Примус РФ до миру: чи з'являться в Україні миротворці
ua.korrespondent.net
Mon, 13 Jan 2025 15:05:00 +0200
Не лише люди, а й флот Нагадаємо, після конференції з підтримки України, що відбулася в Парижі 26 лютого 2024 року, президент Франції Еммануель Макрон заявив, що в майбутньому в Україну, можливо, доведеться відправити західних військових.
Тоді низка країн НАТО відкинуло цю ідею.
Однак дискусії про відправлення військ поновилися в листопаді того ж року після перемоги на виборах президента США Дональда Трампа.
3 грудня видання Радіо Свобода повідомило, що Франція і Велика Британія обговорюють можливі варіанти гарантування безпеки України в разі мирних переговорів із Росією.
Один із цих варіантів розміщення військ обох країн на лінії розмежування для моніторингу дотримання режиму припинення вогню.
Вже в грудні 2024 ідею щодо відправки миротворчих військ до України публічно повторив Макрон.
Нею зацікавились і інші партнери України в ЄС.
Як писало тоді видання Reuters, обговорення цього питання перебуває на ранніх стадіях.
За словами джерела ЗМІ, великі європейські країни, такі як Франція, Німеччина, Італія, Польща і Великобританія, могли б сформувати основну частину сил.
Вже 2 січня президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна підтримує ініціативу Франції щодо розміщення миротворців.
Однієї Франції недостатньо.
Ми не хотіли б, щоб це була одна чи дві країни, коли дійде до цієї ініціативи.
Це точно має бути на шляху до НАТО, сказав Зеленський.
Зеленський також зазначив, що ідея миротворчої місії була обговорена під час зустрічей з Макроном і новообраним президентом США Дональдом Трампом.
Президент звернув увагу на те, що невеликий контингент миротворців не буде ефективним.
Якщо говоримо про серйозний контингент...
Наприклад, про Одеський регіон, наприклад, про Францію, то вони повинні говорити не просто про контингент, але й про флот.
Як повітряний, так і морський.
Тобто така присутність це не про кількість людей, але й технології, кораблі, літаки тощо, зазначив він.
Експерти ж загалом позитивно розглядають сценарій введення в Україну миротворців.
Тому що присутність західних військ на лінії розмежування, навіть незалежно від їхньої чисельності, справді може бути одним із багатьох стримувальних факторів.
Тут нам потрібно дивитися не винятково у формат, що наявність військ це гарантія зупинки Росії, а що це один зі стримувальних факторів.
Такий механізм може на сьогодні запрацювати, заявив політолог Олексій Кошель в ефірі Громадського радіо.
Своєю чергою Зеленський називає розміщення на території України миротворчих сил країнпартнерів одним із найкращих інструментів для примусу Росії до миру.
Хто може прибути в Україну Як писало видання Reuters у грудні, миротворча місія може бути сформована коаліцією з пятивосьми країн.
Однак аналітики дають різні оцінки чисельності цих сил.
Адже багато чого залежатиме від їхньої конкретної місії.
Ймовірно, мова йде про чисельність близько 40 000 військовослужбовців.
Однак за схемою ротації, яка також передбачає підготовку підрозділів до розгортання і відновлення після розгортання, в місії може бути задіяно близько 100 000 військовослужбовців.
А от новообраний президент США Дональд Трамп виключив участь американських військ у миротворчій місії.
Трамп заявив, що європейці повинні грати цю роль самостійно на переговорах.
Наразі відомо, що премєрміністр Британії Кір Стармер вирушить до України, щоб обговорити можливість розміщення міжнародних миротворчих сил.
Видання Bloombergпише, що Стармер обговорював це питання з Макроном під час переговорів 9 січня.
Політики вважають, що перспективи розміщення залежатимуть від характеру мирної угоди між Україною та РФ.
Цікаво також, що міністр оборони Великої Британії Джон Гілі та колишній очільник МЗС Джеремі Гант підтримують відправку миротворців до України, про що раніше розповіли західним медіа.
