Криза у Придністров'ї. Загрози гумкатастрофи
ua.korrespondent.net
Fri, 10 Jan 2025 23:38:00 +0200
З початку січня припинилися постачання газу до Придністровя.
Енергетична криза за тиждень набула загрозливих масштабів.
Регіон залишився без газу, опалення та гарячої води, а також холодна надходить із перебоями.
Усі промислові підприємства закриті.
Періоди відключення електрики постійно зростають і досягли вже восьмої години на день, а незабаром не буде й цього, бо на єдиній ТЕС закінчиться вугілля.
Газ у Придністровї надходив із Росії через територію України при цьому сама невизнана республіка за нього не платила.
Постачання газу було зупинено у звязку із закінченням договору між Києвом та Москвою та відмовою України від подальшого транзиту.
Російський інтерес При цьому в Молдові на правому березі Дністра дефіциту газу немає Кишинів уже два роки отримує його з інших джерел, зокрема з Румунії.
Таку альтернативу, за словами держсекретаря міністерства енергетики Молдови Костянтина Боросана, пропонували і Придністровю.
Він заявив, що ще в грудні Кишинів пропонував Тирасполі розглянути можливість закупівлі газу на румунській біржі у разі припинення поставок Газпромом, але не отримав жодної відповіді на ці пропозиції.
2 січня глава Молдовагазу Вадим Чебан запропонував компанії Тіраспільтрансгаз допомогу в організації закупівель природного газу на будьякій європейській газовій платформі на ринкових умовах для забезпечення жителів лівого берега Дністра енергією.
Проте Тираспіль, за словами Чебана, від цієї пропозиції відмовився.
Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що кризова ситуація з газопостачанням у невизнаному Придністровї виникла нібито через рішення влади України та Молдови.
Ви бачите, що протягом багатьох років Росія здійснювала постачання природного газу, за рахунок яких, власне, й мешкало Придністровя.
Наразі через рішення України та влади Молдови Придністровя втратило цю можливість.
Ситуація справді кризова, сказав Пєсков.
Пропозиція України Сьогодні я провів кілька міжнародних розмов.
Молдова Майя Санду.
Звичайно, найголовніше це допомогти Молдові пройти складний період енергетичних викликів, не дати Москві розпалити соціальну напругу, розповів президент України Володимир Зеленський 8 січня.
На думку президента, вся нинішня енергетична ситуація в Молдові, зокрема на лівому березі Дністра, це спроба Росії маніпулювати енергоресурсами проти влади в Молдові.
Ми готові допомогти Молдові, зокрема, вугіллям.
Дуже важливо зберегти стабільність та дати всім людям у Молдові умови, щоб жити спокійно та працювати на свою країну, на подолання бідності та на спільний наш рух до Євросоюзу, констатував Зеленський.
Схема на вибори Росія може будьякої хвилини відновити постачання газу в Придністровя.
Для цього є й потужності трубопроводу в обхід України та згода Молдови.
Проте Кремль не робить цього і свідомо заганяє підконтрольний йому регіон у глибоку гуманітарну кризу щоб потім врятувати її, а відповідальність за втрачене життя та зруйновану економіку покласти на чинну владу Молдови, рейтинги якої вже зазнали удару через енергетичну кризу.
Дуже ймовірно, що незабаром Росія частково відновить постачання газу до окупованого нею Придністровя, але представить це як досягнення одного з проросійських політиків Молдови.
Інформаційна підготовка до такого сценарію помітна вже зараз.
Усю цю схему побудовано навколо запланованих на осінь 2025 року парламентських виборів у Молдові.
Мета Кремля замінити чинну проєвропейську владу Молдови проросійською і реінтегрувати Придністровя в країну на таких умовах, які унеможливлять новий розворот країни на Захід.
Це несе величезні виклики безпеки та геополітики також для України.
Останні новини
більше новин