Рамштайн-25 став ключовим: головні підсумки зустрічі
ua.korrespondent.net
Fri, 10 Jan 2025 16:30:00 +0200
Дорожні карти на 3 роки 9 січня представники понад 50 країн вкотре зібралися, щоб скоординувати постачання допомоги для України.
Президент України Володимир Зеленський особисто взяв участь у зустрічі.
На засіданні було затверджено вісім дорожніх карт коаліцій, що визначають ключові цілі Сил оборони України до 2027 року.
Вони стануть основою для середньострокової та довгострокової підтримки.
Дорожні карти враховують забезпечення військової допомоги, організацію закупівель, залучення інвестицій та підтримку оборонної промисловості України.
Ці дорожні карти це спільний результат роботи України та партнерів.
34 країниучасниці вже стали частиною цих коаліцій.
Це також важливий сигнал українській оборонній промисловості попит на озброєння та техніку є, і він дуже високий, сказано у повідомленні Міноборони.
У Пентагоні додали, що затверджені дорожні карти є суттєвим кроком уперед у підтримці України.
Вони інформують про подальшу роботу коаліцій та надсилають важливий сигнал попиту оборонної промисловості.
Усього в межах роботи Контактної групи з питань оборони України діє 8 коаліцій спроможностей для надання ефективної допомоги відповідно до конкретних потреб Сил оборони України Коаліція авіаційних спроможностей, що обєднала 14 країн Коаліція інтегрованої ППО та ПРО 14 країн Коаліція бронетанкової техніки та маневреності 14 країн Коаліція артилерії 14 країн Коаліція морських спроможностей 18 країн Коаліція дронів 16 країн ІТ коаліція 17 країн Коаліція розмінування 21 країна.
Експерти підбивають перші підсумки зустрічі.Політолог Ігор Петренко пояснює важливість дорожніх карт, який прийняли на Рамштайні.
Він каже, що безпекова допомога для України має тривати й після того, як у США після інавгурації вступить на посаду новий президент Дональд Трамп, який може зменшити рівень американської підтримки.
У разі продовження агресії або нового витка агресії ми повинні розуміти, що наші партнери країни Європейського Союзу, члени НАТО все дуже чітко планують.
Ми повинні розуміти, що потрібен відповідний фінансовий ресурс, має бути розуміння завантаженості підприємств, розширення збільшення виробничих потужностей для того, щоб можна було все необхідне постачати, пояснив Петренко в ефірі FREEДОМ.
Україна це один з елементів безпеки, особливо країн Східної та Північної Європи, каже експерт.
Тому те, що ми намагаємося зафіксувати цю історію до 2027 року, це якраз питання підготовки всієї необхідної інфраструктури, сказав він.
Яким буде Рамштайн з приходом Трампа Побоювання того, що існуючий формат Рамштайну зміниться при Трампі, небезпідставні.
Він неодноразово критикував американську допомогу Києву і заявляв, що має намір завершити війну в Україні у стислий термін.
Багато хто побоюється, що підтримка з боку Вашингтона буде істотно скорочена після приходу Трампа до Білого дому.
В Міноборони Польщі і поготів заявляють, що зустріч 9 січня могла бути останньою у форматі Рамштайн.
В Україні це заперечують.
Якщо говорити про США, нового президента, я дуже сподіваюсь, що цей формат буде продовжено з однієї простої причини це дуже зручно і вже немає сенсу руйнувати те, що дає результати, що є доволі зручним форматом для надання допомоги Україні.
Я думаю що це не остання зустріч, заявив голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики України та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко в ефірі Ми Україна.
А президент України Володимир Зеленський заявив, що питання про продовження формату Рамштайн навіть не стоїть.
Всі розуміють, що наступна зустріч у лютому.
Усі вже про це домовилися, тож я на це дивлюся з позитивом.
Нам важливий цей майданчик, на якому зустрічається така велика кількість країн, щоб він продовжив свою роботу, сказав Зеленський.
Але формат зустрічей все ж може змінитись з більшою роллю Європи, кажуть експерти.
Зараз уже йдеться про те, що, найімовірніше, наступні формати відбуватимуться під егідою Північноатлантичного альянсу.
І я думаю, поки що провідні ролі матимуть країни Європи, в тому плані, щоб нам далі допомагати і протистояти російській агресії.
А от якою буде роль Америки, поки що важко сказати, каже кандидат політичних наук, експертміжнародник Станіслав Желіховський в ефірі FREEДОМ Він висловив сподівання, що США не змінять свої позиції, коли вже адміністрація Дональда Трампа прийде до Білого дому.
І не виключено, що Сполучені Штати збережуть свою активну роль, але вже, можливо, в дещо іншому форматі, каже аналітик.
Політолог Олег Саакян також підкреслює, що Європа продемонструвала готовність перебрати на себе функції США в форматі Рамштайн.
В Рамштайні ми бачимо перекочовування ініціативи в європейські руки.
Але, судячи з останньої інформації, Трамп не збирається повністю відходити від допомоги Україні, каже аналітик на своєму YouTubeканалі.
І на цьому варто зупинитись окремо.
Американська підтримка України На початку засідання у форматі Рамштайн міністр оборони США оголосив про виділення військової допомоги Україні на 500 млн.
дол.
Новий пакет, зокрема, включає ракети ППО AIM7, RIM7, AIM9M боєприпаси повітряземля допоміжне обладнання для літаків F16.
Крім того, виділяються броньовані мостові системи обладнання безпечного звязку стрілецька зброя та боєприпаси запчастини, допоміжне обладнання, послуги, навчання, транспорт.
Це останній пакет від адміністрації Байдена.
За наявними даними, для України в США невикористаними залишаються ще 3,8 мільярда доларів у рамках уже затверджених Конгресом у квітні минулого року коштів.
Але у Пентагоні кажуть, що не зможуть направити цю допомогу в повному обсязі, оскільки самі потребують додаткових коштів від Конгресу для поповнення власних запасів.
Суму, яка за чутками складає понад 2 мільярда доларів адміністрація Трампа зможе використати для допомоги Україні.
Втім, нова адміністрація не зобовязана це робити.
Втім Олег Саакян обережно прогнозує, що команда Трампа може скористатися грошима, які лишились від адміністрації Байдена, і сформувати нові пакети допомоги Україні.
Цілком вірогідно, що ці гроші узгоджені між командою Байдена і Трампа, що вони залишаються для адміністрації Трампа, щоб зайти з позиції сили.
Мовляв, поки переговори не стартували, Україні потрібно ППО та інше на фронті, міркує аналітик.
Експерт із міжнародної безпеки фонду Демократичні ініціативи ім.
Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко не має жодних сумнівів підтримка буде продовжена, зокрема з боку Сполучених Штатів Америки.
В ефірі FREEДОМ він нагадав, що номінований на посаду спеціального представника по Україні в майбутній президентській адміністрації Кіт Келлог детально пояснив позицію обраного лідера США.
А саме Трамп нічого не збирається дарувати Путіну.
Тобто жодних поступок з боку Сполучених Штатів Америки при входженні в ці переговори з РФ не буде.
Це означає, що військова підтримка України з боку Сполучених Штатів Америки буде щонайменше на тому самому рівні й не нижчою, тому що це тоді не буде корелюватися з цією відсутністю поступок з боку Вашингтона і Білого дому стосовно путінського режиму, вважає Жовтенко.
Щодо формату Рамштайн, то Жовтенко не виключає, що за Трампа ініціативу буде розформовано або перетворено на суто інструмент американської військової допомоги, а допомога інших союзників буде йти під егідою НАТО.
Валерія Шипуля
Останні новини
більше новин