Як українці святкували Водохреще понад 100 років тому: раритетні фото
www.rbc.ua
Mon, 06 Jan 2025 07:20:44 +0200
6 січня в Україні відзначають Водохреще за новим церковним календарем.
У цей день віряни вшановують таїнство хрещення Ісуса, яке він прийняв від Івана Хрестителя у річці Йордан.
РБКУкраїна розповідає про те, як українці святкували Водохреще 100 років тому.
Як українці святкували Водохреще 100 років тому Традиційно на Водохреща священники відправляють спеціальне богослужіння та освячують воду у відкритих водоймах.
Якщо бють сильні морози, то напередодні на річках чи озерах вирубують великий хрест із льоду і ставлять поруч з ополонкою.
Віряни після освячення набирають воду й несуть її додому, кроплять нею оселю і зберігають її протягом року.
Християни вірять, що ця вода має особливу силу.
Про традицію вирізання хреста з льоду відомо ще з етнографічних праць другої половини ХХ століття. На Закарпатті вірили, що така ополонка і навіть місце довкола має чудодійну силу.
Льодовий хрест часто обливали буряковим соком, щоб забарвити його у червоний колір.
Іноді поряд ставили ялинку, а сам хрест прикрашали хвойним гіллям.
На освячення води збиралась багато вірян, які йшли до водойми урочистою ходою.
Там священник після молитви тричі опускав срібний хрест у воду, після чого вона вважалася освяченою. Освячення води у Коломийському повіті в 1930ті роки фото Локальна історія Освячення води над Збручем, 1910 рік фото vsviti.com.ua У деяких регіонах цей обряд супроводжувався пострілами у повітря зі зброї.
Вважається, що ця традиція сягає ще козацьких часів.
Коли архімандрит уперше занурював хрест у воду, козаки одночасно гримали таким залпом, що від того удару аж земля стогнала.
А глядачів укривав густий дим, мов пітьма Заспокоївшись на кілька хвилин, поки розвіювався дим, а настоятель ще раз занурював хрест у воду, козаки знов стріляли, цього разу скільки кому заманеться, записав колись козацькі свідчення історик Дмитро Яворницький.
Згодом цей звичай поширився за межі Запорізької Січі.
Є свідчення, що на початку ХХ століття на Київщині під час хрещення води у повітря стріляли селяни, а у Києві під час урочистої літургії на березі Дніпра влаштовували артилерійський салют.
Освячення води у ВолодимиріВолинському в 1917 році фото picryl.com Газетні публікації початку ХХ століття дозволяють сучасним українцям побачити, як проходило освячення води у Львові.
Традиційно обряд проводили на Площі Ринок, де збиралися тисячі людей.
Колись урочисте освячення води відбувалося в Богоявленській церкві зараз її вже не існує на Галицькому передмісті на березі невеликого потоку Сороки, який протікав поруч.
А вже згодом головним місцем для обряду стала Площа.
Митрополит Шептицький проводить освячення води у Львові у 1906 році вирізка газети Nowoci Illustrowane/скриншот сайту Старі фотографії Львова Освячення води у Львові на Площі Ринок 1911 рік вирізка газети Nowoci Illustrowane/скриншот сайту Старі фотографії Львова Чи купались українці на Водохреща у давнину Купання на Водохреще у відкритих водоймах не було масовим явищем на українських етнічних землях.
Втім свідчення про цей обряд є в етнографічних дослідженнях Волині та Поділля, Середнього Подніпровя, Закарпаття та Буковини. Одним із перших цей звичай описав мовознавець, фольклорист та етнограф Олександр Потебня у середні ХІХ століття.
Його дослідження свідчать, що подекуди на Водохреще в ополонках купали хворих дітей, оскільки вірили, що йорданська вода зцілить їх.
Подібний обряд зафіксував і етнограф Павло Чубинський, який писав, що у Канівському повіті парубки купалися на Водохреща у річках або йшли до них святити воду. Священник та етнограф Михайло Зубрицький також описав купання українців у відкритих водоймах на Водохреще.
Цю традицію віряни повязували з оздоровленням та духовним очищенням від гріхів.
Коли рано освятиться на річці вода, миються люди і друляють одні других в воду хто більше у воді скупається, тим здоровший буде, писав Зубрицький.
За часів СРСР усі традиції християнських свят заборонялись, купання в ополонці набуло нової популярності вже в другій половині 1990х, але й навіть зараз не є масовим.
Купання у Дніпрі 1910 рік фото nashkiev.ua Читайте також про те, на яких локаціях у Києві чергуватимуть медики та рятувальники на Водохреще 2025, а також де можна скупатись на свято у Хмельницькому.
Раніше ми ділились календарем свят січень 2025 року.
Під час підготовки матеріалу використали Волинські новини, Твоє місто, Фотографії старого Львова, Локальна історія, Наш Київ.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБКУкраїна в Telegram.
Останні новини
більше новин