою до перемиря з Росією навіть якщо це призведе до втрати частини її територій.
Однак зараз Трамп зазначає, що він прагне до зустрічі з Путіним, оскільки вірить у своє мистецтво домовлятися, яке, на його думку, може стати ключем до мирного врегулювання.
Також Трамп попередив Росію, що в разі якщо не буде досягнута угода про завершення війни, йому не залишиться іншого вибору, як застосувати жорсткі економічні заходи високі податки, тарифи та санкції на російський експорт до США та інших країн.
Він також додав, що завершити війну можна як легким, так і важким шляхом, але легкий шлях буде кращим для всіх.
Путін для нього ніхто Про війну Росії в Україні говорять і на Всесвітньому економічному форумі в Давосі.
Генсек НАТО Марк Рютте в інтервю Bloomberg на полях форуму підтримав можливий тиск президента США Дональда Трампа на Росію, спрямований на припинення війни в Україні.
Він назвав його правильною стратегією.
Це шлях вперед, сказав Рютте.
З цією думкою погодився і інший представник Альянсу.
Є, принаймні, три складові такого переконання.
Перша це послухати, про що говорить уряд РФ.
Вони вже буденно оголошують дуже особливі погрози на адресу інших держав, включно із союзниками по НАТО.
Вони говорять про невдоволення світовим порядком і про своє бажання замінити НАТО, те, що ми розглядаємо як дуже важливу складову архітектури безпеки, замінити її на щось інше.
Тому речі, про які вони говорять, включно з дуже загрозливими, і фізичними погрозами, на мою думку, мають сприйматися принаймні з належним ставленням, сказав головнокомандувач Обєднаних Збройних Сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі.
За його словами, росіяни проводять демонстративні дії, щоб показати, що вони є не тільки тією країною, яка частково окупувала територію України, а й такою, що здійснює кампанії саботажу та інших гібридних і дестабілізаційних дій по всій Європі.
Я вважаю, що ці слова і дії дуже переконливі наміри Росії не обмежуються конфліктом з Україною, підсумував Каволі.
Він додав, що Альянс зараз готовий відповісти на ці загрози, оскільки він підготовлений набагато краще, ніж кілька років тому, адже в НАТО відбулися певні структурні зміни, схвалені главами держав і урядів.
Тому союзники по НАТО вже мають деталізовані плани оборони, розраховані на десятиліття.
Про своє бачення досягнення мирної угоди з Росією висловився і президент України Володимир Зеленський.
Закінчення війни має стати перемогою Трампа, а не Путіна.
Путін для нього ніхто, цитує главу української держави Bloomberg.
Зеленський вважає, що для України ключем до будьякої угоди стануть гарантії безпеки від США та Європи, які мають бути достатніми для утримання Кремля від повторного вторгнення.
Галина Гірак
Останні новини
більше новин