Мільйони на дорогах: ТОП-5 масових українських автомобілів
www.rbc.ua
Mon, 30 Dec 2024 19:00:32 +0200
Один з критеріїв успіху моделі її тираж і відповідно, кількість проданих машин.
Спираючись на цей постулат, автожурналісти rbc.ua склали свій рейтинг автомобілів, які випускались на розташованих на території України заводах.
Деякі моделі нас відверто вразили.
Про пятірку найбільш масових машин, народжених в Україні, читайте в матеріалі РБКУкраїна.
При підготовці статті були використані матеріали УкрАвтопром, музеїв Фаетон та Колеса Історії.
Запорожець ЗАЗ966/968 1966 1994 рр., 3 100 278 екз.
Запорожець другого покоління пережив два рестайлінги, і в перший період свого довгого конвеєрого життя був доволі модною машиною хоча і бюджетною.
Цілком сучасним він тоді був і в технічному плані, а ще відрізнявся від закордонних однокласників багатою комплектацією хоча тоді про це мало хто здогадувався, бо експортувалася модель в обмеженій кількості.
Особливою надійністю вухатий не відрізнявся, але прощав перевантаження, і взагалі експлуатацію в суворих умовах без належного сервісу і якісних витратних матеріалів.
В наш час ця модель, як і її попередник горбатий ЗАЗ965, наближається до статусу культового і стає жаданим придбанням для шанувальників ретро.
Таврія ЗАЗ1102 1987 2007 рр., 425 000 екз.
Машина, яка випускалася в двох країнах і протрималася на ринку двох економічних формацій, а вижила, до речі,0 завдяки іноземному інвестору корейцям з Daewoo.
Проте, сама по собі модель ЗАЗ1102 Таврія була цілком адекватна, чому і стала основою для цілої лінійки модифікацій понад сорок різних варіантів.
Але класичний тридверний хетчбек завжди залишався найбільш популярним.
Цікаво, що на межі століть Таврія з її ціною 2200 3500 доларів була однією найдешевших повноцінних машин у світі.
Власне, більшість свого життя модель трималась на конвеєрі саме завдяки доступній ціні.
КрАЗ256 1966 1994 рр., 278 233 екз.
Просто неймовірний для великої вантажівки тираж серед усіх кременчуцьких моделей належав саме самоскиду адже ця машина застала епоху великих будівництв по всій країні.
Більше того, 12тонні кременчуцькі самоскиди КрАЗ256 працювали на зведенні найрізноманітніших обєктів на пяти континентах.
Секрет його успіху у витривалій, з великим запасом міцності конструкції, яка допускала перевантаження і впевнений рух поганими шляхами без наслідків для ресурсу.
Цікаво, що у 1970тих роках у цього КрАЗа була можливість безпосередньо позмагатись з прямими конкурентами німецькими самоскидами MagirusDeutz 290D26K сьогодні це Iveco Magirus AG.
Авторитетні комісії зафіксували, що Магіруси провели в ремонтах на 21 часу більше, ніж КрАЗ256.
ЛАЗ695 1956 2010 рр., 250 000 екз.
Навіть якщо б ми брали не всю лінійку ЛАЗ695, а кожну його окрему модифікацію, тираж цього автобусу все одно був би видатним для всього європейського автопрому скажімо, ЛАЗ695Н мав серію 176 000 машин.
Як і вся тодішня вітчизняна техніка, львівські автобуси проектувалися з великим запасом довговічності і з розрахунком на багатократні ремонти.
При тому основна несуча система автобуса мала величезний ресурс, тож кожен автобус міг служити протягом кількох десятиліть.
Єдиною причиною, яка вже у XXI столітті остаточно вивела тисячі 695х з експлуатації, був ненажерливий бензиновий двигун V8 6,0 л 150 к.с., який проектувався в часи, коли ціна бензину всерйоз нікого не цікавила.
Skoda Octavia Tour 2002 2010 рр., 43 485 екз.
На фоні КрАЗів і Таврій Octavia українського виробництва має скромний результат.
Але ж давайте врахуємо, що вона була хітом продажів вже в умовах вільного ринку, коли з нею конкурували десятки іномарок найвідоміших брендів.
Більше половини своїх Skoda Octavia A4 завод Єврокар у с.Соломоново Закарпаття випустив за методом дрібновузлового складання тобто українська частка виробництва була достатньо великою.
Цікаво, що українська Skoda впевнено тримала свій ринок навіть тоді, коли разом з нею продавалася і суто чеська Octavia А5 машина наступного покоління.
Коротко У кожного часу свої рекорди.
І кожен сегмент авто має власну шкалу цінностей.
І можна пишатись тим, що свого часу українські автозаводи змогли відзначитись у різних класах і навіть за різних ринкових умов.
Нещодавно РБКУкраїна розповідало, яким буває повний привод на пікапах та позашляховиках.
Останні новини
більше новин