Як санкції США проти нафтових російських компаній вплинуть на економіку РФ
ua.korrespondent.net
Tue, 14 Jan 2025 13:55:00 +0200
США запровадили санкції проти найбільших нафтових російських компаній.
Що робитиме з ними Дональд Трамп, коли прийде до влади.
Чому їх введено так пізно, як вони вплинуть на економіку РФ та на хід російськоукраїнської війни Кого стосуються санкції США запровадили санкції проти найбільших нафтових російських компаній.
Про це повідомила пресслужба Управління з контролю за іноземними активами.
США забороняє своїм компаніям надавати нафтосервісні послуги в Росії.
Рішення набуде чинності 27 лютого.
Під нові обмеження потрапили близько 180 суден, десятки трейдерів, російські нафтові, газовидобувні, бурові та страхові компанії.
До списку потрапили понад 30 російських нафтосервісних компаній.
Серед них Газпром Шельфпроект, Сургутнафтогаз, РНБуріння, Технології ОФС, РНГРП, РНСервіс, РНВанкор, Ачімгаз, Атлас ННБ, ФракДжетВолга, Інвестгеосервіс, НафтагазБуріння, Петро Велт Технолоджис, ТНГГрупп, УДС Нефть.
У списку опинилися і топменеджери великих нафтових компаній та члени їхніх сімей.
Це один із з найжорсткіших пакетів санкцій проти російської нафтової промисловості.
В Україні ставлять питання, чому це не було зроблено раніше.
На нього відповів радник Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван.
Адміністрація президента США Джо Байдена саме в січні 2025 р.
запровадила пакет антиросійських санкцій, що торкнулися енергетичного сектору, оскільки раніше подібні заходи могли б нашкодити американським споживачам, сказав він.
Зараз, за його словами, абсолютно інша цінова конюнктура, ніж раніше.
Президент Байден не став би запроваджувати санкції проти російського нафтового сектору, якби це стало невиправданим тягарем для американських родин, які працюють, заявив Салліван.
За його словами, у 2022 р.
такі санкції стали б сильним ударом по американських споживачах.
Салліван підкреслив, що навіть рік тому не було можливості запровадити такі обмежувальні заходи.
Наслідки санкцій для РФ Президент України Володимир Зеленський привітав таке рішення США.
Він наголосив, що такі обмеження суттєво вдарять по російській військовій машині.
Ці заходи суттєво підривають фінансову основу російської військової машини, адже порушують ланцюжок постачання ключові російські виробники, страхові компанії, постачальники послуг у нафтогазовій галузі, 184 танкери тіньового флоту, логістичні обєкти та компанії третіх країн, заявив він.
В самих США теж вважають, що нові санкції стануть потужним ударом по економіці РФ.
За достатнього дотримання введених заходів вони коштуватимуть Кремлю мільярдами доларів на місяць, пише Reuters з посиланням на слова чиновника Білого дому.
За словами співрозмовника агентства, логіка нових санкцій полягає в тому, щоб вдарити по кожному етапу ланцюжка видобутку та розподілу російської нафти.
Обмеження торкнулися виробників нафти, танкерів так званого тіньового флоту, посередників, трейдерів та портів.
Ці заходи можуть завдати серйозної шкоди російському експорту, який вже втратив доступ до європейського ринку після введення обмежень G7 у 2022 р., повідомляє Reuters.
Санкції становлять велику загрозу для бюджету Росії.
РФ вже зіткнулася зі скороченням доходів від нафти, а нові санкції можуть ще більше підірвати її економіку.
Обмеження експорту призведе до нестачі валютного виторгу, який потрібен для виконання бюджету, де нафтогазові доходи відіграють ключову роль.
Ці заходи стануть перевіркою здатності російської економіки адаптуватися до мінливих умов на світовому ринку та зміцнюють позиції США у боротьбі з агресією Росії проти України.
Це найістотніші санкції щодо російського енергетичного сектора, що залишається ключовим джерелом доходів Росії, підсумував головний радник Білого дому з економічних питань Даліп Сінгх.
Китай та Індія теж постраждають Постраждають і союзники РФ.
Так, за даними аналітиків Reuters, 42 морського експорту російської нафти минулого року були повязані з танкерами, які потрапили під санкції.
Це близько 530 млн барелів, з яких 300 млн вирушали до Китаю, а більшість решти нафти йшла до Індії.
Багато з цих танкерів використовували для постачання нафти до Індії та Китаю, оскільки західні санкції та обмеження цін призвели до зміщення торгівлі російською нафтою з Європи в Азію.
Деякі танкери перевозили нафту з Ірану, який також перебуває під санкціями.
Експорт російської нафти сильно постраждає від нових санкцій, які змусять китайські НПЗ скоротити обсяги перероблювання.
Ці санкції значно скоротять парк суден, доступних для постачання нафти з Росії в короткостроковій перспективі, що призведе до зростання фрахтових ставок, зазначив провідний аналітик з вантажних перевезень компанії Kpler Метт Райт.
За його словами, нові санкції призведуть до зростання транспортних витрат та стримають експорт.
Особливо сильно санкції вдарять по китайських та індійських переробниках.
Щоденні постачання нафти з Росії до Китаю на рівні 900 тис.
барелів будуть значно знижені, що змусить найбільших імпортерів шукати нафту на Близькому Сході, Африці та Америці.
Індія та Китай вже почали збільшувати закупівлю нафти з альтернативних джерел.
Спотові ціни на ці сорти нафти вже зросли останніми місяцями через збільшення попиту з боку Китаю та Індії, оскільки постачання російської та іранської нафти скоротилися і подорожчали.
Індійські компанії вже почали пошук альтернатив, а Китай стежитиме за діями США та Росії, каже аналітик Onyx Capital Гаррі Чилінгуїріан.
Відомо також, що Індія планує заборонити розвантаження нафти з танкерів, які було внесено до санкційного списку США через їхню участь у транспортуванні російських вантажів.
Про це заявив високопосадовець в уряді Індії, який побажав залишитися анонімним, інформує Bloomberg.
Подарунок від Байдена Трампу Наразі експерти кажуть, що чинний президент США Джо Байден під кінець своєї каденції розіграв гарну комбінацію.
Майбутній президент США Дональд Трамп отримав потужний козир проти Путіна завдяки рішенню адміністрації Байдена про введення санкцій проти нафтових компаній РФ.
У Трампа тепер на руках зявилися додаткові козирі та важелі тиску на російського диктатора Володимира Путіна з метою примусу його до припинення агресії проти України.
В адміністрації Байдена очікують, що нові санкції посилять тиск на російську економіку, яка і так зіткнулася вже зі зростанням інфляції майже до 10, і посилять похмурі економічні перспективи для РФ на 2025 р.
За словами співрозмовників, військова допомога та нафтові санкції, введені чинною владою, надають адміністрації Трампа значний імпульс для її посередництва у досягненні справедливого та міцного миру в Україні.
Отже, санкції були введені в інтересах України, щоб допомогти Україні мати сильнішу позицію в перемовному процесі.
Салліван відверто зізнався, що нещодавні санкції є важелем впливу в переговорах із Росією, який зможе використовувати адміністрація обраного президента Дональда Трампа в майбутньому.
Він зазначив, що їх запровадження не було скоординоване з майбутньою адміністрацією, проте команда Байдена заздалегідь попередила апарат Трампа про свої наміри.
Вікторія Хаджирадєва
Останні новини
більше новин