Транзит завершується: хто в Європі мріє про російський газ
ua.korrespondent.net
Mon, 23 Dec 2024 16:59:00 +0200
Тиждень до завершення контракту Нагадаємо, угоду про транзит російського газу в Європу підписали Україна і Газпром наприкінці 2019 року.
Вона діє до 31 грудня 2024 року за формулою качай або плати.
Газпром зобовязаний оплатити за прокачування через ГТС України не менше ніж 40 млрд кубометрів у 20212024 роках незалежно від фактично поставлених обсягів газу.
Наразі Україна рішуче налаштована припинити транзит.
Президент Володимир Зеленський 19 грудня заявив, що Україна не займатиметься продовженням транзиту російського газу.
Водночас він зазначив якщо буде не російський газ, а газ іншої країни, і не буде сплати коштів у РФ до закінчення війни, Україна готова розглядати такий варіант.
Пізніше премєрміністр Денис Шмигаль під час Години запитань до уряду у Верховній Раді підтвердив, що з 1 січня 2025 року українська ГТС зможе транспортувати газ тільки неросійського походження.
Угода про транзит газу закінчується 1 січня 2025 року, о 700 ранку фізично транзит буде перекрито, і відновлення транзиту стане можливим тільки, якщо на запит Європейської комісії ми будемо транспортувати нашою системою неросійський газ, сказав він.
Втім не секрет, що друзі Росії в Європі, залежні від російського газу, тиснуть на Україну, аби транзит було продовжено.
Цікавий матеріал вийшов на Reuters 21 грудня.
Журналісти пишуть, буцімто Київ та Москва вели переговори щодо продовження експорту російського газу через територію України.
Як пише Reuters з посиланням на джерела в азербайджанській енергетичній компанії SOCAR, Євросоюз та Україна звернулись до Азербайджану з проханням сприяти переговорам з РФ щодо угоди, термін якої закінчується цього року.
За словами співрозмовника, переговори велись між енергетичними компаніями України та РФ майже рік.
При цьому топменеджери компанії зустрічалися з високопоставленими представниками українських енергетичних компаній 2 травня у Стамбулі та 29 серпня у Відні.
Однак, пише Reuters, в результаті сторони все ж не змогли домовитися про умови.
Але це не означає, що в ЄС припинили мріяти про дешевий газ з РФ.
Формула ОрбанаФіцо Офіційно в ЄС кажуть, що готові до припинення транзиту російського газу.
Припинення потоку газу через Україну з 1 січня є очікуваною подією, і ЄС до неї готовий, зазначається у відповіді речника Європейської комісії на запит кореспондента Укрінформу.
Але деякі країни Євросоюзу сигналізують про бажання й далі купувати російський газ.
Премєрміністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що його країна веде переговори з Росією та Україною щодо збереження транзиту газу через українську територію.
Ми зараз пробуємо трюк що, якби газ, коли він потрапляє на територію України, вже не був би російським, а був би у власності покупців.
Таким чином, газ, який потрапляє в Україну, більше не буде російським, а буде угорським, заявив Орбан.
Окрім Угорщини за транзит російського газу виступає ще одна країна Словаччина.
Як нагадує політолог Володимир Фесенко, ця країна з усього ЄС найбільшою мірою залежна від блакитного палива з Росії.
Щонайменше пів року тому Україна попереджала, що, найімовірніше, припинить постачання російського газу.
І Європейський Союз із розумінням до цього поставився.
Багато країн Центральної та Східної Європи переорієнтувалися з російського газу на інші джерела енергії або перейшли на скраплений газ, нагадав політолог в ефірі FREEДОМ.
Однак схоже, Словаччина навіть не має наміру зменшувати залежність від росіян.
Ба більше 22 грудня премєрміністр країни Роберт Фіцо зустрівся у Москві з президентом РФ Володимиром Путіним.
Мету зустрічі навіть не приховували.