Немає жодного шансу, що Трамп відправить американські війська.
Я б запропонував у такому випадку надати міцності гарантіям безпеки для України, щоб Британія, Франція, Німеччина та інші європейські країни надіслали свої війська для захисту кордону.
Чи готові ми це зробити Після довгих роздумів, я думаю, що так, сказав Гант в інтервю LBC.
Своєю чергою, директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик називає країни, які, на його думку, будуть готові відправити миротворців в Україну.
Це Франція, Велика Британія, Польща, Німеччина, ймовірно, Фінляндія.
Насправді таких країн може бути багато, тому що за наявності політичної угоди буде зрозуміло, наскільки безпечно можна буде направити свої війська в Україну.
Найімовірніше, це будуть країни дуже дружні до України й, відповідно, досить вороже налаштовані щодо Росії, припустив аналітик в ефірі FREEДОМ.
Але на даний момент інші партнери України, окрім Франції та Британії, поки що вагаються.
Польща вважає, що прикордонні з Україною держави не повинні відправляти миротворців.
Міністр оборони Німеччини заявляв, що Берлін готовий обговорити цю ідею, але лише за умови, що Росія на неї погодиться.
В цілому, відправка миротворців в Україну не обійдеться без труднощів, попереджають експерти.
Після закінчення бойових дій У питанні введення миротворчих контингентів багато що залежить від партнерів.
І вони чудово розуміють ризики.
Цьому мають передувати якісь гарантії з боку, в тому числі, Російської Федерації, що вона припинить вогонь і не буде обстрілювати ті іноземні війська, які будуть на території України, сказав депутат Федір Веніславський в ефірі Radio NV і зауважив, що це питання складне й неоднозначне.
Крім того, брати участь у війні в нинішній фазі, у бойових діях війська країн НАТО точно не будуть, оскільки пряме зіткнення НАТО і Росії може призвести до ядерної війни, каже політолог Володимир Фесенко.
Тому розміщення військового контингенту на території України можливе тільки після закінчення воєнних дій, і це має бути предметом домовленостей, частиною мирної угоди.
Миротворчий контингент має спостерігати за припиненням вогню.
І про це мають домовитися Україна, Росія і та сторона, яка виступатиме в ролі посередника або ініціатора переговорів.
У цьому випадку, найімовірніше, Сполучені Штати.
Ось якщо ці три сторони погодяться, що в ролі миротворців виступатимуть європейські країни, країни НАТО, ось тоді вони зможуть виконувати цю функцію, зазначив політолог в ефірі FREEДОМ.
Навряд чи Росія погодиться на такий варіант, тому що вона розглядає будьяку європейську країну, тим більше країну НАТО, як союзників України.
Цей варіант цілком відповідає інтересам України, і якщо на ньому наполягатиме Трамп, США, тоді це буде форма переговорного тиску на Росію.
Але чи вдасться домовитися На мій погляд, поки що це дуже велике питання, на яке немає відповіді, прокоментував Фесенко.
Якщо Росія не погодиться на миротворців НАТО, то можна розглянути інші варіанти, каже аналітик.
Наприклад, миротворчий контингент під егідою ООН.
Володимир Дубовик своєю чергою називає ряд проблем, які треба розвязати до того, як навіть розмовляти про миротворчу місію в Україні.
Хто платитиме і в якому обсязі за утримання цих військ, яким буде їхній мандат, чи погодиться Росія на те, що вони будуть розміщені.
Можливо, Росія наполягатиме на тому, щоб туди входили війська якихось інших країн дружніх Росії.
Проте проговорювати формати можливого розміщення миротворців в Україні потрібно вже зараз, щоб розуміти, хто на що готовий, хто що може надати, каже Дубовик.
Він також переконаний про формат присутності миротворців в Україні можна буде говорити лише після припинення вогню на полі бою.
Валерія Шипуля
Останні новини
більше новин