Невдала спецоперація РФ: чому Придністров’я передумало замерзати
ua.korrespondent.net
Wed, 22 Jan 2025 18:00:00 +0200
Газова голка зламалася З нового року Україна через закінчення контракту припинила транзитувати російський газ своєю територією.
Внаслідок цього без блакитного палива опинилася, зокрема, самопроголошена Придністровська Молдавська Республіка ПМР.
Як відомо, до 2022 року єдиним постачальником газу до Молдови та у розташоване на її території невизнане Придністровя була РФ, а Україна єдиним транзитером.
При цьому Придністровя з 2006 року Росії за газ не платило, використовуючи його не лише на комунальні, а й на промислові потреби, й дуже зручно при цьому почуваючись.
Мешканці невизнаної республіки сплачували комуналку за дуже низькими тарифами, й ці кошти йшли до бюджету самого Придністровя, нагадує сайт ВВС.
Частина газу надходила на Молдовську ДРЕС велику теплову електростанцію у Придністровї котра, окрім самої вотчини РФ, забезпечувала близько трьох чвертей потреб самої Молдови.
Тому схема з безкоштовним російським газом і дешевою електрикою була вигідною й для Кишинева, чим робила і його, а не лише Придністровя, залежним від Росії.
Проте наприкінці 2022 року РФ вдвічі скоротила поставки газу до Молдови.
Тоді правобережна Молдова повністю відмовилася від споживання російського газу, купуючи його на європейському ринку.
А Придністровя продовжувало паразитувати на ньому, зберігаючи залежність від РФ.
Проте з початку 2023 року Київ задекларував, що з 1 січня 2025 року Україна припиняє транзит російського газу своєю територією, аби позбавити ворога багатомільярдних доходів на війну.
Внаслідок цього Придністровя лишилося без газу настали перебої з електрикою, відключили опалення у будинках, лікарнях і закладах освіти, припинило роботу багато промислових підприємств.
Відомо, що запасів вугілля на складах невизнаної республіки вистачить до кінця січня.
Адміністрація Тирасполя на початку січня заявила, що має запаси природного газу у розмірі близько 13 мільйонів кубометрів, їх вистачить приблизно на 20 днів.
А по російському ТВ та на пропагандистських ресурсах країниагресора, спрямованих на ЄС, тим часом почали посилено крутити лякалки про те, що жорстока Україна позбавляє бідних мешканців ПМР життя, не бажаючи відновлювати транзит російського газу.
Разом із тим колишній керівник Оператора Газотранзитної системи України Сергій Макогон додає Газпром пояснює відключення газу не тим, що не може транзитувати газ, адже технічна можливість постачати такий газ існує, а тим, що є борг в 700 млн доларів Молдови перед Газпромом, який Кишинів не визнає.
Як Росія сама себе перехитрила Втім маніпуляції РФ, схоже, не спрацювали Євросоюз, на відміну від ПМР, був гарно підготовленим до припинення транзиту Україною, й проти нічого не мав.
Ми інтенсивно працювали впродовж усього року із усіма країнамичленами та з Україною для підготовки до різних сценаріїв, цитує речницю Єврокомісії АннуКаїсу Ітконен Радіо Свобода.
Й сама ПМР довго жити без газу просто не здатна, тому має щось вирішувати.
Як зазначається у звіті Інституту вивчення війни ISW, РФ та Придністровя нещодавно навіть обговорювали ймовірність купівлі Росією у період з січня по квітень 2025 року газу на європейському спотовому ринку через молдовську газову компанію Natural Gaz DC.
16 січня премєрміністр Молдови Дорін Речан зазначив, що лише компанія Молдовагаз має повноваження постачати газ до невизнаної республіки.
А президент ПМР Вадим Красносельський тоді ж заявив Молдовагаз дозволить Газпрому постачати газ до Придністровя, ймовірно, з Європи.
Водночас, на початку січня 2025 року Красносельский відмовлявся від пропозицій Молдовагазу допомогти Придністровю отримувати газ із європейських платформ, пише РБКУкраїна.
Тоді він казав, що Придністровя може платити ймовірно, розраховуючи на пропозицію Москви використати на це російські бюджетні кошти.
При цьому 20 січня президент Молдови Майя Санду повідомила Красносельський пропонує, аби хтось інший купував газ і доставляв його до Молдови, після чого Молдовагаз транспортуватиме його до Придністровя.
Цікаво, ким має бути цей невідомий благодійник Санду також заявила, що молдовська влада наразі визначає, які компанії будуть залучені до цього процесу, оскільки Молдовагаз може працювати лише з тими компаніями, які не порушують молдовське законодавство або міжнародні санкції, констатує Інститут вивчення війни.
Та не кидаючи Придністровя на самоті, у Молдові добре розуміють природу газових проблем регіону.
Енергокриза, що спричинена припиненням постачання російського газу, є частиною масштабнішого плану Росії, куди входять маніпуляції та пропаганда, заявив речник молдовського уряду Даніель Воде.
Він також зазначив це більше, ніж економічна проблема і наголосив, що криза є частиною масштабнішого російського плану з маніпуляції та пропаганди, покликаного викликати страх і невдоволення на обох берегах Дністра.
З цього приводу МЗС Молдови навіть викликало на килим російського посла.
Це цинічна спроба маніпулювати громадською думкою і перекласти провину на Кишинів або Київ, в той час як реальна відповідальність лежить виключно на Москві...
Наша країна рішуче засуджує провокаційну риторику і небезпечні інсинуації про нібито насильницьке врегулювання придністровської проблеми.
Республіка Молдова залишається твердо відданою мирній реінтеграції країни шляхом діалогу і поваги до її суверенітету і територіальної цілісності, підкреслювало молдовське МЗС.
Росія дійсно хоче створити гуманітарну кризу у Придністровї, але натомість це може повернути сепаратистську республіку до Кишинева, вважає Макогон.
Кремль фактично втратить контроль над сепаратистами у Придністровї, й почнеться процес реінтеграції цієї сепаратистської республіки до центрального уряду Кишинева.
В Кремлі це розуміють, наголосив він у коментарі Голосу Америки.
Дійсно, 20 січня кіпрська компанія Ozbor Enterprises таки забронювала ділянку газопроводу Турецький потік потужністю близько 3,1 млн кубометрів на добу до точки входу Странджа2 на кордоні Туреччини і Болгарії.
За даними торгової платформи RBP, потужності зарезервовані на місяць з 1 лютого.
Й ці обсяги фактично збігаються з потребами Придністровя у газі.
Ірина Носальська
Останні новини
більше новин