"Національний кешбек" дискримінує дрібних підприємців України, – економіст Олег Гетьман
regionews.ua
Tue, 21 Jan 2025 12:42:00 +0200
Про це у виданні delo.ua пише економіст, координатор експертных груп Економічної експертної платформи Олег Гетьман.
...головна проблема з програми виключено у якості продавців всіх субєктів підприємницької діяльності, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, і відповідно виробників, які співпрацюють з ними.
...
У більшості випадків програма діє через великі та середні торговельні мережі, викривлюючи умови конкуренції на роздрібному ринку, де такі мережі вже мають превалюючу ринкову силу, зауважує експерт.
За словами Олега Гетьмана, Національний кешбек, хоч і позиціонується як програма з підтримки національного виробника, натомість спотворює конкуренцію і надає невиправдані переваги великим торговим мережам в обхід інтересів малих та мікро підприємців.
Так відбувається, тому що за умовами участі у програмі, до неї не може приєднатися бізнес, який працює на спрощеній системі оподаткування.
Олег Гетьман наполягає, що такий підхід не тільки несправедливий щодо дрібних підприємців, але й є економічно невиправданим та шкідливим У Кабінеті Міністрів останнім часом шириться міф про те, що спрощена система оподаткування це внутрішній офшор.
Проте цифри та розрахунки спростовують цей міф адже по податкових показниках спрощена система у більшості випадків перевершує загальну систему.
На підтвердження своїх тез експерт наводить обєктивні розрахунки.
Для прикладу він вказує, що у сфері реалізації пального, яка працює на загальній системі оподаткування, податки зібрані з обороту склали у 2023 році 2,15, а у продажах техніки/електроніки у 2023 році 2,3.
В той же період платники єдиного податку 3 групи сплачують 5, а з 2025 року ще й 1 військового збору.
Олег Гетьман робить висновок, що підходи, застосовані урядом у програмі Національний кешбек є контрпродуктивними та шкідливими для конкуренції, умов ведення бізнесу та економіки в цілому.
Користь для національної економіки від Національного кешбеку виявилася вкрай незначною Відповідно до розрахунків Мінекономіки реалізація проєкту забезпечила у 2024 році зростання ВВП на 0,001, наводить офіційні дані Олег Гетьман.
Такі результати програми він пояснює дуже низькою участю національних виробників у програмі від її початку до неї приєднались лише 1665 виробників і на всіх отримали менше 400 млн гривень додаткових надходжень, що є дрібницею о порівнянні з оборотими тих же компаній.
На думку експерта, ефективність Національного кешбеку зросте, якщо прибрати з неї дискримінаційні умови.
Необхідним є повернення у програму підприємців на спрощеній системі оподаткування, які користуються РРО/ПРРО та мають бажання дотримуватись всіх її умов.
Реалізація товарів виключно з спеціальним штрих кодом, через РРО/ПРРО, з відповідного Переліку категорій товарів українського виробництва унеможливить існування так званих сірих схем та сприятиме детінізації торгівлі і посиленню конкуренції, що позитивно вплине на відновлення та розвиток економіки, переконаний Олег Гетьман.
Також він вважає, що необхідно збільшити максимальну місячну суму кешбеку з нинішніх 3000 гривень до 6000 це, на його думку стимулюватиме до участі в Національному кешбеку більшої кількості споживачів.
Раніше із закликом надати можливість малому бізнесу брати участь в програмі Національний кешбек виступили понад два десятки бізнесасоціацій України.
Останні новини
більше новин