З 1 січня змінились правила землевідведення у громадах: хто і як може віднині цим займатиметься
www.rbc.ua
Fri, 10 Jan 2025 14:33:43 +0200
Обовязкове запровадження з 1 січня планів просторового розвитку ППР надає право планувати території за межами населених пунктів громади органам її місцевого самоврядування, а не районним і обласним адміністраціям.
Але ППР водночас і спростили, і ускладнили правила землевідведення.
Про це повідомляє РБКУкраїна з посиланням на голову комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, голову партії Слуга народу Олену Шуляк.
За її словами, раніше органи місцевого самоврядування могли здійснювати планування територій лише у межах міст, сіл та селищ, а використання території за їх межами здійснювалось на районному та обласному рівнях.
Наразі ж в результаті політики децентралізації, яка активно впроваджувалась в Україні протягом останніх років, повноваження щодо управління переважною більшістю земельних ресурсів передано органам місцевого самоврядування.
Зрозуміло, що питання ефективного управління будьяким активом, у тому числі землями, напряму повязане з питанням планування його використання.
Саме на етапі планування вирішується, які території варто визначити пріоритетними для залучення інвестицій та створення робочих місць, які для розвитку соціальної інфраструктури, а які необхідно берегти та охороняти для збереження біологічного різноманіття і тд., пояснила Шуляк.
Вона додала, що одночасно із запровадженням ППР змінено і підходи до відведення земельних ділянок і зміни їх цільового призначення.
З одного боку, має бути суттєве спрощення цього процесу, адже власнику земельної ділянки надано право самостійно визначати вид її цільового призначення, що знижує корупційні ризики та сприяє процесу залучення інвестиції.
З іншого боку це право не є абсолютним.
Комплексний план ділить територію громади на функціональні зони житлова забудова, промисловість тощо.
Для кожної такої зони визначено переліки видів цільового призначення земельних ділянок, і саме з цього переліку власник може самостійно обрати той, який, на його думку, є найбільш перспективним.
Тобто не можна, наприклад обрати житлове будівництво на території, яку комплексний план визначив, як промислову і навпаки.
Це правило стосується як приватних власників, так і органів, уповноважених розпоряджатись земельними ресурсами не можна виділити комусь земельну ділянку, цільове призначення якої не узгоджується з функціональним зонуванням, визначеним комплексним планом, наголосила Шуляк.
При цьому, парламентар підкреслила такий підхід на сьогодні є більше ніж виправданим.
Річ у тім, що історично в Україні склалася ситуація, за якої земельне і містобудівне законодавство у певних випадках регулюють одні і ті самі питання, при чому кожна галузь по своєму, із застосуванням різних інструментів.
Як наслідок, пояснила Шуляк, саме сфери управління земельними ресурсами та містобудування роками визнавались як одні з найкорумпованіших у нашій державі.
Тобто, наприклад з погляду земельного законодавства, використання певної території для забудови було абсолютно законним, а з точки зору містобудівного ні, або навпаки.
Єдиний хто вигравав за такої ситуації це корумповані чиновники, які на один і той же запит могли подивитись як під одним кутом, так і під іншим, залежно від того чи отримав він напередодні відповідну мотивацію.
Тому, уніфікація підходів, які застосовуються і земельній та містобудівній сферах, що є наслідком такого поєднання є справді виправданою, хоча певним чином і здорожує саму документацію, зазначає нардеп.
Водночас, вона зауважує, що ці нововведення подобаються не всім.
За її словами, комусь зручніше займатись дерибаном в ручному режимі.
Але є і інші громади, які наразі активно включились в процес та займаються підготовкою документації з просторового планування, збираючи необхідні матеріали, проводячи переговори з міжнародними організаціями на предмет залучення фінансової допомоги, або вже безпосередньо напрацьовуючи проектні рішення, покликані забезпечити сталий розвиток відповідної громади, резюмувала Шуляк.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБКУкраїна в Telegram.
Останні новини
більше новин