Моя сьогоднішня зустріч стала реакцією на слова президента України Володимира Зеленського, який у четвер відповів на моє особисте запитання, що він проти будьякого транзиту газу через Україну на нашу територію, написав Фіцо у своєму Facebook.
Премєр додав, що Путін, мовляв, підтвердив готовність Росії продовжувати постачання газу на Захід і в Словаччину.
Але це практично неможливо після 1 січня 2025 року через позицію Києва, каже Фіцо.
Зеленський вже відреагував на зустріч Путіна і премєра Словаччини.
Москва надає значні знижки для Фіцо, але платить за них Словаччина.
Такі знижки не безкоштовні за них Росії платять суверенітетом або тіньовими схемами.
Це має зацікавити словацькі правоохоронні органи та спецслужби, наголосив президент України в своєму X.
Зараз у Словаччині дуже складна політична ситуація, нагадує Володимир Фесенко.
У коаліції, яку очолює Фіцо, загострилися внутрішні розбіжності.
І, звісно ж, через припинення постачання російського газу до Словаччини погіршиться соціальноекономічна ситуація, а це вдарить по уряду Фіцо.
Ось тому він так і нервує, каже аналітик.
Як зазначає політолог Петро Олещук на своїй сторінці в Facebook, Фіцо чекає, що Путін якось натисне на Україну, і та погодиться.
А як той може тиснути Ну явно ж не резолюціями Радбезу ООН і не рішеннями міжнародних судів.
Тобто, інших варіантів, окрім як того, що Фіцо просив бункреного активізувати терористичні акти проти цивільних українців, просто немає і бути не може, переконаний аналітик.
Та чи вийде продовжити транзит російського газу через Україну Майбутнє української ГТС Володимир Омельченко, аналітик енергетичного сектору, на своїй сторінці в Facebook нагадує завдяки постачанням газу через Україну Газпром заробляє 6,5 мільярда євро на рік.
Він так описує схему, яку хочуть протиснути Угорщина та Словаччина Тепер газ, що начебто має транспортуватися через Україну, вже буде не російським, а словацьким або угорським.
Тобто словацькі та угорські компанії укладають контракти на митній території РФ, а потім уже підписують контракти з оператором ГТСУ на транзит.
Власне, азербайджанська схема в авральному режимі змінюється на угорськословацьку, однак, суть від цього анітрішечки не змінюється.
Аналітик каже, що прагнення Угорщини та Словаччини зберегти транзит російського газу означає їхнє бажання допомогти війні Росії проти України.
Чи пройде ця схема зараз Впевнений, що в Україні знайдеться достатньо впливових персонажів, які стануть голосити через проплачені ЗМІ, що їхня корова здохне без транзиту російського газу.
Однак не можу уявити, як можна погодитися на таку російську оборудку, щоб і надалі забезпечувати російський військовий бюджет мільярдними надходженнями завдяки наданню послуг завдяки транзиту словацького угорського газу, додає аналітик.
На даний момент наша країна готується до нульового транзиту.
Ми це робимо готуємося вже давно.
Лише цього року ми провели кілька стрестестів для нашої газової системи, як вона буде функціонувати при нульовому транзиті, заявив міністр енергетики України Герман Галущенко.
Експерти ж вже міркують, як будуть використовувати ГТС з 1 січня 2025го.
В ефірі Еспресо колишній генеральний директор компанії Оператор ГТС України 20192022 Сергій Макогон переконує система буде працювати.
Наша країна видобуває 20 мільярдів кубічних метрів газу, цей газ потрібно транспортувати, для цього буде використовуватись наша газотранспортна система це перше.
Подруге, починається експорт біометану, 9 років ми до цього йшли, але прийшли, тому будемо експортувати біометан.
Ми можемо транспортувати газ між європейськими країнами, нагадаю, наприклад, з Польщі до Угорщини, з Греції до Польщі і так далі, сказав він.
Сергій Макогон також зазначив, що система потребує оптимізації через зменшення обємів транзиту, але простоювати вона не буде.
Валерія Шипуля
Останні новини
більше новин