Як автобуси ЛАЗ возили космонавтів у космос
www.rbc.ua
Thu, 16 Jan 2025 22:25:34 +0200
В пору, коли запускати червоні родстери на орбіту ще не додумались, найближчим до космічних польотів автотранспортом були львівські автобуси ЛАЗ.
Про автобуси, з яких протягом шістдесяти років починався кожен космічний політ, читайте в матеріалі РБКУкраїна.
При підготовці статті були використані матеріали LazLegend та Комерційні автомобілі.
Екіпаж космічного корабля збирається у дорогу поособливому тестується, готується, вдягається у скафандри за кілька кілометрів від ракети, яка вже височить на стартовому столі.
І для перевезення космонавтів до старту потрібен був автобус яким того першого дня космічної ери у 1961 році став ЛАЗ695Б.
На підкорення космосу тоді кидали все найкраще, і вибір ЛАЗів був не випадковим львівські автобуси були найбільш сучасними і технічно, і за дизайном.
Останнє теж було важливо, адже кожен старт був подією і його через телебачення спостерігав увесь світ.
Існувало декілька поколінь космічних ЛАЗів, і зазначимо, що головними завжди були одиндва екземпляри найновішої моделі вони везли безпосередньо космонавтів.
Крім того, спеціалізовані автобуси старшого віку могли теж їхати у передстартовому кортежі, але вони грали вже допоміжну роль.
У дужках нижче ми вказуємо роки служби ЛАЗу в якості флагмана.
ЛАЗ695Б 1961 1968 рр.
У гагаринського автобуса відносно стандартного ЛАЗ695Б був переплануваний салон.
Праворуч встановили два високих мяких крісла visvis із столиком посередині для космонавта 1 та його дублера, який залишався поряд аж до посадки першого в ліфт, що піднімав космонавта у кабіну корабля.
Решта крісел по лівому борту для супроводжуючих осіб.
В салоні було обладнання для кінозйомки та радіозвязок, плюс вентилятори, щоб одягненим у скафандри космонавтам не було жарко.
Для підключення електрообладнання скафандрів були спеціальні розетки, на вікнах штори від сонця і сторонніх очей.
ЛАЗ695Е 1968 1971 рр.
Коли вітчизняна космонавтика перейшла на тримісні кораблі Союз, довелося замовити нові автобуси з місцями для шести космонавтів із дублерами на базі актуальної на той момент моделі ЛАЗ695Е.
Дивно, але цього разу мав місце мінімум переробок сидіння замінили на більш комфортні крісла з оббивкою з тканини і годі.
Діло в тім, що спочатку у кораблях цієї серії екіпажі стартували без скафандрів, відтак підключати до автобусу не було що.
ЛАЗ695М 19711974 рр.
У наступному поколінні космічні автобуси замовили відразу у двох екземплярах.
Нова модель ЛАЗ695М теж не мала великих відмінностей, зовнішня особливість далекобійний прожектор на даху, як на міжміської моделі ЛАЗ695Н.
Одна така машина возила основний екіпаж, друга дублерів.
ЛАЗ699П 1974 2008 рр.
Наступні ЛАЗи для космонавтів були спеціальної модифікації з заводським індексом ЛАЗ699П, створені на базі продовженої туристичної моделі 669Н Україна.
Їхній салон тепер складався з трьох герметичних відсіків.
Тоді вітчизняна космонавтика вже перейшла на тривалі багатомісячні польоти, тож вікна отримали подвійне скло, система вентиляції включала кондиціонер з фільтрами перед тривалою експедицією екіпаж ретельно захищали від земних вірусів та бактерій.
Головним відсіком салону ЛАЗ699П був центральний, в ньому три крісла для космонавтів і три крісла для лікарів, які слідкували за параметрами організмів членів екіпажу.
На борту було змонтовано обладнання для підключення системи вентиляції скафандрів.
Крісла космонавтів були встановлені по правому борту і могли обертатися.
Кормовий відсік був з девятьма кріслами для супроводжуючих, які не мали права контактувати з пасажирами головного салону.
Тут був туалет, бархолодильник і гардероб.
Між двома задніми салонами був тамбуршлюз, де діяла установка для знищення пилу, який заносили на собі пасажири з вулиці.
Даний автобус щедро устаткували додатковим обладнанням зокрема, аудіосистема, телеекрани, спеціальне освітлення для поліпшення якості зйомки в салоні для тележурналістів.
Доопрацювання в технічному плані включали двигун з екранованою системою запалення для заглушення радіоперешкод і пневматичну підвіску з керуванням рівню підлоги.
ЛАЗ5255 1991 2015 рр.
Новітній автобус ЛАЗ5255 Карпати не пішов у велику серію, але для Центру підготовки космонавтів спеціально зробили два екземпляри.
Незалежна пневмопідвіска, дизель КамАЗ, великий, повністю стерильний салон для космонавтів, відокремлений від вхідних дверей скляними перегородками тамбуром.
Крісел було всього дванадцять, на місці була система для внутрішньої вентиляції скафандрів, радіозвязок та потужний кондиціонер.
Відрізнити ці львівські машини можна за написами на бортах Зоряний та Байконур.
На першому виїздив на старт основний екіпаж, на другому другий дублери.
Коротко Залишилося додати, що вибір саме ЛАЗів в якості транспорту для космонавтів говорить про їхню високу технічну надійність.
Адже, щоб потрапити на потрібну точку орбіти, момент старту обраховується з великою точністю день, година, хвилини і секунди.
І у випадку запізнення переносити запуск ракети доведеться, можливо, на кілька днів.
Відтак, виходить, космонавти і весь Байконур на ЛАЗи могли цілком покластись.
Нагадаємо, нещодавно РБКУкраїна розповідало про ТОП5 найкращих електромобілів з пробігом.
Останні новини
більше новин